בבחירות הפנימיות של הליכוד בשבוע שעבר כולנו הסתקרנו לדעת לאיזה מקום יגיע גדעון סער, שנוא נפשו של יו"ר המפלגה. היום (שני) הגדעון סער של הפריימריז בעבודה הוא . אבי עושה כל שביכולתו על מנת לדחוק את כבל למקום לא ריאלי ברשימה. במקרה של העבודה מדובר במקום שש ומטה.

מקורביו של כבל ופעיליו נלחמים על המשך קיומו הפוליטי של אחד מהח"כים הותיקים והמוערכים בעבודה. אחד מתומכיו, יובל מור מוסלי, אמר לי אתמול: "מה שגבאי עשה לכבל זה תרגיל מסריח שנועד לחסל אותו פוליטית. זה רק מדרבן אותנו לעבוד עוד יותר קשה בשטח כדי להביא אותו לחמישייה הפותחת של המפלגה על אפו וחמתו של גבאי שרוצה לנקום בכבל". סער, למרות הכל, הגיע שלישי. כבל היה שמח לחתום כבר עכשיו על תוצאה זהה.

44 מתמודדים בלבד בפריימריז של העבודה שנפתחים הבוקר, 14 מהם חברי כנסת מכהנים, 30 נוספים חושבים שיש להם סיכוי להגיע לכנסת הבאה. חישוב פשוט מעלה שלפחות מחצית מחברי הכנסת יידחקו למקומות לא ריאליים. יוסי יונה, לאה פדידה, נחמן שי, מיכל בירן , מירב מיכאלי ומשה מזרחי הם רק חלק מהח"כים שסיכוייהם לקחת חלק בכנסת הבאה אפסיים.

ח"כ איתן כבל. צילום: פלאש 90

איציק , ח"כ חברתי חרוץ וחביב על הבריות, צפוי לקטוף את המקום הראשון. יו"ר האופוזיציה, שלי , חוששת שלא תתברג באחד משלושת המקומות הראשונים. אתמול היא הוציאה קול קורא לחברי מפלגתה לנהור לקלפיות ולהצביע לה כי יש חשש אמיתי שהיא תגיע למקום לא ריאלי.

מזג האוויר הסגרירי והקודר היום מעיד על מצבה של המפלגה, המפרפרת טיפה מעל אחוז החסימה. כמו קבוצת כדורגל שבקיץ כולם חזו שתכבוש את הצמרת ולבסוף, בגלל ניהול כושל וסכסוכים בחדר ההלבשה, היא מוצאת את עצמה נאבקת נגד הירידה, סמוך מאוד לקו האדום, בפלייאוף התחתון.

ח"כ איציק שמולי. צילום: פלאש90

ניתחתי בטוריי הקודמים את הסיבות שבגינן הגיעה המפלגה שייסדה את המדינה לשפל הזה. אחד מהגורמים להידרדרות הזאת הוא אבי גבאי, שיסייר היום בין 84 הקלפיות (כולן אגב בתוך גבולות הקו הירוק), יחייך למצלמות ויספר לנו בהתלהבות באיזו חגיגה דמוקרטית אנחנו צופים. גבאי נאחז בתקווה שהזרקור שיוטל היום על הבחירות הפנימיות של מפלגתו המדשדשת אולי יחזיר כמה מהמצביעים שברחו ממנו לגנץ או ללפיד.

היעד של גבאי הוא לראות בסקרים התייצבות על 10 מנדטים. זה ייתן לו עוד קצת זמן של שקט. כבר אף אחד לא משלה את עצמו .גבאי כבר מזמן יצא מהמירוץ לראשות הממשלה, גם הוא עצמו – באיחור ניכר – התחיל לקלוט את זה. אולם כדי לחמוק מלחצים שהולכים וגוברים להדיח אותו או לחבור למרצ, יו"ר המפלגה חייב עוד השבוע להציג שיפור בהישגי המפלגה. בינתיים הקמפיין מבולבל ולא משכנע, הסכסוכים הפנימיים רק יילכו ויגברו אחרי הפריימריז כשחברי הכנסת שלא יגיעו לחמישייה הפותחת יילחצו מהכיסא המתנדנד ואז שוב יעלה שמו של אהוד ברק, ואולי גם שמה של השותפה לשעבר ציפי לבני.

יחימוביץ'. מקווה להיכנס לשלישייה הראשונה

גבאי פילל לחיבורים פוליטיים, אבל אף אחד לא ממש רוצה לחבור למפלגה כושלת ולא אטרקטיבית, שחלקים ממנה מזוהים בציבור עם השמאל הקיצוני. לא בכדי רק במרצ, שגם היא נלחמת על המשך קיומה, שוקלים לחבור לעגלה המקרטעת הזאת.

משהו רע עובר על , שביום טוב – כך על פי כל הסקרים – מגרד את העשרה מנדטים. זה נובע מישיבה של שנים באופוזיציה, מהתנהלות רפויה מול ממשלת נתניהו, בחוסר יכולת להצמיח או לייבא מנהיגים אטרקטיביים ומסכניאות שהייתה במפלגת העבודה תמיד וכנראה תישאר שם עד שאותן סכינים יכרתו סופית את הענף שנקרא .
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.