No Tag To Print

יו"ר מועצת שומרון יוסי דגן.  צילום: הדס פרוש. פלאש 90
צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

פרסום ראשון – חשבון הנאמנות הסודי של הפגנות בלפור

המחאה נגד ראש הממשלה מוצגת כעממית וספונטנית, אך בדיקה קצת יותר מעמיקה מעלה כי שלשה ארגונים חזקים עומדים מאחוריה – ומסרבים לחשוף את מקורות המימון שלהם

שלשה ארגונים, אפס שקיפות

בין בליל הארגונים והקבוצות שמשתתפים בחגיגות המחאה בבלפור, עומדות שלושת ההתארגנויות הגדולות והוותיקות שבקבוצות המחאה: הדגלים השחורים, מחאת היחידים ("אין מצב") של אמיר השכל, ו-Crime Minister.

באופן מפתיע, קבוצות אלה – שצועקות כבר חודשים (במקרה של הדגלים השחורים) ואף שנים (במקרה של אמיר השכל ו-Crime Minister) סיסמאות בזכות "הצלת הדמוקרטיה" ונגד השחיתות הפושה לטענתם בשלטון – החליטו לוותר על אחד מעמודי התווך של הדמוקרטיה – השקיפות.

שתיים מתוך שלושת הקבוצות – הדגלים השחורים ומחאת היחידים – פועלים לכאורה ללא שום עמותה רשומה, ולכן לא מפרסמים דוחות כספיים. הארגון השלישי, 'crime minister', הוא שלוחה של עמותת 'חוזה חדש', שכפי שחשפנו בערוץ 20 לא הגישה דוחות כספיים מאז הקמתה לפני כשנתיים ועד לרגע זה. זאת בניגוד לכאורה לחוק, המחייב עמותות רשומות להגיש לרשם העמותות דוחות כספיים.

אז מנין מגיע הכסף? כל עוד לא יחליטו הארגונים להתנהל בשקיפות ולפרסם דוחות כספיים לא נדע את התמונה המלאה. אך כעת אנו חושפים את צינור גיוס הכספים המחבר בין תורמים – עלומים אף הם – לבין שלושת הארגונים.

כפי שחשפנו בחודש שעבר, 120 בכירים ופילנתרופים התאגדו יחד, ופועלים החל מסוף שנת 2019 להפלת ראש הממשלה נתניהו, בין השאר באמצעות עתירות לבג"ץ כנגד יכולתו של נתניהו להרכיב ממשלה. החבורה הקימה חשבון נאמנות, בניהולה של עו"ד דפנה הולץ לכנר, אשר מפוקח ע"י "ועדת משאבים" שחבריה הם כרמי גילון – ראש השב"כ לשעבר, ד״ר ארנה ברי – בעבר המדענית הראשית של משרד התמ"ת, פרופסור רבקה כרמי – לשעבר נשיאת אוניברסיטת בן גוריון, ואורני פטרושקה – איש עסקים ופילנתרופ. מי שמוביל את המהלך הוא ברק חכמוב, איש עסקים אשר יזם מספר החתמות המוניות נגד כהונתו של נתניהו כרוה"מ, תחת הכותרת "אין מצב". לפני כחודש חשפנו כי כספים שנתרמים לחשבון הנאמנות הנ"ל מועברים לאנשי מחאת היחידים בראשות אמיר השכל, שנקראת כיום באופן לא מפתיע מחאת "אין מצב". השכל עצמו, אגב, חבר בקבוצת הבכירים.

כעת מתברר כי חשבון הנאמנות משרת לא רק את מחאת היחידים. מודעות שקוראות לציבור הרחב לתרום לחשבון הנאמנות מבהירות: הכסף יגיע – דרך החשבון – אל שלושת ארגוני המחאה הגדולים – קריים מיניסטר, מחאת היחידים והדגלים השחורים.

מתוך חשבון הפייסבוק של שלום לויטל, החבר הצוות חשבון הנאמנות
צילום מסך מתוך טוויטר

אל חשבון הנאמנות בניהול קבוצת הפילנתרופים יותר מ"אלף תורמים כבר העבירו תרומות קטנות וגדולות" – אך מהי זהות התורמים ומהם הסכומים שתרמו? גם המידע הזה אינו שקוף לציבור.

יש קשרים נסתרים

לארגוני המחאה, כך מסתבר, יש הרבה מה להסתיר. כפי שנחשף בעבר בחדשות 13, מי שעומד מאחורי ארגון 'הדגלים השחורים' הוא לא אחר מאשר ראש הממשלה לשעבר ואויבו הפוליטי של נתניהו – אהוד ברק.

אמיר השכל, סמל המחאה וממובילי 'מחאת היחידים',  הוא בוגר תוכנית ההכשרה של ארגון 'הברית הישראלית', שהוא חברה לתועלת הציבור (חל"ץ) אשר מומנה בעקיפין על ידי ג'ורג' סורוס – כך על פי פרסום באתר הארגון.

הברית הישראלית מפעילה את תכנית "יוזמי שינוי", שהשכל וחבריו למחאת היחידים הוכשרו במסגרתה למאבקם. התכנית מציעה לבוגריה "בניה אישית של תכנית פעולה ציבורית, והוצאתה לפועל בגיבוי מקצועי רחב", "ייעוץ אסטרטגי ופוליטי לליווי המאבק", כמו גם שירותי שיווק ודיגיטל. בתכנית יוזמי שינוי ובהכשרות אחרות מבית הברית הישראלית, השתתפו בנוסף לאמיר השכל גם יורם צלנר, אורי נחמן, ופעילים נוספים ב"מחאת היחידים".

בוגרי 'הברית הישראלית'. מתוך אתר הברית הישראלית

הברית הישראלית, אגב, נוקטת גם היא באותו דפוס פעולה של הסתרת מקורות המימון. לאחר שנחשף שהברית הישראלית ממומנת ברובה על ידי קרן טיידס, הממומנת על ידי ג'ורג' סורוס, הוסר שמה של קרן טיידס מאתר הברית הישראלית, ונכתב כי היא "ממומנת על ידי תרומות של אלפי ישראלים" ו"על ידי תרומות מיהודים וישראלים מהתפוצות". 

מתוך אתר 'הברית הישראלית' – לפני הפרסום בתקשורת
מתוך אתר 'הברית הישראלית' כיום

 

הדמוקרטים הלא דמוקרטים

גוף נוסף ופעיל מאוד בעידוד המחאות בבלפור הוא "הדמוקרטים – עד כאן". הארגון דוחף יוזמות ומפרסם מודעות הקוראות לציבור להגיע למחאות. בין מובילי "הדמוקרטים" ניתן למצוא את ניצן וייסברג, אחייניתו של אהוד ברק, שכאמור על פי פרסום בערוץ 13 מממן את פעילות הדגלים השחורים.

ארגון 'הדמוקרטים' הצהיר בהקמתו, באפריל השנה, כי הוא יהיה שקוף לחלוטין באם יבצע גיוס כלשהו של כספים. על אף בקשות מצד גולשים בדף הפייסבוק של הארגון, הדמוקרטים לא חשפו עד היום מי מממן אותם.

בנוסף, למרות שהבטיח שוב ושוב 'לחשוף מי אנחנו', לאחר תגובות של גולשים שדרשו לדעת מי עומד מאחורי הארגון החליטו מנהלי הדמוקרטים לפרסם כי "הדמוקרטים הם אתן ואתם". כעבור זמן נוסף פרסמו שוב 'הדמוקרטים' פוסט בו פורסמו שמות האנשים המרכזיים בארגון. מקורו המימון, כאמור, לא פורסמו עד היום.

מתוך דף הפייסבוק של 'הדמוקרטים – עד כאן'

"הדמוקרטים" היו מעורבים במקרה שארע בשבוע שעבר, המהווה הצצה קטנה אך חשובה לאופן בו משטים מובילי המחאה בציבור, לטובת קידום האינטרסים שלהם.

