בהלה בבריטניה סביב פרשת ההרעלה של בני זוג בשנות ה-40 לחייהם בעיר איימסבורי. הרשויות במדינה הודיעו באופן רשמי כי החומר ממנו נפגעו צ'ארלי ראוולי ודון סטאג'רס – הוא רעל עצבים מסוג נוביצ'וק. אותו החומר בו הורעלו המרגל הרוסי לשעבר סרגיי סקריפל ובתו בחודש מרץ.

בתחילה סברה המשטרה הבריטית כי בני הזוג שנמצאו מחוסרי הכרה בסוף השבוע נטלו מנת סמים מזוהמת. אך לאור התסמינים מהם סובל הזוג שנמצא במצב קריטי, עלתה הסברה כי מדובר ברעל הרוסי הקטלני.

לפי שעה לא ברור באילו נסיבות נחשפו בני הזוג לחומר, אך ההערכות הן כי לא מדובר במתקפה מכוונת אלא בתאונה. זירת האירוע באיימסבורי ממוקמת כ-10 קילומטרים בלבד מהעיירה סולסברי שם הורעל הסוכן הכפול סקריפל והבריטים סבורים כי ישנו קשר בין המקרים. למרות שהושקעו מיליוני פאונדים בטיהור האזור מהחומר המסוכן, לא ניתן להבטיח כי מקרי הרעלה כאלה לא ישנו.

הממשל הבריטי קיים היום כינוס חירום כדי לדון בהרעלה. בהצהרה מיוחדת של שר הפנים סג'יד ג'אביד מול הפרלמנט, הוא הפנה אצבע מאשימה באופן ברור כלפי הרוסים, וקרא לקהילה הבינלאומית לגנות את רוסיה.

בקרמלין הכחישו בתוקף כל מעורבות בתקריות ההרעלה. כזכור, לאחר הרעלתו של סקריפל הפנו בלונדון אצבע מאשימה כלפי הקרמלין. התקרית גרמה למשבר דיפלומטי בינלאומי חמור,ו- 22 מדינות מערביות בהן ארצות הברית גירשו מאדמתן דיפלומטים רוסים.

 

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20