מחאת ה'אפודים הצהובים' נמשכת. המחאה נגד הנשיא עמנואל מקרון נמשכה גם היום (שבת) והייתה סוערת במיוחד. מאות מפגינים שמחו על ההחלטה להעלות את מחירי הסולר והבנזין, נעצרו במהלך ההפגנה שהתמקדה בפריז.

המוחים התפרעו תוך כדי הצתת רכבים ופריצת מחסומי המשטרה, כאשר זו מצידה הבריחה אותם על ידי גז מדמיע ותותחי מים. כוחות הביטחון הזרימו משוריינים לבירת צרפת מחשש להסלמה בהפגנות.

על פי דיווחים הפגינו בכל רחבי צרפת מעל 30,000 מפגינים. בתוך כך, דווח כי רוב משחקי המחזור ה-17 בליגה הצרפתית לא יתקיימו במועדם. הנשיא מקרון מצידו החליט כי לעת עתה לא יועלו מיסי הדלק, זאת על מנת להחליש את הביקורת נגדו להרגיע את הסערה ברחוב אך המחאות נמשכו חרף ההחלטה.

עימותים עם כוחות הביטחון בצרפת. צילום: רויטרס

 

הנשיא טראמפ התייחס גם הוא למחאת האפודים הצהובים. בציוץ שפרסם היום (שבת) ועורר סערה תקשורתית, הוא הביע את תמיכתו בהפגנות: "הסכם פריז לא עובד כל כך טוב עבור פריז. ישנם הפגנות ומהומות בכל רחבי צרפת. אנשים לא רוצים לשלם סכומי כסף גדולים למדינות עולם שלישי כדי להגן, אולי, על הסביבה" עוד הוסיף טראמפ: "הם צועקים 'רוצים את טראמפ'".

'האפודים הצהובים' הם קבוצת מחאה הנוהגת להפגין עם אפודי הבטיחות לשעת חירום כמו אלו הנהוגים בישראל ומכאן שם הקבוצה. מחאתם האלימה ברחובות פריז כבר נמשכת מספר שבועות ופרשנים טוענים כי יש בכוחה לערער על המשך שלטון מקרון.

אורן רפאל

אורן רפאל