ההתרחשות הלילה בין חיל האוויר הישראלי לבין צבאו של אסד הנה אירוע דרמטי המחייב את חיל האוויר לתכנן מסלול מחדש בכל הקשור לפעילות המב"מ (המלחמה שבין המלחמות).

פעילות מבצעית מהסוג שהתרחש הלילה הייתה אמורה להיגמר לכל היותר בדיווחים זרים הבוקר בכלי תקשורת ערביים, כאלה שדובר צה"ל היה מתייחס אליהם בתגובה הלקונית "לא מתייחסים לדיווחים זרים". אולם הפעילות החריגה אילצה את צה"ל להוציא הבוקר הודעה יוצאת דופן, בה הוא מודה כי תקף מטרות בסוריה, הותקף על ידי מערכת ההגנה האווירית הסורית כי נאלץ לשגר טיל "חץ" כדי למנוע יירוט כלי טייס.

 

 הטיל שנחת בירדן. באדיבות קבוצת בטחון שדה

הדבר החריג ביותר שקרה הלילה הוא שמטוסי חיל האוויר נקלטו ברדארים של הסורים עוד בהיותם מעל שמי ישראל. שיגור המיירט לעברם בעצם הפעיל את מערכת הגנת השמיים של פיקוד העורף שבאופן אוטומטי הפעילה אזעקה. גם תמונות של טילים שנפלו בירדן ועלו לרשת, הובילו את צה"ל לצאת בהסברים.

הסורים הבינו שכדי להתמודד עם מתקפות ישראליות יש צורך להפשיל שרוולים מדי פעם. המשמעות היא, שפעילות מבצעית מהסוג הזה שעד היום נשמרה בדרך כלל תחת הרדאר מאלצת את חיל האוויר לחשב מסלול מחדש, ולמצוא דרך יצירתית להחזיר את הפעילות לגזרת הדיווחים הזרים. זה אירוע מורכב ומאתגר.

אגב ,המיירטים ששוגרו לעבר המטוסים הינם מיירטים ישנים שנחשבים לפרימיטיביים ולא נעשה שימוש במערך ההגנה המשוכלל שהרוסים הביאו עימם למזרח התיכון. לא ברור איך היה נגמר האירוע אם היו מופעלות מערכות חדישות ומשוכללות.

סוריה יצרה הלילה שינוי דרמטי במשוואה של יכולתה לחשוף את פעילות חיל האוויר. שבירת משוואה שכזו יכולה להשליך באופן ניכר על פעילות חיל האוויר וצה"ל במרחב ולשבש את יכולת הפגיעה של ישראל בחימוש של האויב מעבר לגבול. אם חיל האוויר לא יחזיר את היתרון אליו, משמעות הדבר תהיה שינוי משמעותי ביחסי הכוחות. ישראל כבר הצהירה בעבר שהיא לא יכולה לעבור בשתיקה על העברת נשק אסטרטגי לחיזבאללה או בכלל בין הגבולות במזרח התיכון. אולם אחרי הלילה, אין ספק כי האתגר המבצעי עולה בכמה מדרגות.
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20