בניגוד לפרשנויות שפורסמו ביממה האחרונה ולפיהן המכינות הקדם-צבאיות נמצאות תחת מעטפת של משרד החינוך, חשוב להדגיש שלאגף ביטחוני-חברתי במשרד הביטחון יש משקל כבד מאוד בקיום המכינות הללו, משקל קיומי. לכן לא נכון יהיה לרוץ ולזלזל במכתבו של שר הביטחון אביגדור ליברמן לרב יגאל לוינשטיין, שקורא לו להתפטר מתפקידו אחרת יוטלו סנקציות על המכינה.

עימות חריף. ליברמן ובנט פלאש 90
עימות חריף. ליברמן ובנט פלאש 90

עידוד בני נוער לגיוס והכנה לשירות משמעותי בצבא עומדים במרכז עשייתו של האגף הביטחוני-חברתי במשרד הביטחון. ייעוד האגף הוא לפעול להגברת המוטיבציה לשירות משמעותי בצה"ל, לעודד לאהבת הארץ ולהנחיל לבני הנוער את ערכי ההיסטוריה ומורשת הקרב.

בין תפקידיו העיקריים של האגף,  נמצא גם נושא המכינות הקדם-צבאיות."תפקידנו להכשיר את בני הנוער תוך חתירה למצוינות וחינוך למנהיגות צבאית ואזרחית" כתוב באותיות שחורות על קיר האגף. "התכנים במכינות כוללים הכנה צבאית, התנדבות בקהילה, הכנה רוחנית-דתית ופעילויות חוויה וגיבוש שונות. המכינות פרוסות לאורכה ולרוחבה של מדינת ישראל, מהגליל העליון ועד לחצבה שבערבה", בהצהרת כוונות זו, לא כדאי לזלזל.

השר ליברמן במכתבו, פנה לצד הערכי של הרב לוינשטיין מתוך ההנחה שהרב לא ייתן למשבר לפגוע בצעירי המכינה. עם זאת, חשוב  לציין כי בכתיבת המכתב, שינה ליברמן את השיח בנושא, ולהחזיר מחדש את האיחוד סביב הרב לוינשטיין בציונות הדתית ולהשיב לו את הגיבוי שנראה היום מוחלט מתמיד.

כרגע לא ברור עד לאן ירחיק האולטימטום של שר הביטחון, אך אין ספק שהוא לא כוון למעשה לרב לוינשטיין אלא לנפתלי בנט, שר החינוך. העקיצות של בנט כלפי ליברמן על האיום למוטט את החמאס בתוך 48 שעות התקבלו לא התקבלו בשלווה בלשכת הש. ליברמן שיגר מכתב המהווה גם מסר ברור כי עידוד בני נוער לגיוס והכנה לשירות משמעותי בצבא, עומדים במרכז עשייתו של אגף ביטחוני-חברתי במשרד הביטחון תחת ניהולו. אמנם נכון כי משרד החינוך מהווה חלק מקיום המכינות, אך הלב הפועם שלהן נמצא בבסיס הקריה בתל אביב.

כעת, ממתינים ליברמן ובנט בסבלנות לקולו של ראש הממשלה בנושא. לפי ההימור שלי, נתניהו יבחר לגבות את ליברמן והרב לוינשטיין יגיש עד לכניסת השבת מכתב התפטרות, וייקח אחריות להתבטאויותיו. במידה ולא יתפטר הרב,  יטיל ליברמן סנקציות על המכינה, למרות שהחלטה כזו יכולה להתברר כלא נכונה, שכן המכינה בעלי מצמיחה כיום ממיטב הלוחמים, המתגייסים ליחידות מובחרות ולשירות משמעותי ואיכותי.

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון