20:16 23/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פרסום ראשון: תנאי הבית הלבן לתחילת התהליך האיזורי

פרסום ראשון: תנאי הבית הלבן לתחילת התהליך האיזורי

מסמך העקרונות שהעבירו האמריקאים לנתניהו כולל ריסון הבנייה בהתנחלויות, סידורי ביטחון בחסות ירדן ומדינות המפרץ, נורמליזציה של ישראל עם מדינות ערב במקביל למו"מ

ריסון הבנייה בהתנחלויות, סידורי ביטחון בחסות ירדן ומדינות המפרץ, נורמליזציה של ישראל עם מדינות ערב במקביל למו"מ: שליחו של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט, הציג לישראלים ולפלסטינים את העקרונות האמריקניים שיהוו בסיס למשא ומתן המדיני בין הצדדים, כך נחשף הערב בתכנית 'לפני כולם' בערוץ 20.

לקראת פסגה מדינית: התנאים למו"מ. מתוך 'לפני כולם' הערב (ג')

על פי המתווה, המשא ומתן המדיני יחל כבר בספטמבר הקרוב, אחרי מפגש פסגה משולש שייערך בארצות הברית בהשתתפות שלושת המנהיגים: הנשיא טראמפ, רה"מ נתניהו ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. על פי מסמך העקרונות האמריקאי, על הצדדים לחתור לשלום שישים קץ לסכסוך.

ארה"ב תסייע בגיבוש סידורי ביטחון בין ישראל לפלסטינים ומאבק משותף בטרור. בסעיף הזה נכנסות ירדן ומדינות המפרץ כגורמים שיתנו כתף למלחמה בטרור של גורמי האיסלאם הרדיקלי. כל צד יתחייב לקבוע את עתידו ואופיו לחיים בשלום ובדו קיום, ישראל תתחייב לרסן את הבנייה בהתנחלויות במהלך המשא ומתן ובתמורה מדינות ערב יפעלו לנירמול היחסים עם ישראל כבר במהלך המו"מ, צעד שעשוי לסייע לכלכלה הישראלית ולתת רוח גבית לקבלה של הציבור הישראלי של הסכם שנכללים בו ויתורים טריטוריאליים ופינוי יישובים.

תנאי טראמפ למשא ומתן אזורי
תנאי טראמפ למשא ומתן אזורי

 

טראמפ מעוניין להשאיר את סוגיות הליבה – עתיד ירושלים ובעיית הפליטים – לחלק השני של המו"מ, אחרי שייבנה מחדש האמון בין הצדדים. ישראל דורשת מהאמריקנים להוסיף למתווה המוצע שני תנאים שיחייבו את הפלסטינים, שהם הפסקת ההסתה לאלימות בחסות הרשות הפלסטינית, והפסקת מימון המחבלים ובני משפחותיהם.

בינתיים, גרינבלט לומד את מורכבות הסכסוך הישראלי-פלסטיני ומנסה ליצור רושם חיובי גם בקרב צוות המשא ומתן הפלסטיני, שחשד בכוונותיו לאור העובדה שגרינבלט הוא יהודי מאמין הנחשב מקורב לישראל.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שר הביטחון אביגדור ליבמרן בישיבת סיעה, היום. צילום: פלאש 90

בצה"ל מבהירים: דברי ליברמן על הירי מסוריה – פרשנות שלו

שעות לאחר ששר הביטחון אמר כי חיזבאללה עומד מאחורי הירי לצפון, בצה"ל מבהירים כי מדובר בפרשנות של השר. עוד אמרו כי לא מדובר בזליגה, אך מקור הירי לא ברור