בית המשפט הצבאי במחנה עופר דן האריך הערב (ד') את מעצרו של מחמוד קטוסה, הנאשם באונס הילדה בת ה-7 מאזור בנימין בשבעה ימים עד יום שלישי הבא. הדיון התנהל בדלתיים סגורות.

במקביל, גורם משטרתי המעורה בפרטים טען כי אם המידע שהתקבל אמש במשטרה לא יאומת, כתב האישום עשוי להתבטל. החורים בחקירת המשטרה המקומית מעלים תהיות על התנהלותה ומעמידים בסימן שאלה את המשך התיק.

מחמוד קטוסה הנאשם באונס הילדה

הנאשם באונס הטיח בתביעה: "מה עשיתם עד עכשיו?"

עורך הדין נאשף דרוויש המייצג את קטוסה יצא מוקדם יותר מהדיון ועדכן שהוא מבקש להתחיל במשפט ולגשת לשלב הראיות, אך התביעה הצבאית דרשה לדחות את הדיון בראיות וביקשה הארכת מעצר בת עשרה ימים.

הנאשם בכה במהלך הדיון והטיח בתביעה שדרשה את הארכת מעצרו: "מה עשיתם עד עכשיו כל הימים האלה?". לדברי עורך דינו, הבכי נבע מהתרגשות.

בית המשפט הצבאי עופר. צילום: אילת כהנא, ערוץ 20

 

בני משפחתו של הנאשם הגיעו לבית המשפט הצבאי וטענו כי תופרים לו תיק.

אחיו, אנוער קטוסה העיד עליו מחוץ בית המשפט כי היה מורה במשך שתיים עשרה שנה ובשמונה השנים האחרונות עבד באזור במספר מקומות עבודה. ״הוא לא עשה כלום. אני לא דיברתי איתו אבל הוא התקשר לילדים ולאשתו והוא אומר להם שלא עשה כלום, תהיו חזקים וגם אני חזק. גם אני מבקש שיעמדו בצד שלו. שהמשטרה תחפש את מי שעשה את זה באמת".

בנו, קוסאי אמר: ״אני מאמין שאבא שלי לא עשה כלום. ומבקש מכל העולם וישראל שיעמדו בצד של אבא. אני צריכים לראות אותו בחוץ ולא בפנים״.

בתוך כך משפחתה של הילדה מתרחקת מהאור התקשורתי.

אביו ואחיו של מחמוד קסוטה הנאשם באונס בת ה-7. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

באופן חריג: מידע חדש הוביל לפתיחת תיק החקירה

כזכור, על פי כתב האישום, מחמוד קטוסה בן ה-46 מהכפר דיר קדיס שליד רמאללה, שעבד במוסד החינוכי באזור בנימין בו לומדת הילדה והועסק בניקיון ותחזוקה בשש השנים האחרונות, הכיר את התלמידה וטיפח עימה קשר בכך שהיה מדבר איתה מעת לעת ונותן לה ממתקים.

באחד הימים הוא הוביל את הילדה לבית באזור תוך שהוא אוחז בידיה בכוח, גורם לנפילתה ואונס אותה בנסיבות מחמירות בעוזה בוכה וזועקת לעזרה. רק לאחר שסיים לבצע את זממו שחרר אותה לביתה.

אילוסטרציה

 

מכתב האישום עלו שאלות קשות באשר לאופן התנהלות החקירה. תאריך המקרה אינו ידוע ובמשטרה סבורים כי הוא התרחש בין פברואר לאפריל השנה. המשטרה המקומית לא עירבה את השב"כ למרות שמדובר בחשוד פלסטיני, ובבדיקת תאריך משוער בו אירע המקרה המזעזע התגלה כי לנאשם היה אליבי.

תחילת החקירה לפני למעלה מחודשיים אז נעצר קטוסה לאחר שהתקבלה תלונה של הילדה. במהלך חקירתה של הילדה הצביעה הילדה על הנאשם כמי שפגע בה. הבעיה המרכזית נעוצה בעובדה שהחקירה החלה כשבועיים לאחר המקרה, רק לאחר היוועצות של משפחתה של הילדה עם רבני הקהילה אליה הם משתייכים. דבר זה מעלה חשד לזיהום עדותה של הילדה. עוד פורסם כי לא נערכו כל הבדיקות הרפאויות הנדרשות לצורך איסוף ראיות.

בהיעדר ראייה תומכת שקושרת את החשוד לאירוע, נתלו חוקרי המשטרה המקומית בעדותה של הילדה, ציורה את המבנה בו התבצעה העבירה ובזיהוי שלה את החשוד בין כתלי בית הספר.

לעדותה של הילדה מצטרף הכישלון החלקי של קטוסה בבדיקת הפוליגרף, שאינה יכולה לשמש כראייה בבית משפט. הגשת כתב אישום בלי תאריך או מקום האירוע ועל סמך ראיות חלקיות, מעלה ביקורת כלפי התנהלות המשטרה בחקירת המקרה

באופן כמעט לא מקובל, בעיצומו של משפט להארכת מעצרו של הנאשם עד תום ההליכים, החקירה כעת תפתח מחדש על ידי משטרת מחוז ש"י בפיקוח אישי של ראש אגף החקירות ניצב גדי סיסו, הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק. ובליווי פרקליט המדינה שי ניצן.

אלה ינסו להגיע לזהות שני החשודים הנוספים שהיו מעורבים במקרה על פי עדותה של הילדה וכן להסיר את הערפל מעל הפרטים הרבים החסרים. על כן שונתה הבקשה למעצר של במקום עד תום ההליכים.

על המבוכה באופן התנהלות החקירה יכולה לכפר העובדה שהמשפט מתנהל בבית דין צבאי . דבר זה מקל על המשטרה להגיש כתב אישום שכזה ולהביא להרשעת הנאשם.

 

במשטרה הסבירו את פתיחת החקירה בחדש ב"מידע חדש שהתקבל לאחר פרסום המקרה" וכן בניסיון "למצות את בירור החשד בעניין מעורבים נוספים בעבירה".אילת כהנא

אילת כהנא