לאחר יותר מ-13 שעות, תמה חקירתו של יו"ר הקואליציה ח"כ . ביטן הגיע למשרדי להב 433 בשעות הבוקר במסגרת בה זוהו לכאורה קשרים בין גורמים פליליים לבעלי תפקידים שונים בעיריית . 17 חשודים נעצרו ועוכבו הבוקר בפרשה. ביטן נחקר בחשד לעבירות קבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים.

יו"ר הקואליציה חשוד כי לאחר שלווה כספים בשוק האפור עבור קבוצת הכדורגל העירונית, הוא עזר לקדם מכירת קרקעות עבור איש קש שייצג בן למשפחת פשע. במשטרה חושדים שמאות אלפי שקלים הגיעו לחשבונה של מקורבת לו.

יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן. צילום: פלאש 90
יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן. צילום: פלאש 90

בניסיון להגיב לרמיזות לפיהן העיתוי נוגע ל'חוק ההמלצות' שמקדם ביטן, הודיעה המשטרה כי החקירה בתיק 1803 מתנהלת באופן סמוי באגף החקירות והמודיעין זה למעלה משנה כנגד גורמי פשיעה וכי מועד החקירה נקבע זמן רב מראש.

עוד צויין כי העצורים והמעוכבים נחקרו בחשד למעורבות בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים, קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, הלבנת הון עבירות לפי פקודת מס הכנסה ועבירות על פי חוק מע"מ וכן עבירות נוספות וכי החקירה מנוהלת בשיתוף רשות המיסים, הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור ובליווי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

הוארך מעצרו של ראש עיריית ראשל"צ ב-5 ימים

הותר לפרסום כי ראש העיר ראשון לציון הוא אחד העצורים במסגרת חקירת פרשת השחיתות בעירייתו. צור יחד עם 16 בני אדם נוספים והוא חשוד בשוחד, מרמה והפרת אמונים. בדיון הארכת מעצרו, אמר השופט מכליס כי:  "החשוד נעדר עבר פלילי, אולם מצאתי כי יש צורך לתת לצוות החקירה אורך נשימה ראוי וזאת בשל ההשלכות שיש לחשוד אל מול האחרים בפרשה, וכן החשש הכבד משיבוש חקירה וניסיונותיו של החשוד להסתיר את מעשיו. לכן הבקשה להארכת מעצרו הינה מידתית ביותר".

דב צור. צילום: עיריית ראשל"צ
דב צור. צילום: עיריית ראשל"צ

נציג המשטרה אמר לגבי צור כי הוא מעורב במספר פרשיות: "על פי חומר החקירה הוא נמצא ברף הגבוה למעלה. הוא מזוהה מבחינתנו עם מספר פרשיות, מספר מעורבים והוא בהחלט עלול לשבש חקירה".

עורכי הדין של ראש דב צור, עוה״ד גיורא אדרת, טל שפירא ואריאל כפרי מסרו כי ראש העיר דוחה בתוקף את החשדות המיוחסים לו. כל פעילותו של דב צור לאורך השנים היתה כשרק טובת העיר לנגד עיניו. נושא ניגוד העניינים המיוחס לראש העיר נבחן בזמן אמת על ידי היועצת המשפטית הראשית של העירייה אשר קבעה בצורה מפורשת בכתב כי לא נפל כל דופי בהתנהלות ראש העיר וכי לא היה במצב של ניגוד עניינים. אנו בטוחים כי הדברים יתבהרו בהמשך הדרך.

מכליס דחה את דבריהם ואמר כי "נגד החשוד קצה עילת מעצר וקיים חשד לשיבוש. נוסף על כך, לא ניתן להתעלם מהעובדה שישנו חשד שהחשוד עשה לאורך השנים מעשים בניסיון להסתיר את מעשיו"

בליכוד זעמו על העיתוי

במפלגת הליכוד זעמו על חקירת ביטן ואמרו כי מדובר בניסיון לטרפד את שצפוי לעלות מחר לקריאה שנייה ושלישית במליאת הכנסת.

המשטרה פשטה על משרדי העירייה וחיפוש נערך בבתי ובמשרדי החשודים. במהלך החקירה הסמויה, נחשף שיתוף פעולה לכאורה בין גורמי פשיעה חמורה אלה, לבין בכירים ברשויות מקומיות שונות וכן ברמה הארצית.

בין העצורים: בכירים בעירייה, ראש ארגון פשיעה, אנשי עסקים וקבלנים, ובהם מקורבים לביטן שכיהן בעבר כסגן ראש העיר, כיו"ר וועדת התכנון והבנייה וכיו"ר קבוצת הכדורגל הפועל ראשון לציון. עוד נחקרו אשתו ובתו של ח"כ בליכוד. המשטרה תבקש להאריך את מעצר החשודים.

החקירות עוסקות במכירת קרקעות מרכז נדל"ן מקומי במחיר מופחת, בהקלות ברישוי עסקים לגורמים עברייניים ובכיסוי חובות קבוצת הכדורגל לשוק האפור.

מהמשטרה נמסר: "משטרת ישראל תמשיך לחקור ולחשוף תהליכים פסולים, תוך ניגוד עניינים, וכן לחתור ולהגיע לכל מקום בו יש חשד לשחיתות ציבורית הפוגעת בסדרי השלטון ובאזרחים הנורמטיביים".

מעיריית ראשל"צ נמסר בתגובה: "העירייה עובדת בשיתוף פעולה מלא עם גורמי אכיפת החוק ומסייעת ככל יכולתה לסייע להם לבצע את עבודתם.
נדגיש כי כל אגפי העירייה עובדים כרגיל וממשיכים לספק שירות מלא לתושבי העיר".

 

 

 

לירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.