שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשיחה עם אתר JNS אישר שגריר ארצות הברית לישראל דיוויד פרידמן דיווחים לפיהם ממשל טראמפ עמל על תכנית מדינית חדשה לשלום בין ישראל והפלסטינים.

"אנחנו עובדים עליה מאוד קשה", אמר פרידמן על היוזמה החדשה, בראיון בערב הפרסים השנתי של ארגון ציוני אמריקה בניו יורק. "קשה להתייחס אליה בזמן שאנחנו עוד באמצע, בגלל שמדובר בנושא רגיש", אמר. לדברי השגריר, פרטי התכנית ייחשפו "בעוד כמה חודשים".

פרידמן חבר בקבוצה בת ארבעה אנשים שעובדים על ההצעה, יחד עם חותנו של הנשיא ויועצו ג'ראד קושנר, שליח ארצות הברית למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט, וסגנית מזכיר ההגנה דינה פאוול. לפי דיווח של ה"ניו יורק טיימס", הקבוצה מתייעצת גם עם הקונסול האמריקאי בירושלים דונלד בלום, יחד עם בכירים נוספים במחלקת המדינה ובמועצה האמריקאית לביטחון לאומי.

שליחי הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: מאט שטרן, שגרירות ארה"ב בת"א
שליחי הנשיא טראמפ ג'ארד קושנר וג'ייסון גרינבלט עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. צילום: מאט שטרן, שגרירות ארה"ב בת"א

פרידמן אמר לנוכחים באירוע שבעוד אמריקה היא "הארץ בה נולדתי והארץ בה אני אזרח", ישראל היא "ארץ אמונתי ואף אמריקאי נאמן לא צריך להתנצל על אהבת ישראל ועל כך שהוא קורא לממשלה שלנו לתמוך בה. תמיכה בישראל היא ערך אמריקאי של ממש".

הוא הוסיף כי, "ממשל ארצות הברית מתייחס לישראל באופן שהיא ראויה לו: כבת ברית חיונית ונאמנה באחת השכונות הקשות בעולם. ראש הממשלה נתניהו ואני מסכימים שהחלפנו דף ביחיסים בין ישראל וארצות הברית. זהו שינוי לטובה".

כזכור, לפני כשבועיים פרסמנו כי טראמפ נוטה לקדם יוזמת שלום כלכלית. על פי התכנית, ששותפים לה מנהיגי מדינות ערב המתונות ובהן סעודיה, ארצות הברית תוביל שורה של פרויקטים כלכליים בהשתתפות מדינות האזור. בבית הלבן מאמינים שדרך התועלת הכלכלית, וכמובן יצירת מקומות עבודה חדשים ותקווה כלכלית חדשה, ניתן יהיה להפשיר את הקרח ולהושיב את הצדדי מסביב לשולחן המשא ומתן לאחר נתק של כארבע שנים.:עוד באותו נושא