21:23 19/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > הצעת חוק: קנס כספי על שימוש בקנאביס ללא רישום פלילי

הצעת חוק: קנס כספי על שימוש בקנאביס ללא רישום פלילי

ח"כ מהליכוד שרן השכל יוזמת חוק לפיו אנשים שיתפסו שקנביס ברשותם יקבלו קנס כספי בלבד

אתמול צוין ברחבי העולם יום הקנאביס הבינלאומי. במסגרתו מציינים מדי שנה בחסותו של ארגון הגג הבינלאומי את הלגליזציה של הסמים קלים. מטרת האירוע הוא למחות, באופן חוקי, כנגד החוק האוסר על שימוש במריחואנה, ולקרוא לעוד ועוד מדינות להתיר את השימוש ב"צמח הפלא" כפי שהם מכנים. חלק נכבד ממדינות העולם ובתוכם מדינות בארה"ב אימצו לגליזציה כזו ברמה כזו או אחרת.
בישראל 2016, המצב שונה לחלוטין. רק בחודש מארס האחרון נדחתה בוועדת השרים לענייני חקיקה, הצעת חוק לאי הפללת צרכני קאנביס שתאפשר לאזרחי ישראל לשאת עד 5 גרם קנאביס לשימוש אישי ללא חשש מהטרדות ורישומים פליליים, שהגישה ח"כ שרן השכל מהליכוד בשיתוף פעולה עם חברי כנסת נוספים מהקואליציה ומהאופוזיציה. האם בכל זאת נראה בקרוב שינוי בחוק או בגישה כלפי צרכני הקנאביס?
שוחחנו עם ח"כ שרן השכל (ליכוד) שמקדמת את החקיקה בנושא.

הצעת החוק שהגשת לאי הפללת צרכני קנאביס נדחתה על הסף, למה זה לא עבר?

צריך להבין שכל הנושא הזה של לגליזציה של הסמים קלים או אי הפללה הוא תהליך מאוד ארוך, התחלנו אותו כבר לפני כמה חודשים, היו לנו הישגים רבים, חברי כנסת ושרים שהצלחנו לשנות את דעתם בנושא והם הבינו את הסטיגמות שהיו מוצמדות לנושא הזה ואת הנזק שהחוק במתכונתו הנוכחית גורם לאזרחים נורמטיביים.

ח"כ השכל.נלחמת לגליזציה של סמים קלים
ח"כ השכל.נלחמת לגליזציה של סמים קלים

זה טוב ויפה אבל עדיין, זה נפל בוועדת השרים לענייני חקיקה.

תראה, קודם כל העבודה שעשינו לקראת העלייה של ההצעה לוועדת השרים לענייני חקיקה היוותה התקדמות משמעותית בתחום. למען האמת, היה לי ברור שההצעה לא תעבור הפעם את וועדת השרים לענייני חקיקה ובכל זאת היה לי חשוב ליצור דיון בין השרים על הנושא הזה וזה בדיוק מה שקרה. השרים לקחו את הנושא ברצינות, דנו בו והשמיעו את עמדתם. אלו שהתגייסו לטובת הנושא באו ודיברו בשיח פתוח מול המתנגדים וזה דבר מאוד משמעותי. אני יכולה לספר לך שכבר הגענו לכמה הסכמות עם המתנגדים מה שמהווה בסיס להצעת חוק חדשה שנגיש בנושא כבר במושב הבא של הכנסת. הצעת חוק רזה יותר שהפעם כן תעבור. אני בטוחה בזה.

מה כוללת ההצעה?

תראה, אנחנו נמצאים בדיונים על הפרטים הקטנים וכאן צריך לומר ביושר: אנחנו מאוד רחוקים מלגליזציה ואי הפללה כמו שאני רציתי. אבל המטרה של החוק החדש שנגיש היא שאנשים שייתפסו על שימוש עצמי, לא יפתח להם תיק פלילי ולא יוכלו לעצור אותם, מקסימום קנס כספי אבל הדבר החשוב והמשמעותי הוא הסרת התיוג הפלילי. אני אומרת לך בביטחון שמדובר בנוסח שיאפשר הפעם את אישור החוק.

מה עמדתו של רה"מ נתניהו בנושא?

הבאתי לרה"מ את כל המידע בנושא, זה לא פשוט נושא מורכב.

אני יכול להניח שאם את אומרת לי בביטחון רב שההצעה החדשה כן תעבור במושב הבא, אז לא יהיה מופרך לחשוב שקיבלת אור ירוק מלשכת רה"מ למהלך?

אני מציעה שאת השאלה הזו תפנה את השאלה ללשכת רה"מ.

לירן לוי

לירן לוי

לירן לוי
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

לוחמי הכוחות הסורים הדמוקרטים על טנק ברחובות א-קראקה אחרי ששוחררה מדי דאעש, 17 אוקטובר 2017. צילום: רויטרס

חשש בישראל: דאעש מתחזק בגולן הסורי

במערכת הביטחון עוקבים בדאגה אחר ההתפתחויות בגולן הסורי, כאשר דאעש, איראן וסוריה נערכות ללוחמה מול ישראל. ארגון המדינה האסלאמית סופג תבוסות בחזיתות אחרות - ומתייצב סמוך לגדר הגבול