No Tag To Print

השר לביטחון פנים גלעד ארדן. צילום: יונתן סינדל, פלאש90

למעלה מאלף ביטולי מנויים למפעל הפיס

פרסום ראשון: למעלה מאלף מוחים ביטלו את מנוי הפיס בעקבות התמיכה הכספית בסרט אודות עו"ד לאה צמל המייצגת מחבלים. במקביל פנתה ח"כ עטיה בבקשה לבחון שנית את מתן המענק. מפעל הפיס: "ועדות בלתי תלויות בוחרות את המנצחים"

פרסום ראשון: למעלה מאלף מנויים פנו למפעל הפיס בדרישה לבטל את המנוי בעקבות פרס כספי בחסות הפיס ליוצרי הסרט 'לאה צמל – עורכת דין'.

הסרט מספר את סיפורה של עורכת הדין המייצגת בגאווה מחבלים ובהם משתתפי הלינץ' ברמאללה ורוצחה של אורי אנסבכר הי"ד.

 

במקביל פנתה ח"כ אתי חוה עטיה (הליכוד) למפעל הפיס בבקשה לבחון שנית את הענקת הפרס בסך 150 אלף ש"ח ליוצרי הסרט המפוקפק. "אני מצטרפת בזאת לקריאתן של המשפחות השכולות בדבר עצירת המענק, מטעמכם, אותו אמורים לקבל יוצרי הסרט, בגובה של 150 אלף שקלים. כתקיעת אצבע בעיניהן האדומות מבכי של המשפחות השכולות, שאינן יודעות מנוח סביב ההתעסקות במות יקיריהן ויקירותיהן", כתבה בפנייתה.

 

כזכור, בחודשים האחרונים מתנהל בנושא קמפיין על ידי ארגון 'בצלמו' והורים שכולים כנגד מפעל הפיס הממומן מכספי ציבור בעקבות הפרס. בפרסומי הסרט נאמר שכי לאה צמל מגנה על "לוחמים חמושים" דבר שעורר את זעמם של בני המשפחות השכולות שצמל אישית ייצגה את רוצחי ילדיהם ובני משפחות הרוצחים.

למעלה ממאה משפחות שכולות פנו באופן אישי ליו"ר מפעל הפיס בבקשה שיבטל הענק הפרס הכספי ליוצרי הסרט, אולם מפעל הפיס סרב בטענה שמדובר בוועדה מקצועית שאינה בודקת תכנים. בעקבות כך, הפגינו שלשום הורים שכולים רבים מול מפעל הפיס ושפכו בקבוקי צבע אדום עם הכיתוב "אראלה ממפעל הפיס לא התקשרה אליך, אבל כן התקשרה ללאה צמל". בנוסף מפגינים רבים הגיעו למפעל הפיס וגזרו את כרטיסי המנוי שלהם.

בין מבטלי המנוי – הורים שכולים ובהם הגברת פונד אמו של ארז פונד הי"ד שנרצח שבדרכו חזרה מהישיבה בטרמפ מצומת תפוח לכיוון עפרה. האם ציינה שהם מנויים כבר 35 שנה ובחרה לבטל כעת את שני המנויים כי ידעה תמיד שהכסף הולך למטרות חברתיות. "איך ניתן לתת כסף להאדרת מחבלים? זה לא סיפור אישי שלי מול לאה צמל אלא של כלל ישראל".

 

מאות גולשים הצטרפו למחאה והודיעו שיבטלו את המינויים. חלקם צירפו צילומי מסך של כרטיס המנוי גזור לשניים ואחרים העלו צילומי מסך של מכתב דואר אלקטרוני שנשלח להנהלת מפעל הפיס בדרישה לבטל את המנוי.

אין זה המאבק הראשון מול מפעל הפיס בנוגע למימון תכנים אנטי ישראלים. לפני כשנה חשף ארגון בצלמו כי הארגון מממן את ספרו של עו"ד מיכאל ספרד בו הוא מספר בגאווה איך גרם לפינוי עמונה. בעקבות כך, מאות משפחות מיהודה ושומרון התלוננו למפעל הפיס.

 

ממפעל הפיס נמסר בתגובה: "מפעל הפיס הוא הגוף המשמעותי ביותר בכל הקשור לתמיכה ועידוד התרבות, האמנות והיצירה בישראל. בין היתר מממן מפעל הפיס את פרס אופיר, פרס ספיר, פרס לנדאו וכן את הפרס בפסטיבל דוקאביב. המשותף לכל אלו הוא שבכולם ללא יוצא מן הכלל, ועדות בלתי תלויות הן שקובעות את הדירוג של היצירות ובוחרות את המנצחים".

שי גליק מנכ"ל 'בצלמו' מסר: "אני מאוד מקווה שמה שלא עושה השכל יעשה הכסף. עם כל הכבוד לוועדות מקצועיות מפעל הפיס נועד לשרת את אזרחי ישראל. אני בטוח שמפעל הפיס מחויב ללקוחות שלו שמצביעים בידיים פשוטו כמשמעו בדרישה שמפעל הפיס יפסיק לממן אירועים כאלה. אנחנו קוראים ליו"ר מפעל הפיס החדש להחליט חד משמעית לא לממן אירועים הפוגעים במדינת ישראל".

מפורום "בוחרים בחיים" של המשפחות השכולות המלווה על ידי תנועת "אם תרצו" נמסר: "המחאה הצומחת בימים האחרונים וביטול מאות מנוים היא קריאת השכמה להנהלת מפעל הפיס. הציבור השפוי אינו מעוניין שכספיו יגיע לידי יוצרי סרט אשר בחר לו כדמות גיבור את "הפרקליטה של המחבלים". אנו קוראים להנהלת מפעל הפיס להודיע במיידית שהוא מושך את תמיכתו הכספית לתחרות אשר הגדירה את עו"ד לאה צמל מי שהגנה בבית המשפט על מחבלים רוצחים כדמות "מעוררת השראה". דם ילדינו אינו הפקר. אנו נדאג להזכיר זאת לכל מי שישכח״.

 

It is not Android