כזכור לפני שבוע חשפנו פה את הסרט של התאגיד שטוען ש"מתנחלים גנבים" ו"ישראל סוחטת חולים".

לאחר מאות פניות שלל אזרחים לתאגיד הסרט ירד מהרשת בשעות האחרונות.

לפני שבוע וחצי עלה בתאגיד השידור 'כאן' הסרט "גבול הכאב" במימון התאגיד ומשרד התרבות אשר עוסק בחולים מהרשות אך בפועל מדובר בסרט המשמיץ את ציבור המתיישבים ואת מדינת ישראל, כוחות הביטחון והצבא.

הסרט מתחיל בכך שמאשים את מדינת ישראל במצב הבריאותי בעזה ובכך שכל החולים שם זקוקים לחסדי מערכת הבריאות של מדינת ישראל . בפועל לעזה אין שום קשר חוקי לישראל הן על פי החוק הישראלי והן על פי החוק הבינלאומי.

יחד עם זאת ישראל משיקולים הומניטריים מקבלת אליה חולים לעומת מצריים הסמוכה שכמובן אינה עושה זאת. אולם את יוצרי הסרט זה לא מעניין והם תוקפים את ישראל שמסרבת לאשר לחלק מהחולים להיכנס. יש לציין כי חלקם של מסורבי הכניסה הינם קרובי משפחה של מנהיגי החמאס, מחבלים בעצמם או מעבירים ציוד ומידע למחבלים. לא אחת נתפסו חולים שהעבירו כספים ומסרים למחבלים בישראל .

אולם זה לא מוזכר כמובן בסרט. בנוסף הסרט מאשים את המתיישבים מהיישוב עינב בגזילת קרקעות פלסטיניות בלי לתת להם כל זכות תגובה ובלי לבדוק בכלל נתון עובדתי זה.

 

הסרט מלווה את הארגון רופאים לזכויות אדם שמוצג בסרט כארגון ניטרלי. בפועל מדובר בארגון שמאל פוליטי אשר נזרק מההסתדרות הרפואית בישראל בשל העובדה שהעליל עלילות דם נגד רופאים מישראל ואף השתתף בכנסי חרם בינלאומיים בשבוע האפרטהייד העולמי, וקרא להחרמת ישראל. חרף זאת זה לא מוזכר כלל בסרט והסרט מציג את הארגון כגיבורים המצילים חיים כשמדינת ישראל פוגעת באותם חיים.

כמובן במהלך כל הסרט לרגע לא מוזכר שממשלת חמאס היא זאת שאחראית על תושבי עזה ובכסף של המנהרות והבלונים והטילים ניתן לבנות בתי חולים, וכן שישנם שבויים ישראלים חולים בעזה וכמו כן יש בעזה גופות של חיילים ישראלים.

הסרט מציג תמונה אחת ברורה וחד צדדית: ישראל אשמה בהכל.

ארגון 'בצלמו' הגיש על כך תלונה רשמית לקבילות הציבור תאגיד ופנה אף לשרת התרבות בדרישה ברורה להוריד את הסרט לאלתר מהרשת. "רק בחודש האחרון" מסרו בארגון 'בצלמו' "גילינו שסדרת מחוז ירושלים הינה כוזבת ומתברר שהתאגיד ממשיך לשקר והפעם להשמיץ מתיישבים ואת מדינת ישראל. הסרט מלא בשקרים ופייק ניוז ותעמולת האויב ועליו לרדת מהרשת מיידית ולכל הפחות למחוק את השקרים ולתת זכות תגובה לכל מי שמואשם שם בעלילות הדם". היום כאמור נמסר לארגון שהסרט הורד ואכן הלינק לא מופיע יותר ברשת. ארגון בצלמו בירך ומסר "הגיע הזמן שלא ישמיצו יותר מתנחלים".

דוברת שרת התרבות מסרה בתגובה: "מדובר בסרט שקיבל את תמיכת קרן רבינוביץ בשנת 2014 קודם לכהונתה של השרה מירי רגב.

יצויין שמאז כניסתה של השרה רגב ועל פי מדיניותה אימצה הקרן בתקנונה הנחייה שאין לתמוך בסרטים פוגעניים החותרים תחת המדינה וסמליה".

מטעמה של שרת התרבות הוסיפו: "השרה רגב הובילה שינוי בחוק התרבות והאמנות שעבר אישור משפטי המונע תמיכה בגופים החותרים תחת המדינה ולולא הבחירות התיקון היה נכנס לתוקף ומאפשר התערבות ומניעת תמיכה ביצירות הפוגעות במדינה וערכיה.

השרה רגב תמשיך לפעול שהתיקון לחוק יעבור עם כינונה של הכנסת הבאה".

מ'כאן' נמסר בתגובה: "הסרט עוסק גם במציאות המורכבת שחיים בה חולים פלסטינים ומתאר את הדרך שעליהם לעבור כדי לקבל טיפול בבעיות רפואיות דחופות. בהיותנו שידור ציבורי, אנו מקפידים לעסוק במגוון תכנים הנוגעים לכלל המגזרים והאוכלוסיות בישראל ושמחים כי תכנים אלו מעוררים עניין רב ודיון ציבורי חשוב".

אלדר ממן

אלדר ממן:עוד באותו נושא