כזכור בחודש שעבר חשף ארגון כי מכללת ספיר בשיתוף ארגון "שתיל" של לישראל מציעים לסטודנטים ללמוד לתואר ראשון במסגרת תכנית לפיתוח מנהיגות בתחום התרבות והחברה המשותפת בין יהודים וערבים.

המסלול הייחודי נקרא "סלון תרבותי" והוא ייפתח בשנה הבאה במסגרת התואר הראשון במחלקה לתרבות יצירה והפקה במכללת ספיר.

על פי הקרן החדשה, התכנית מיועדים "למי שרוצה להכיר זהויות ונרטיבים אחרים בחברה הישראלית, למי שמאמין בכוחה של התרבות לחולל שינוי ולבעלי סקרנות ותשוקה לפעול בעולם השינוי החברתי".

בקרן החדשה מבטיחים ליווי אישי של הסטודנטים לאורך הלימודים, ומצהירים כי תיתכן נסיעה משותפת לחו"ל בקיץ בין השנה השנייה והשלישית, ככל הנראה במטרה לעודד סטודנטים להצטרף למסלול החדש.

"המסלול מציע השכלה אקדמית רחבה בתחום לימודי תרבות, אקטיביזם וחיים משותפים לצד התמחות מקצועית והתנסות מעשית ביזמות וניהול תרבות מהשנה הראשונה ללימודים", נכתב ב"קול קורא" שהפיצה הקרן החדשה בשפה העברית ובשפה הערבית.

ח"כ קטי שיטרית (הליכוד) אמרה אז כי "לא ייתכן שגוף קיצוני החותר ומשמיץ את מדינת ישראל בכל במה אפשרית ומתדלק את אויבי ישראל יעניק תואר ראשון. בכוונתי לפעול בכל הכוח לביטול דבר זה ואם אצטרך אף אדרוש את כינוסה של וועדת חינוך כדי לדון בדבר החמור הזה. לא ייתכן שהקרן החדשה תחנך את דור העתיד באישור מדינת ישראל".

בארגון 'בצלמו' פנו אז ליו"ר המל"ג, שר החינוך הרב רפי פרץ ולחברי המל"ג, בדרישה למנוע תכנית לימודים רשמית שמקודמת על ידי הקרן החדשה.

במכתב שנשלח לרב פרץ נכתב: "הקרן החדשה לישראל הינה תאגיד זר מחו"ל שאינה רשומה בישראל. גוף שנוי במחלוקות עמוקה התומך בארגונים אשר שותפים לארגוני חרם, תומכים בסרבני גיוס, ומלבים שנאה קשה בחברה הישראלית".

"הקרן תומכת אף בארגונים התומכים במחבלים וכן בהטלת סנקציות בינלאומיות על ישראל", בהמשך המכתב לשר פרץ נכתב. "האם כבודו מדמיין מצב שבו ארגון להב"ה מעביר הרצאה במכללה כחלק מתכנית הקורס? הקרן החדשה מתדלקת את בצלם, שוברים שתיקה ושאר ארגוני הדה לגיטימציה".

 

גם ח"כ יבגני סובה מישראל ביתינו פנה אף הוא לוועדת חינוך ולשר החינוך בעניין . וועדת החינוך פנו אף הם בעניין למל"ג בבקשת הבהרות.

ואכן הבוקר התקבלה תגובתם בה נאמר שהמל"ג פנו למכללה והיא מסרה בתגובה שאין כל שיתוף פעולה ביניהם לבין הקרן החדשה וכל הפרסום שגוי.

 

בתגובה אמר שר החינוך: "מבדיקה ראשונית שנעשתה מדובר בתואר של מכללת ספיר בלבד. לקרן אין שום מעורבות בתכנים ולא מדובר במסלול לימודים מיוחד. עם זאת העובדה שהקרן מעודדת ספציפית מסלולים מעין אלו מעלה תהייה והשר כיו"ר המל"ג ינחה את המל"ג לבצע בדיקה נוספת שאין במעורבות הקרן פגיעה בחופש האקדמי".

 

כעת מתברר כי אכן בעקבות התערבות המל"ג המסלול בוטל.

במכתב שנשלח לארגון 'בצלמו' על ידי המל"ג נכתב התואר הנזכר הינו תואר ראשון של המכללה האקדמית ספיר בתרבות יצירה והפקה הכולל בתוכו מספר התמחויות אשר קיבל הסמכת המל"ג.

מפנייה של המל"ג לראשי המכללה עולה כי אין כל שיתוף פעולה בין 'שתיל' לבין המכללה האקדמית ספיר, והפרסום מטעם 'שתיל' שנעשה ללא תיאום עם המכללה הינו שגוי ומטעה. המוסד פנה ל'שתיל' בדרישה להפסיק לאלתר את הפרסום המטעה.

 

מארגון 'בצלמו' ברכו על ההחלטה: אין מקום לקרן החדשה או לכל ארגון שתומך ומגן משפטית על מחבלים ומי שמוציא דיבת חיילי צה"ל רעה וחותר תחת מדינת ישראל. נמשיך להלחם למען מערכת השכלה ציונית המכבדת זכויות אדם ולא מחבלים ובני משפחותיהם
חברת הכנסת, קטי שטרית: "המכללה אקדמית ספיר הוכיחה בגרות ואומץ בביטול שיתוף הפעולה עם ארגון אנטי-ציוני, המשמיץ את מדינת ישראל חדשות לבקרים. אני שמחה שלא הצטרכנו לכנס את ועדת החינוך כדי למנוע את המשך פועלו של ארגון 'שתיל' עם האקדמיה הישראלית. אסור לקרן החדשה להיות מעורבת בתכנים לימודיים. יידע כל ארגון שמאל קיצוני כי יש מי שיילחם על שמה וטובתה של מדינת ישראל".

אלדר ממן

אלדר ממן


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.