בשבוע שעבר נתלה על מתחם דיזינגוף סנטר שלט ענק, עם הכיתוב "זה לא יגמר עד שתתפטר – עולים לבלפור!". בכלי התקשורת התראיינה מאיה מן, בעלת חנות בגדים בסנטר, אשר נטען כי היא זו שהובילה את הקמפיין למימון השלט. מן היא דמות מצויינת עבור מובילי המחאה: "אף פעם לא הייתי פוליטית", העידה מן על עצמה, ורק כעת, לאחר שהבינה שראש הממשלה "מוביל אותנו לדיקטטורה", החליטה להתגייס למאבק. התקוממות עממית וספונטנית.

אלא שגוף נוסף שפרסם וקידם את קמפיין גיוס המימון לשלט הענק, הוא ארגון "הדמוקרטים". הארגון טרח גם הוא להדגיש כי השלט הוא יוזמה אזרחית של "78 אזרחים ואזרחיות" שמימנו את עלות השלט, ולא של "חברים אוליגרכים". אלא שמתברר שמי שהוביל את הקמפיין למימון השלט, שזהות מממניו הוסתרה באתר קמפיין הגיוס, היא ניצן וייסברג עצמה, אחייניתו של אהוד ברק וכאמור ממובילי ארגון הדמוקרטים. אדם נוסף שסייע בעניין הוא אודי וולקוב, סמנכ"ל הברית הישראלית, הארגון אשר כאמור תמך במחאת היחידים של אמיר השכל, ומומן בעקיפין על ידי סורוס.

מתוך דף קמפיין מימון ההמונים בהובלת ניצן וייסברג.

השיטה פועלת היטב. המפגינים מפגינים, האוטובוסים זורמים, והציבור עדיין לא יודע מי עומד מאחורי המחאות ומממן אותן. האם מובילי המחאה הדורשים דמוקרטיה יחליטו לנהוג בשקיפות ולפרסם מי עומד מאחוריהם?

***

מתנועת 'מחאת היחידים' נמסר בתגובה: "לצערנו המצג שלכם אינו נכון ואינו מדויק. לדוגמא: מחאת היחידים כשמה כן היא – מחאה של יחידים (ולא תנועה), אשר לאורך כל השנים מומנה על ידם מכיסם הפרטי. מאז חודש יולי נפתח חשבון נאמנות כללית אליו תורמים אזרחים ואזרחיות מיוזמתם האישית המעוניינים לתרום למחאה. כאמור המצג שלכם כפי שהוגש מטעה".

מתנועת 'הדגלים השחורים' נמסר כי: "כמובן שלא נגיב לשום דבר שמתפרסם בתישרין גרסת ביבי, אבל אתן עצה, תיזהרו מאוד בפרסומים שלכם כי פיפס אחד שגוי ואתם תקבלו חתיכת תביעת דיבה, וההודעה ששלחת רצופה באי דיוקים".

מעמותת 'חוזה חדש' נמסר בתגובה: "עמותת חוזה חדש ממומנת מיום היווסדה ועד רגע זה מכספי תומכים פרטיים בלבד ובסכומים קטנים. דוח ראשון (2018) הוגש והתקבל אצל רשויות המס מזמן, טרם הוגש לרשם העמותות. יוגש בימים הקרובים. דוח חדש (2019) נחתם במקרה היום עי רואה החשבון, יועבר לרשויות המס בימים הקרובים ולרשם העמותות יחד עם דוח 2018. אנחנו משתתפים, מפרסמים תומכים מעודדים ומנסים אף כמיטב יכולתינו להתוות דרך להפגנות העממיות, הספונטניות והסופר חשובות האלה. העמותה אינה ממומנת בשום צורה ובשום אופן!! ע"י חשבון הנאמנות בניהולה של עו"ד דפנה הולצר. כמו כן איננו ממומנים ולא היינו ממומנים מעולם בשום צורה ובשום אופן עי ארגון הברית הישראלית! כל נסיון לרמוז או לטעון שעמותת חוזה חדש ממומנת בכל דרך אחרת למעט תרומות פרטיות קטנות של תומכים פרטיים, תיתקל בתגובה חריפה של העמותה".

מתנועת 'הדמוקרטים – עד כאן' טרם נמסרה תגובה.

It is not Android