0:12 19/12/2017
דף הבית > אקטואליה וחדשות > רוסיה פרסה טילי נ"מ בגבול סוריה

רוסיה פרסה טילי נ"מ בגבול סוריה

המתיחות בין רוסיה לארה"ב עולה מדרגה כשטילי נ"מ מדגם S-300 רוסיים נפרסו על אדמת סוריה. הבית הלבן: "הסבלנות של כולם לרוסיה נגמרה"

משרד ההגנה הרוסי הכריז היום (ג') כי כוחות הצבא הרוסי פרסו מערכות טילים נגד מטוסים מדגם S-300 בסמוך לבסיסו הימי בנמל טרטוס שבצפון מערב סוריה. בהודעת המשרד נאמר כי הטילים נועדו להגן על הבסיס וכי לא ברור מדוע הצבתם מדאיגה את מדינות המערב.
צילום: צבא ארה"ב
צילום: צבא ארה"ב
"תפקידה של מערכת הטילים יהיה להגן על הבסיס הימי. לא מובן מדוע פריסת מערכת הטילים עוררה בהלה שכזאת בקרב עמיתנו במערב", נכתב בהודעה שפרסם משרד ההגנה במוסקבה.
פריסת הטילים בסוריה מגיע על רקע החרפה ממושכת ביחסים בין המערב לרוסיה בעקבות המערכה הרוסית בסוריה. בבית הלבן הגיבו אתמול להחלטת נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, להשעות את ההסכם שנחתם עם ארה"ב, זאת כחלק מסדרת הסכמים בין המדינות לצמצום הפצת נשק גרעיני – ומסרו כי הם מביעים אכזבה נוכח ההחלטה, זאת לצד צעד ענישה ממשי בשטח – שגרר תגובה נזעמת של מוסקבה.

"הסבלנות של כולם לרוסיה נגמרה"

"ארצות הברית לא חסכה מאמצים במשא ומתן ובניסיון להגיע להסדר עם רוסיה שמטרתו צמצום אלימות, מתן גישה הומניטרית באין מפריע, ופירוק ארגוני טרור שפועלים בסוריה. למרבה הצער, רוסיה לא הצליחה לעמוד בהתחייבויותיה", נכתב בהודעת מחלקת המדינה. זמן קצר לאחר מכן גם דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט התייחס להפסקת השיחות עם הרוסים ואמר כי "הסבלנות של כולם לרוסיה נגמרה".
נציב זכויות האדם של האו"ם הדגיש כי על כל המדינות, כולל רוסיה, לזכור שחל איסור מוחלט להפציץ ריכוזי אוכלוסין בפצצות תבערה. מנגד, ציין שגם פגזי המרגמה המאולתרים שבהם משתמשים המורדים ומכילים גז ורסיסי מתכת אסורים בשימוש.
בתגובה לצעד האמריקני אמרה דוברת משרד החוץ הרוסי, מריה זקרובה: "על ידי הקפאת שיתוף הפעולה, ארה"ב מנסה להעביר את האשמה בקריסת הפסקת האש בסוריה לרוסיה", אמרה "וושינגטון לא עמדה בסעיפים מהותיים בהסכם הפסקת האש עם מוסקבה. רוסיה עשתה צעדים משמעותיים בימים האחרונים כדי לקיים את ההסכם".
מוקדם יותר השבוע דווח בכלי התקשורת בארצות הברית כי בכוונתה של רוסיה לפרוס את מערכת הטילים המתקדמת סמוך לבסיסיה בסוריה. במערב נתפס המהלך כהסלמה במוכנותה של רוסיה להתעמת עם חילות האוויר של הקואליציה האמריקאית במקרה ואלו יאיימו על משטרו של הנשיא הסורי, בשאר אל אסד.
‫מיכל שמעון‬‎

‫מיכל שמעון‬‎

עורכת באתר ערוץ 20.
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

Screenshot_5

"עיתונאים לא צריכים לארגן הפגנות"

עיתונאי "ידיעות אחרונות" יועז הנדל הודיע שיארגן הפגנה נגד השחיתות שבה יקחו חלק אנשי ימין. הפטריוטים פחות התחברו