פרסום ראשון: ישראל ביטלה את הגעת רה"מ לטוגו מסיבות ביטחוניות. גורם בכיר המעורה בתחום הביטחון טוען כי בניגוד לפרסומים הרשמיים שיצאו – ישראל היא זאת שביטלה את השתתפות בוועידה גדולה בטוגו. הוועידה הייתה אמורה להיערך בחודש הבא במדינה האפריקנית בהשתתפות כמה מראשי מדינות היבשת השחורה.

רה"מ נתניהו ונשיא טוגו פאורה גנאסינגבה במהלך וועידת כנס אקוואס בליבריה. צילום: לע"מ
רה"מ נתניהו ונשיא פאורה גנאסינגבה במהלך וועידת כנס אקוואס בליבריה. צילום: לע"מ

הסיבה לביטול החריג: בטוגו פועלים שהמדינה מתקשה להתמודד מולם. בשב"כ עלה חשש שיתקשו לאבטח כראוי את נתניהו במהלך ביקורו שם ולכן החליטו לא לקחת סיכון ולדחות את השתתפותו בועידה. זאת על אף חשיבותה העצומה לישראל שרוצה לבסס את קשריה הכלכליים והדיפלומטים עם מדינות .

"ישראל נלחמת בכל דרך בטרור ואם היא תצא לוועידה בטוגו זה מראה לאירופה ולעולם שהיא משתפת פעולה עם מדינה שיש בה המון בלאגן ואי סדר", אמר הגורם הבכיר בשיחה עם ערוץ 20. לראשי טוגו הוצע לערוך את הועידה בישראל או לחלופין לדחות אותה בכמה חודשים ולקיים אותה באביב של השנה הבאה.

כזכור, פירסם השבוע את המדינות שבהן מומלץ לישראלים להימנע מביקור במהלך חודשי תשרי בגלל סיכון ביטחוני גבוה. טוגו היא אחת המדינות ברשימה ומסווגת כמדינת בעלת "איום קונקרטי גבוה". באזהרת המסע נכתב כי על אזרחי ישראל "להימנע מביקור ולצאת המדינה בהקדם האפשרי".

בהודעות הרשמיות שיצאו מלשכת רה"מ נכתב כי ההחלטה לדחות את הועידה נבעה משיקולים לוגיסטיים שאינם תלויים בישראל. בלשכת ראש הממשלה הפנו אותנו לקבלת תגובה לדוברות השב"כ שם הכחישו בתוקף את הדברים. "הביטול/דחייה לא קשור בשום צורה לשיקולי או הנחייה שלנו", תגובת השב"כ.

אזהרת המסע לטוגו מתוך אתר המל"ל. צילום: צילום מסך
אזהרת המסע לטוגו מתוך אתר המל"ל. צילום: צילום מסך

בחודש שעבר אמר נתניהו, שמכהן גם כשר החוץ, כי מדינות ערב מפעילות לחצים על מדינות אפריקה לגדוע את הקשר עם ישראל. לדבריו, "זה לא עובר בלי מאמצי נגד. על נשיא טוגו מופעלים לחצים שונים כדי לבטל את הוועידה, והלחצים הללו הם העדות הטובה ביותר להצלחת המדיניות שלנו, לחדירה של ישראל לאפריקה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.