פרסום ראשון, הערב בחדשות ערוץ 20: שאמור היה לעלות בקריאה ראשונה ביום שני מתעכב בגלל התנגדותה של שרת המשפטים, איילת . לערוץ 20 נודע כי , בשיתוף עם יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט, ח"כ ניסן סמוליאנסקי ממפלגתה טירפדו את קידום החוק במושב הנוכחי. הסיבה: התנגדות היועץ המשפט לממשלה, אביחי מנדלבליט לחוק בטענה של פגיעה בחופש הביטוי.

חברי כנסת ושרים בליכוד זעמו היום על השרה שקד ותקפו אותה במילים חריפות. גורם בכיר במפלגה:" זאת בושה שדווקא שרה מהבית היהודי מטרפדת חוק חשוב כל כך בגלל התנגדות היועמ"ש. הרי זאת לא הפעם הראשונה שמנדלבליט מנסה למנוע קידום חוקים שחשובים לממשלת הימין".

חבר הכנסת יואב . צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

 

חבר הכנסת ויו"ר יואב קיש אמר: "היועץ המשפטי לממשלה מתנגד להצעת החוק וכל הניסיונות להגיע איתו להבנות כשלו. ביקשתי להביא את החוק, כפי שסוכם, לועדת השרים לחקיקה כדי שהשרים יכריעו בעניין אבל שקד בולמת את המהלך ולמעשה מקבלת את הוטו של היועמש ומונעת מהשרים להחליט על עמדתם".

החוק הנוכחי קובע כיום כי קריאה לחרם נגד אדם או גוף בשל זיקתו למדינת ישראל או למוסדותיה תהווה עוולה נזיקית וכן תאפשר הטלת הגבלות מנהליות שונות על מי שקורא לחרם. הצעת החוק של ח"כ יואב קיש (מוסיפה אפשרות להגשת תביעה לפיצויים ללא הוכחת נזק בשיעור של עד 100,000 ₪ וכן תביעה לפיצויים לדוגמא – פיצויים עונשיים בשיעור של עד 500,000 ש"ח.

שרת המשפטים איילת שקד. צילום: פלאש 90

 

בחוות דעת של הייעוץ המשפטי לוועדה, שפורסמה לקראת הדיון בהצעת החוק, נכתב בין היתר כי "בשל אופי ההגבלה על חופש הביטוי, קבע בית המשפט בפסק הדין בעניין אבנרי, כי ההוראה הנזיקית נמצאת קרוב לקו הגבול החוקתי וכי ניתן לאשרה רק אם מוכיח התובע כי נגרם לו נזק, וכי קיים קשר סיבתי בין הקריאה לחרם ובין הנזק".

בסביבתה של השרה שקד אמרו היום: "זה עבר ועדת שרים בעבר, תוך התחייבות שאחרי קריאה טרומית זה יתקדם רק בהסכמה. ועדיין אין הסכמה. עכשיו דרכך מנסים לכפות שזה יידון. זה כל הסיפור. בקיצור הם לא באמת רוצים להעביר אלא לזכות בנקודות לפריימריז . בלי ניסיון להגיע באמת להבנות. באמצעות לחץ תקשורתי להפר את החלטת ו. שרים שהיתה בעניין".

בתגובה רשמית של לשכת שרת המשפטים נאמר: "ח"כ קיש מתדרך את כל העולם. הוא מפר החלטת ועדת שרים לחקיקה. קיימת החלטה ברורה שהצעת החוק תתקדם רק בהסכמה של משרד משפטים. אין עדיין הסכמה. מציעים לחכ קיש לעבוד לפי כללי הקואליציה".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20


:עוד באותו נושא