שר החינוך ויו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ נשא דברים לפני שעה קלה בכנס מעריב במלון דניאל בהרצליה. השר פרץ תקף את דבריו של יאיר לפיד ביחס אליו- "שמעתי את יאיר לפיד טוען שהתחבקתי עם תוקפֵי החיילים ביצהר. יאיר, תתבייש. אני גם כטייס גם כרב הצבאי הראשי, גם כראש מכינה ששלח כ- 3500 לוחמים לצה"ל ,תאמין לי אני יודע להעריך את לוחמי צה"ל. אני גם חיבקתי את החיילים שבאו לפנות את מפעל חיי בגוש קטיף, במהלך אנטי דמוקרטי שאתה יאיר לא רק תמכת בו אלא קראת לו ״ניצחון הישראליות״. אז אל תטיף מוסר לציונות הדתית ולאחריותנו הלאומית."

השר פרץ הוסיף כי "מי שחובֵר לרשימות עם תומכי טרור ועוזרי ערפאת שלא ילמד אותי מוסר. ניהלו פה מו"מ קואליציוני עם תומכי טרור ומצד שני פסלו אותנו והדירו אותנו מחברות בממשלה רק בגלל שאנחנו שומרי שבת ומתפללים שלוש תפילות כל יום. אלו אותם אנשים שממשיכים גם עכשיו להסית נגד הציונות הדתית."

השר אמר כי נצרכים איחודים במחנה הימים על מנת להוביל להכרעה בבחירות – "הבחירות הקרובות גורליות לציונות הדתית ולמחנה הימין כולו. ולכן האיחודים במחנה הימין נצרכים על מנת להציל את ממשלת הימין וגוש הימין כולו. אסור שבפעם הזאת יזרקו קולות ימין לפח. רק מיקסום של הקולות בימין יובילו להכרעה בבחירות הקרובות."

בפתח דבריו נזעק הרב פרץ כנגד החיבור שנעשה בארץ בכלל ובמערכת החינוך בפרט בין חג החנוכה לחג המולד- "בדרך לכאן היועץ שלי הראה לי סמס שיצא מהמפקחת הארצית על גני הילדים. "השנה חג החנוכה וחג המולד חלים בסמיכות זה לזה, אני מברכת את כל החוגגים בברכת 'חג חגים' שמח". מה זה חג החגים? ממתי 20,000 גני ילדים בישראל חוגגים את חנוכה וחג המולד יחדיו? הייתי מקבל בהבנה הודעה שכזאת ל-120 גני ילדים נוצריים אבל היא מצטרפת לעצי האשוח בדוכנים בבתי ספר ומרכזי הקניות. כנראה יש צורך להזכיר את מהותו של החג, כי בתקופה האחרונה אני חש שאנחנו לא חוגגים את חנוכה אלא את חנוכריסמס או החג של החגים כפי שלמדתי בדרך לכאן."

לדברי השר זו אינה בעיה נקודתית- "התופעה הזו היא סמפטום לבעיה רחבה יותר. אני שר החינוך של כל ילדי ישראל, יהודים, ערבים ונוצרים, ואני מכבד את כולם ונותן מקום לכולם אבל אני לא מוכן להתפשר על הזהות שלנו, לא מוכן לוותר על המדינה היהודית והדמוקרטית. ברגע אחד אנחנו משטחים אלפי שנות תרבות והיסטוריה יהודית. מערבבים בין מורשת ישראל לנצרות כאילו נוצרו יחד. אז בוקר אחד במדינה היהודית שהקמנו ונלחמנו עליה, הזהות היטשטשה. חנוכה פתאום נמצא על אותו משקל כמו כריסמס, ואני לא נכנס לאותן פרעות שעשו ביהודים באותם החגים, כי יש פה עקָרון מעל האירועים שקרו בעבר."

הרב פרץ הדגיש מדוע ההתנגדותו לכך היא נחרצת כ"כ- "אני כבר יכול לשמוע את המבקרים שיגידו: מה רע בפלורליזם ורב תרבותיות? אז תשובתי אליהם היא שבשביל רב תרבותיות צריך לדעת לשמר את התרבות שלך ולא להפוך אותה לפולקלור עממי. זהותנו צריכה להיות ברורה, אחרת נשכח מאין באנו ואז לא נדע לאן נלך. אחד הרעיונות המרכזיים שעומדים מאחורי חג החנוכה הוא בדיוק זה: המלחמה של המיעוט היהודי לשמור על אורְחות חייו מול עמים שלמים שעברו התייוונות ושינוי התרבות. מי שאיבד את הייחודיות גם נמחק. מה ששמר את העם המופלא שלנו במשך אלפי שנים זו התרבות הייחודית שלנו. בואו נְשַמֵר אותה גם בַּמְדינה שלנו."


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.