שלושת הזוכים בפרס הנובל לכימיה
שלושת הזוכים בפרס הנובל לכימיה

 

החוקרים פרופ' ז'ק דבושה (שוויץ), פרופ' יואכים פרנק (ארה"ב) ופרופ' ריצ'ארד הנדרסון (סקוטלנד, בריטניה) זכו היום (ד') בשטוקהולם בפרס נובל לכימיה לשנת 2017, כך פורסם ב"ynet". הפרס יוענק להם על פיתוח שיטה קריו מיקרוסקופית לקביעת מבנה של ביומולקולות בתמיסה.

"השיטה העבירה את הביוכימיה לעידן חדש", הסבירו בוועדת הפרס את בחירתם, וסיפרו כי השלושה פיתחו שיטה לדימות של מולקולות אלו ע"י הקפאה מהירה, מה שאפשר לחקור חלבונים באופן שלא היה עד כה. אחד מהשימושים הבולטים של השיטה בעת האחרונה היה פענוח המבנה של נגיף הזיקה.

פרופ' דבושה, 75, מאוניברסיטת לוזאן, הוסיף מים למיקרוסקופיה האלקטרונית. השיטה המהירה של הקפאת הדוגמיות שפיתח מאפשרת לצלם את החלבונים ומולקולות נוספות בצורה האותנטית שלהם כפי שהם בגוף, וזאת בניגוד לשיטה הנהוגה כיום של שימוש בוואקום מה שגורם למולקלות הביולוגיות לקרוס.

פרופ' פרנק, 77, מאוניברסיטת קולומביה בניו-יורק, הצליח לשלב בין התמונות הדו מימדיות של המיקרוסקופ האלקטרוני לתמונות תלת מימדיות, ובכך לשפר את השיטה.

פרופ' הנדרסון, 72, מאוניברסיטת קיימברידג', פיתח את השיטה ליצירת תמונה תלת מימדית של חלבונים שמאפשרת לראות אטומים בודדים ברזולוציה גבוהה במיוחד, וזאת באמצעות המיקרוסקופיה האלקטרונית.

בשנה שעברה ניתן הפרס לחוקרים אשר פיתחו מולקולות שניתן לשלוט על תנועתן.ניר מועלם

ניר מועלם

עורך חדשות, ערוץ 20.
ניר מועלם