הכנס השנתי של תנועת '' לזכויות אדם התקיים הערב (שני) בתל אביב. במהלך הכנס הוענק 'פרס זכויות האדם' מטעם התנועה לארגון 'הצלה ללא גבולות' ולאביו השכול של החייל הי"ד, שנרצח בפיגוע בערד בעת שהיה בדרכו הביתה מהצבא.

הפרס לקוקיא ניתן לו "על פועלו למיגור הטרור בשטח ובדיוני הכנסת וכן על פעילותו הענפה לקירוב בין יהודים לבדואים בנגב", נכתב בנימוקי הפרס. עוד נכתב כי קוקיא "פועל ללא לאות להרחבת חבילת ההרתעה נגד הטרור ובמקביל עוזר לבני המיעוטים להשתלב בחברה הישראלית, על פי מאמר חז"ל: "יד שמאל דוחה וימין מקרבת"."

 

מאז נרצח בנו, חבר לפורום 'בוחרים בחיים' של המשפחות השכולות וביחד עם הורים נוספים הוא מקדם החמרה של ההרתעה כלפי הטרור. במקביל, ולמרות שבנו נרצח על ידי מחבל בן הפזורה הבדואית, ממשיך קוקיא ואף מרבה בפעילות לשילוב בני העדה הבדואית תוך שהוא מקפיד להפריד בין אלו הנאמנים למדינה, ואלו אשר תומכים באויביה.

בועז קוקיא עם הפרס. צילום: קובי דוברז

 

 

בנוסף, זכה הארגון 'מצילים ללא גבולות' גם הוא לפרס זכויות האדם. ארגון זה מפעיל משלחות חירום שהגיעו לכל מקום בעולם בין השאר לירדן, מקסיקו כורדיסטאן ועוד מתוך מטרה להציל כל אדם בכל מקום שהוא.

בנימוקי הפרס לארגון נכתב כי: "מצילים ללא גבולות" מגיב ראשון להציל חיים באזורים מוכי אסון. מתנדבי הארגון נמצאים ראשונים בכל מקום, בין אם מדובר באסון טבע או פעילות חבלנית."

קוקיא הנרגש אמר בטקס: "צריך להילחם בטרור בכל העוצמה. יחד עם זאת אנחנו צריכים להמשיך את החיים. אנחנו צריכים להיות בעלי הבית במדינה הזו. צריך לתת זכויות יתר למי שפועל יותר למען המדינה הזו. הצטרפתי לפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות כדי לפעול ולהילחם בטרור בצורה טובה יותר וזאת כדי להקטין את הטרור למצב מינימלי. אזרחי ישראל זכאים לחיות בשלום ובביטחון במדינת ישראל".

הרב אריה לוי, מייסד עמותת 'מצילים ללא גבולות' בעת קבלת הפרס. צילום: קובי דוברז

 

הרב אריה לוי, מייסד את ארגון 'מצילים ללא גבולות' אמר בטקס כי: "כל מה שאנחנו רוצים זה לעשות טוב לחברה שלנו ובעיקר לחנך את הילדים שלנו לאהוב כל אחד ואחת. בזכות זה אני מאמין שהחברה הישראלית תהיה טובה יותר".

לאחר הטקס התקיימו שני פאנלים שונים. הראשון עסק בשילובם של בני המיעוטים בחברה הישראלית בו השתתפו רס"ן (מיל.) שאדי ח'לול יו"ר האגודה הארמית-ישראלית, קאזם חליליה פעיל חברתי מוסלמי בליכוד והזאר גדבן משפטנית ופעילה חברתית דרוזית. לאחר מכן התקיים פאנל בו השתתפו זאב ז'בוטינסקי, נכדו של מפקד בית"ר לשעבר, וכן דוברו של הישוב היהודי בחברון ישי פליישר.

פאנל המיעוטים שהתקיים באירוע זכויות האדם השנתי של 'אם תרצו'. צילום: קובי דוברז

 

יו"ר תנועת "אם תרצו", מתן פלג, אמר במהלך הטקס כי "מדינת ישראל מספקת יותר זכויות אדם ואזרח לכלל תושביה ואזרחיה מכל מדינות המזרח התיכון ואפריקה גם יחד". פלג הוסיף כי ישנן מדינות רבות באירופה "שיכולות ללמוד מאיתנו איך ניתן לקיים מדינת אור מתוקנת, זאת על אף מסע הדה לגיטימציה הצבוע שהן מממנות נגדנו." נגד אלה הפועלים בריש גלי כדי לפגוע במדינת ישראל, עלינו להעמיד חזית אחידה ומאוחדת של אמת. אמת על יהודים שחידשו את מפעלם המדיני הצודק יחד עם בני מיעוטים אשר קשרו את גורלם בגורלנו. דרוזים, נוצרים, בדואים, צ'רקסים ועוד."

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.