16:05 17/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > "פרשת אזריה לא הורידה את המוטיבציה של הלוחמים"

"פרשת אזריה לא הורידה את המוטיבציה של הלוחמים"

רב אלוף גדי אייזינקוט התייצב בוועדת חוץ וביטחון והתייחס במרומז לפרשת אזריה. "החיילים פועלים באופן נחוש, ממוקד וללא היסוס"

ח"כ אבי דיכטר (הליכוד), יו"ר ועדת חוץ וביטחון, כינס היום את צמרת ההנהגה במטרה לדון בנושאים שעלו על סדר היום. בוועדה התייצבו שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזינקוט וקצינים בכירים מצמרת הפיקוד.

הרמטכ"ל גדי אייזינקוט אמר כי אין בכוונתו להתייחס ל"פרשת אזריה", מהסיבה שההליך המשפטי עדיין לא הסתיים. עמדתו של רב אלוף אייזינקוט מנוגדת לעמדתו של משה יעלון, שר הביטחון הקודם. כזכור, משה יעלון התייחס ל"פרשת אזריה" בתקשורת בטרם החייל נתן עדות במצ"ח.

"אפס סובלנות". הרמטכ"ל גדי איזנקוט. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
הרמטכ"ל גדי איזנקוט. מתעלם מהנתונים. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

למרות שאייזינקוט לא התייחס ל"פרשת אזריה" באופן רשמי, בשיחה לחברי כנסת אמר הרמטכ"ל שהאירוע לא משפיע על רוח הלחימה. לדבריו, מתוך התחקירים עולה כי "החיילים פועלים באופן נחוש, ממוקד וללא היסוס". כמו כן, אייזינקוט הציג את ההישגים של צה"ל במאבק בטרור ביהודה ושומרון.

הרמטכ"ל לא התייחס למדד הגיוס שצה"ל פרסם לפני כ-3 שבועות. בנובמבר 2016 הצבא פירסם ירידות חדות ברמת המוטיבציה לשרת בקרבי. כך למשל, בנובמבר 2015 שיעור המעוניינים בשירות קרבי עמד על 71.9%, בנובמבר השנה שיעור המעוניינים ירד ל-69.8% בלבד. בנוסף לכך, שיעור הגברים שלא התגייסו לצבא עלה ב-0.8%.

"רוב הבג"צים נועדו להטריד את המערכת"

אביגדור ליברמן, שר הביטחון, ליברמן התייחס למערכת המשפט שמטרידה את נבחרי הציבור. ״מתנהלת כרגע נגד מדינת ישראל מלחמת התשה משפטית על ידי גורמים בינלאומיים, במימון גורמים בינלאומיים, כולל מדינות אירופה. מערכת הביטחון מתמודדת כרגע עם 260 בג"צים בו-זמנית והיא לא ערוכה לזה. אין ספק שרוב הבג"צים נועדו בעיקר להטריד ולטרטר את המערכת כולה וצריך להגיע לאיזשהו דיאלוג בעניין גם עם בית המשפט העליון"., אמר ליברמן.

כמו כן, שר הביטחון הגיב למלחמת האזרחים המתרחשת בסוריה. "למדינת ישראל אין שום עניין להתערב במלחמת האזרחים בסוריה, המדיניות שלנו והעמדות שלנו הן ברורות מאוד: לא נאפשר שום פגיעה באזרחי מדינת ישראל, בריבונותה של מדינת ישראל ולא נאפשר הברחת נשק איכותי מתוחכם או נשק כימי לטובת חיזבאללה".

ליברמן לפני כולם
שר הביטחון אביגדור ליברמן. "רוב הבג"צים נועדו להטריד את המערכת".

בנוגע לתקציב הביטחון, ליברמן אמר: ״אחד הנכסים החשובים שיש לצה"ל זה אנשי קבע איכותיים. אנחנו ראינו בחודשים האחרונים שיח שאין לו מקום לגבי תנאי השירות ולגבי המשכורות. אם אנחנו רוצים לעודד אנשים איכותיים להישאר, הוועדה הזו היא חלק חשוב ממאמץ זה".

ח"כ אבי דיכטר, יו"ר הוועדה, הביע שביעות רצון מתפקוד מערכת הביטחון. "אני מציין בהרבה מאוד סיפוק וגאווה את מידת שיתוף הפעולה שהייתה לנו עם המשרדים השונים – האוצר, הביטחון, המשפטים, משרד רה"מ, המל"ל וגם עם צה"ל", אמר דיכטר, והוסיף, "הדיונים היו עם שקיפות מאוד משופרת ביחס למה שהכרנו, עם פתיחות וויכוחים ענייניים, כאשר התכלית היא אחת בלבד – לאפשר למערכת הביטחון לבצע את משימותיה ולאפשר לוועדה את הפיקוח שבדיוק בשבילו היא קיימת".

אלעד שור

אלעד שור

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הדמוקרטים הסורים חוגיים את נצחונם על דאעש בא-ראקה, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

אחרון לוחמי דאעש גורש מא-ראקה

המרכז הסורי לזכויות אדם' הודיע כי העיר נוקתה לחלוטין מן הטרוריסטים האסלאמיסטים. א-ראקה שנכבשה ב-2014 נחשבה לבירת "המדינה האסלאמית"