ישראל הזהירה, אונסק"ו המשיך בשלו – וארה"ב פרשה. כך סיפר השגריר הישראלי לארגון אונסק"ו כרמל שאמה הכהן, הבוקר בראיון לרשת ב'. לדבריו, ההחלטה האמריקאית לפרוש מאונסק"ו התקבלה בתדהמה בפריז, שם נערך כינוס הוועד המנהל של הארגון השבוע."אינספור שגרירים היו בהלם. אמרנו להם מאז שהתחלף השלטון שזה הולך לקרות. ניתחנו את המציאות ואת העובדה שעוד לפני כן ארצות הברית הורידה את התקצוב. אמרנו להם, 'אם תמשיכו להעלים עין מההחלטות נגד ישראל בוקר אחד תתעוררו וארצות הברית לא תהיה שם'".

עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador
עצרת ארגון אונסק"ו. צילום: Cancillería Ecuador

שאמה הכהן הגדיר את החלטת מחלקת המדינה האמריקאית כמספקת. "שלוש שנים של מאבק מאוד מתסכל שבו כביכול היינו מפסידים, אבל ניצחנו כי צרבנו בתודעה שהפעולות שמובלות על ידי מדינות ערב הן לא הגיוניות. זה הגיע עד לוושינגטון, והמעצמה הגדולה מגבה במעשים שיש להם משמעות הרבה יותר גדולה למדינת ישראל".

שאמה הכהן הזכיר כי רק בשנה האחרונה עברה וושינגטון שינוי של מאה ושמונים מעלות ביחס לישראל. "עוד לא עברה שנה מאז ארצות הברית הפקירה אותנו במועצת הביטחון ועכשיו לא רק שהיא נלחמת איתנו היא פורשת מארגון בינלאומי ומשאירה וואקום להרבה מדינות אחרות שהן בנות בריתה".

לדבריו, "ההשלכות הן עצומות. יש פרויקטים אדירים לארגון אבל עכשיו גורמים כלכליים מסתכלים עליו בעין עקומה מאוד מאוד. ייתכן והזעזוע הזה יוביל לשינוי ורפורמה באונסק"ו. אנחנו צריכים להגיד תודה עצומה לארצות הברית".

שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן ומזכ"לית הארגון אירינה בוקובה לצד תעתיק משער טיטוס. צילום: ארז ליכטפלד
שגריר ישראל לאונסק"ו כרמל שאמה הכהן ומזכ"לית הארגון אירינה בוקובה לצד תעתיק משער טיטוס. צילום: ארז ליכטפלד

כזכור, בעקבות החלטת ארה"ב הורה ראש הממשלה ושר החוץ בנימין נתניהו להיערך לפרישה ישראלית מהארגון. "מדובר בהחלטה אמיצה ומוסרית", שיבח את האמריקאים והוסיף כי "אונסק״ו הפך לתאטרון האבסורד ומשום שבמקום לשמר את ההיסטוריה, הוא מעוות אותה".