תתארו לעצמכם, אם ריאיון כמו של חה"כ שלח מ"יש עתיד" היה מתפרסם בטרם קיום בחירות מועד ג', מה אז היה קורה כאן? אולי התוצאות היו אחרות, שאלה היפותטית שלא נדע את תשובתה לעולם, אך עדיין ניתן להעריך באופן כזה או אחר, שאם היה לכך חשיפה והד תקשורתי, אז לחשיפת הריאיון הייתה השפעה מסוימת על מצב המנדטים בבחירות האחרונות, אך זהו תרחיש בדיוני, כי הריאיון שיצא מכלל שליטה נערך בכלל לפני כשלושה שבועות באולפן הכנסת.

הערך העיתונאי החשוב של הריאיון הזה, שחשף רן בוקר מאתר YNET מאפשר לנו להביט על טיב יחסי התקשורת עם המרואיינים, ואיך ניתן לנסות לסובב את הקערה על פיה, כאשר שאלה שעיתונאי שואל, במקרה הזה משה גלסנר אינה מוצאת חן בעיניי חה"כ עופר שלח, וזה אפילו לא משנה מה שאל המראיין, כי הפואנטה לא נמצאת בשאלת המראיין, אלא בהתנהגותו הבזויה של המרואיין, נבחר הציבור, אשר מנסה להצטייר כדוגמה ומופת עבור כולם.

העניין המהותי שיש בסיפור הריאיון שכעת נחשף כאן, זו ההטיה התקשורתית המובנת וההוכחה למציאות ההזויה היא, כי הריאיון שנערך לפני שלושה שבועות נגנז ועשו סולחה באולפן, והכל כדי להשתיק את העניין, האבסורד שרק היום הריאיון הובא לידיעת הציבור, ויותר מזה לאחר מכן צולם שנית כאילו כלום לא קרה. בראיונות שהעניק חה"כ שלח לכלי תקשורת שונים תמיד ניסה להצטייר כמוסרי, החכם והצודק איש ביטחון עם עבר מפואר שנפצע בשירותו הצבאי, פטריוט ציוני שיודע דבר אחד או שניים על החיים ושאוהב להגיד את שלו באופן נוקב וברור, ומבקר בחדות את מי שאינו מסכים או חושב כמותו וזה בסדר גמור, אך כעת נחשף פרצופו האמיתי של שלח.

שלח בעברו היה גם הוא איש תקשורת ועיתונאי בערוץ 10, שהיה שותף וחבר לעיתונאי רביב דרוקר, ערך תחקירים רבים וחשובים. בריאיון אחד הוא רמס את כל מה שהוא כביכול מאמין ובכך חשף את מי שהוא. הוא אינו באמת טלית שכולה תכלת ומאחורי חה"כ השאפתן והדעתן, שמעוניין להיות שר הביטחון הבא של מדינת ישראל עומד כרגע בריון שהתגלה לעינינו בריאיון מביך ומביש.

סביר להניח שלכל אזרח שחי בישראל יש ציפייה מסוימת מנבחרי הציבור שלו, בין אם בחר בהם ספציפית ובין אם לא, שיתנהגו בצורה מכובדת קצת מעבר לאזרח הפשוט, הרי נבחר ציבור מהווה באיזו שהיא דרך ואופן דוגמה אישית כמו מפקד בצבא שאחריו צועדים ועל פיו יישק דבר, הכל בדרכי נועם שלום והליכות שיש לנהוג בהן.

אחרי הריאיון של שלח אנחנו מבינים מהו מוסר כפול ואיך בעצם על ידי בקשה אחת שלו, ואחרי הפיצוץ שקרה באולפן, נענים לבקשתו ומקליטים ריאיון חדש ורגוע הכל על מנת להיות ממלכתיים, וכדי לא להוציא את הכביסה המלוכלכת החוצה. כמי שמטיף על תיקי נתניהו בכלל ועל סיקור אוהד בתיק בזק בפרט, כעת שלח מתגלה במלוא מערומיו, עם חשיפת הריאיון המלא וההתקפה החסרת רסן שלו כלפי משה גלסנר ואבי בלום שראיינו אותו. עכשיו נחשף פרצופו של חה"כ עופר שלח אודות למדליף אמיץ שהביא את הריאיון לפרסום.

הגילוי והחשיפה המרעישה של הריאיון הגנוז מראה את הכשל שיש כיום בתקשורת הישראלית, ושסיקור אוהד זה בהחלט משהו שכל פוליטיקאי יכול להפעיל בהתאם לצורך. והדבר מצליח, כמובן במידה ויש את הפעלת הלחצים הנכונה באגרסיביות ודורסנות או פשוט כשזה משרת את הצד הנכון במפה הדבר עובד מצוין, אך גם לשקר והגניזה הזו יש תאריך תפוגה, כי בסופו של דבר האמת תמיד יוצאת לאור, גם שהיא מסריחה וכואבת. עכשיו ניתן לקוות שחה"כ שלח יבצע חשבון נפש ובהתאם לכך גם התקשורת, והתיקון הנוסף שחשוב בעניין הזה לא פחות מופנה כלפי מנהלי ערוץ הכנסת, שאפשרו לאבסורד הזה להתרחש, שלא נתנו גיבוי למשה גלסנר שזכה ליחס משפיל בעת ריאיון חסר בלמים.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.