דף הבית > אקטואליה וחדשות > פרטי "חטיפתו" של אל-חרירי בסעודיה נחשפים

פרטי "חטיפתו" של אל-חרירי בסעודיה נחשפים

ככל שנוקפים הימים וראש ממשלת לבנון המתפטר אינו שב לארצו, מתרבים הדיווחים על הנסיבות בהן הוא מוחזק בממלכה הסונית: "ברגע שהמטוס נחת - הבין שמשהו לא בסדר"

ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי. צילום: רויטרס
ראש ממשלת לבנון, סעד אל חרירי. צילום: רויטרס

מתרבים הדיווחים בלבנון על פרטי הנסיבות בהן "חטפה" סעודיה את ראש ממשלת לבנון הסוני סעד אל-חרירי. לפי דיווח אתמול (שבת) בסוכנות הידיעות 'רויטרס', חטיפתו של אל-חרירי הייתה מתוכננת ומתוזמנת היטב מראש, ואל-חרירי נפל למלכודת והגיע לממלכה הסונית מבלי לדעת על הבאות.

 מטעם מקורות המקורבים לאל-חרירי נמסר כי הטלפון הסלולרי שלו הוחרם עם הגעתו לסעודיה בשבוע שעבר, וביום השני לביקורו הוא אולץ להתפטר מתפקידו כראש הממשלה. עוד על פי המקורות הסיבה לחטיפתו והדחתו מהתפקיד הינה חוסר מוכנותו להתעמת עם ארגון החיזבאללה הפועל בארצו, ונתמך על ידי איראן.

בהא אל-חרירי, אחיו של ראש ממשלת לבנון סעד אל-חרירי. צילום מסך מתוך יוטיוב - 2014
בהא אל-חרירי, יחליף את אחיו הקטן בתפקיד ראש הממשלה? צילום מסך מתוך יוטיוב

"ברגע שהמטוס שלו נחת בריאד, הוא הבין שמשהו לא בסדר", צוטטו מקורות ב'רויטרס'. לפי הדיווחים בלבנון, אל-חרירי שנחת בריאד ביום שישי שעבר הוזמן לפגוש שם את המלך סלמן באמצעות שיחת טלפון ביום חמישי. אל-חרירי היה אמור להיפגש במהלך אותו סוף שבוע גם עם נשיא מצרים עבדל פתח א-סיסי בשארם א-שייח, אך כאמור מעולם לא הגיע לפגישה.

עם הגעתו לסעודיה נסע אל-חרירי לביתו הפרטי שבריאד, אז קיבל הודעה לפיה התבקש להשתתף ביום שבת בפגישה עם יורש העצר מוחמד בן סלמאן בשבת.

נשיא לבנון מישל עון בפגישה עם בכיר סעודי - שעסקה בהיעלמות ראש ממשלת לבנון במדינה. 10.11.2017. צילום: רויטרס
נשיא לבנון מישל עון בפגישה עם בכיר סעודי בסוף השבוע. צילום: רויטרס

לפי המקורות, לאל-חרירי לא הייתה כל סיבה לחשוד בכוונות הסעודים. ראש הממשלה הלבנוני הוא בן בית במדינה בה עשתה משפחתו את רוב הונה, וערך בה סדרת פגישות עם בכירים רק מספר ימים קודם לכן. מקורות דיווחו כי מביקורו הקודם בממלכה שב "מרוצה ורגוע".

ההערכות בקרב הגורמים הלבנונים ששוחחו עם 'רויטרס' הן כי אל-חרירי ככל הנראה האמין שהצליח לשכנע את הסעודים בצורך להגיע להסכמות עם החיזבאללה ללא צורך בעימות, אך הסעודים לא אהבו את מה ששמעו, ולא השתכנעו ולכן החליטו לסלקו מתפקידו.

יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן,בריאד אוקטובר 2017. צילום: רויטרס
יורש העצר הסעודי מוחמד בן סלמאן. צילום: רויטרס

ההערכות בלבנון הן כי בכוונת הסעודים להחליף את סעד אל-חרירי באחיו הגדול בהא, הנמצא עמו בסכסוך ממושך. האח הגדול שוהה ככל הנראה בסעודיה גם הוא, ונציגים מחמולת אל-חרירי התבקשו להגיע למדינה על מנת להצהיר על נאמנותם למנהיג החדש. על פי הדיווחים בחמולה סירבו לפי שעה לשתף פעולה עם הדרישה הסעודית.

בסעודיה מכחישים נחרצות את הטענות כי אילצו את ראש הממשלה להתפטר וטוענים כי הוא חופשי לעשות כרצונו. עם זאת מאז ההודעה על התפטרותו בשבוע שעבר, לא יצא אל חרירי בשום התבטאות פומבית, ומועד שובו ללבנון אינו ידוע.

במקביל טען בסוף השבוע נשיא לבנון מישל עון בפני דיפלומטים ממדינות זרות כי אל חרירי נחטף על ידי הסעודים, ודרש מריאד לספק הסברים לאירוע. גם מנהיג ארגון הטרור חיזבאללה חסן נסראללה התבטא בעניין במהלך נאום שנשא בסוף השבוע וגינה את ההתערבות הסעודית בענייני הפנים בלבנון.

 אל חרירי הודיע על התפטרותו לפני למעלה משבוע במהלך ביקור בסעודיה, ואמר אז כי הוא חושש מניסיון התנקשות בחייו. ראש הממשלה תקף בדבריו את איראן וחיזבאללה על כך שהם מסכסכים בין המדינות הערביות.

המשבר הפוליטי האחרון בלבנון קשור למאבקי הכוח שבין סעודיה הסונית ואיראן השיעית על השליטה והמשאבים באזור. בסעודיה האשימו בעבר כי ארגון הטרור חיזבאללה, המהווה למעשה שלוחה של איראן בלבנון "חטף" את המערכת הפוליטית במדינה.

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

אולי יעניין אותך גם

צה"ל על הפלת המטוס בסוריה: האחריות על משטר אסד

בתום תחקיר ראשוני שנערך בצה"ל בעקבות תקרית הפלת המטוס הרוסי הלילה בסוריה, מבהיר דובר צה"ל כי "כשנורה הנ"מ לעבר המטוס הרוסי, מטוסי חיל האוויר לא היו בשטח סוריה". ‬מטוסי קרב של צה"ל תקפו מתקן של הצבא הסורי ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון