13:13 24/11/2017
דף הבית > ספורט > פרמיית הניצחון: רצח יהודים

פרמיית הניצחון: רצח יהודים

הצד האפל של הכדורסל האירופי בסיפור מצמרר על משחק כדורסל שנגמר בהשתתפות כוכבי ליטא ברצח יהודים

"כשהאדם כותב על השואה, הוא לא כותב את המילים. הוא נלחם במילים. כי אין מילים לתאר את מה שהקרבנות הרגישו כאשר המוות היה הנורמה והחיים היו נס." (אלי ויזל)

פרופסור יהודה באוור, מומחה לחקר השואה, כתב באחד הספרים שלו על היחוד של שואת העם היהודי אל מול רצחי עם אחרים, דוגמת שואת הארמנים. באוור מסביר שבשונה מרצחי עם אחרים, שואת העם היהודי הייתה ללא מגבלות טריטוריאליות, בשונה משואת הארמנים. היא גם לא הייתה פרגמטית, זו הייתה השמדה לצורך השמדה. היא גם הייתה טוטאלית. אף יהודי לא היה אמור לשרוד. בשונה מכל ג'נוסייד אחר, זו הפעם הראשונה בהיסטוריה שעם נטבח על מנת שלא ישאר ממנו זכר.

האכזריות של הגרמנים לא פסחה גם על חיי היום-יום של העמים עליהם השלטון הנאצי שלט.

ג'סי אוונס זוכה במדליה באולימפיאדת ברלין 1936. היטלר עזב במחאה
ג'סי אוונס זוכה במדליה באולימפיאדת ברלין 1936. היטלר עזב במחאה

גרמניה הנאצית עירבה את האידאולוגיה שלה אפילו בספורט. היטלר, ימח שמו, עזב את האצטדיון בברלין ב-1936 בעקבות זכייתו של ג'סי אוונס, אתלט אמריקאי שחור, במדליית הזהב בתחרות ריצה.

קבוצות גרמניות, חלקן עד היום משחק בבונדסליגה (ליגת העל הגרמנית) מזוהות עם עבר נאציונל סוציליסטי. ויש עוד לא מעט סיפורים.
אך זו הפעם הראשונה שנתקלתי במקרה בו הגרמנים ניצלו משחק לטובת הפתרון הסופי:
ב-6 ביולי 1941, כשבוע לאחר תחילת הפלישה הגרמנית לליטא, נערך בעיר קובנה בליטא משחק כדורסל בין נבחרת כוכבים ליטאית, שרוב חבריה השתייכו לנבחרת הרשמית של ליטא בכדורסל, אלופת אירופה דאז, לבין קבוצה גרמנית מצבא הרייך השלישי.
המנצחים במשחק היו הליטאים. כפרס לשחקנים בעד הניצחון, בחרה הנהלת הקבוצה הליטאית להעניק לשחקניה את הזכות לרצוח יהודים. מיד לאחר המשחק הובאו השחקנים לפורט השביעי, שם ריכזו הליטאים כשבעת אלפים מיהודי קובנה אשר נחטפו ברחובות העיר או הוצאו מדירותיהם. הליטאים התעללו ביהודים בצורה האכזרית ביותר ומדי יום היו רוצחים מאות מהם, עד אשר רצחו כמעט את כולם.
רק כשלושים מהם שוחררו מהגיהינום הזה. למקום זה הובאו כאמור השחקנים על מנת לממש את הפרס, וכל שחקן "זכה" לירות בעשרה יהודים יהודים ולרצוח אותם (המידע נלקח מתוך האתר של איגוד יוצאי ליטא).

יתכן שהיו עוד סיפורים כאלו. רב הנסתר על הגלוי במה שהתרחש בזמנים אפלים אלו. הסיפור הזה הוא רק דוגמה אחת מתוך אין ספור הסיפורים על הדרכים של הגרמנים להשמיד את העם היהודי.

חשוב קודם כל לדעת, ואז לעולם לא לשכוח.

 

אוהד גרייבסקי

אוהד גרייבסקי

עורך דסק החוץ של אתר הכדורסל "ספסל" המסקר את הכדורסל הישראלי מאז 1997
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שחקני בית"ר חוגגים. צילום:  עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים"

בית"ר ירושלים: ההכנסות מהעונה בדרך לשבירת שיא מועדון

הצעדים שעשה אלי אוחנה מאז חזר למועדון כמחזיק זכויות הניהול מוכיחים את עצמם. המועדון נהנה עד כה מעלייה של 30% בהכנסות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד