יש הסכמה: המל"ל יעדכן את שרי הקבינט בעניינים הבטחוניים עד הקמת הוועדה לתיקונים בהתנהלות הקבינט. כך סיכמו הלילה (א') ראש הממשלה ושר החינוך . הצעת הפשרה של שר הבריאות התקבלה בקרב השניים לאחר שנתניהו דחה את ההצעה על הסף בתחילה, אך לבסוף התרצה.

איש מפלגת "יהדות התורה" גיבש הצעת פשרה שתאפשר לשניים לרדת מהעץ שטיפסו עליו, לפיה ראש המועצה לבטחון לאומי או סגנו יהיו אחראים לדווח לשרים על כל עניין בטחוני – עד לסיום הוועדה עליה הכריז נתניהו לגיבוש התיקונים להתנהלות הקבינט המדיני-בטחוני.

שר החינוך כתב אמש (יום א') לחברי מפלגתו כי הסכים להצעת פשרה של שר הבריאות יעקב ליצמן, אך נתניהו סירב ולכן ההצבעה בכנסת נדחתה ליום רביעי: "בשעות האחרונות יזם השר ליצמן פשרה על פיה ימונה ראש המל"ל או סגנו לשמש באופן זמני כפונקצית העדכון לקבינט, וזאת עד לקבלת מסקנות ועדת עמידרור (הוועדה שנתניהו הציע להקים – א"כ). ליצמן פנה אליי תחילה, מתוך רצון לכבד את ראש הממשלה, הסכמתי. בהמשך השר ליצמן פנה לראש הממשלה שלצערי סירב לפשרה. ההצבעה על הרחבת הממשלה נדחתה ליום רביעי. על כן אנו עומדים בדרישתנו, מחר אעדכן אתכם בסיעה".

בבית היהודי תקפו עד כה את הצעת נתניהו להקים ועדה שכזו והגדירו אותה כספין: "שום ספין של ראש הממשלה לא יציל חיי אדם, ובטח לא עוד הקמת וועדה חסרת חשיבות כפי שהוא נוהג להקים מעת לעת", נמסר. "מומלץ לשאול את יוחנן לוקר היכן מונח דו"ח הוועדה שעליו שקד במשך שנה, כמה פעמים נדון בקבינט, ומה מתוכו יושם עד היום".

המשבר בין נתניהו ובנט החריף כשכל אחד מהם התבצר בעמדתו עד היום, כשבנט נענה להצעת ליצמן, אך כשזו הוגשה לראש הממשלה נתניהו -זה השתהה ולבסוף קיבל אותה.

מדוברות הליכוד נמסר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל את הצעתו של ח"כ יעקב ליצמן. בכך הסתיים המשבר בקואליציה והממשלה תכונס מחר לאשר את מינויי השרים. השבעת השרים בכנסת תתקיים ככל הנראה מחר אחר הצהריים".

שר הבריאות ליצמן אמר: "אני מברך על הסיכום שהושג בין ראש הממשלה נתניהו לשר בנט, שהביא לפתרון המשבר בקואליציה. כולי תקווה שהממשלה תתרחב ותמשיך בפעילותה למען אזרחי ישראל, בעזרת השם".

שר החינוך בנט פרסם בעמוד הפייסבוק שלו סטטוס בו הודה לליצמן ולנתניהו: "החל מהבוקר, הקבינט בישראל לא יהיה יותר ללא קצין שיעדכן את השרים", בישר לתומכיו, "אני מודה לשר ליצמן שהביא לפיתרון. הסכמנו לכך מיד אחר הצהרים, וליצמן לא ויתר עד שגם ראש הממשלה נתן הסכמתו לכך הלילה, לפני מספר דקות. אני מודה לראש הממשלה שהסכים הלילה לקבל את ההצעה למען עם ישראל וחיילי צה"ל".

 

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.