אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: פלאש 90
אוניברסיטת בן גוריון בנגב. צילום: פלאש 90

שרה אבבה, עובדת לשעבר באוניברסיטת בן גוריון ותושבת באר שבע, התקוממה על החלטת המוסד לקבל סטודנטים מהמגזר הערבי ללא פסיכומטרי מבלי שאפשרות דומה תעמוד בפני אוכלוסיות חלשות. "אני כועסת. אפילו מאוד", כתבה בפוסט בפייסבוק. "מי שלא שמע, פרופסור כרמי החליטה לאפשר השנה קבלה לאוניברסיטה לאוכלוסייה הערבית ללא פסיכומטרי".

"למה? כי מערכת החינוך במגזר הערבי לא טובה (בלשון המעטה) ואני מסכימה איתה מאוד. מערכת החינוך במגזר היא בזיונית ולא מאפשרת כמעט התקדמות להשכלה גבוהה", הסבירה אבבה. "אבל גברת כרמי הנכבדה, המעשה שלך בעצם מאפשר לנער/ה מהמגזר להתחיל את לימודיהם האקדמיים בגיל 18, שכעקרון מה אכפת לי? נכון? אכפת לי כי בו זמנית נער/ה יהודים בגיל 18 מתגייסים לצבא או שירות לאומי, תורמים לחברה בתחום שמתאפשר להם, מסיימים את שירותם ומתחילים מסכת עינויים על מנת להתקבל לאוניברסיטה. מתחילים בשיפור בגרויות וממשיכים לקורסי פסיכומטרי בסכומים מגוחכים. כן קורסי, ברבים, כי מה לעשות, לפעמים אחד לא מספיק".

"אני מבינה את הרצון לקדם אוכלוסייה שנפגעת, אבל לא שכחת כמה? תושבי פריפריה – גם אצלנו מערכת החינוך לא זוהרת, תלמידים ממעמד סוציו-אקונומי נמוך- יש לך מושג כמה שעות צריך לעבוד בשביל קורס פסיכומטרי אחד? ושלא נדבר על זה שבמהלך הקורס אין לך באמת את האופציה לכלכל את עצמך, כי אתה רוצה לקבל ציון טוב סך הכל. ומה קורה אם כלכלת הבית נשענת עלייך? חרדים חוזרים בשאלה- כל חייהם הם לא למדו מקצועות ליבה", כתבה אבבה.

"ולנושא שלי אישית הכי מציק – בני העדה האתיופית", ציינה אבבה. "המנהל שלי בעבודה אמר לי פעם בציניות (אך עם המון ביקורת): 'יש לכם מזל שיש פה ערבים, אחרת אתם הייתם אזרחים סוג ז". תכל'ס? צודק! אבל עכשיו הורדת אותנו עוד יותר למטה. בואי נדבר קצת מספרים. ב2012-13 מספר המוסלמים שלמדו באוניברסיטאות לתואר ראשון עמד על 8.3%. מזעזע. ואתיופים? פרופסור כרמי היקרה, 0.7%.
אנחנו אפילו לא אחוז. שנתיים עבדתי בבן גוריון ולא נחשפתי ליותר מדי פיגמנטים. את יודעת למה כן נחשפתי? לסטודנטים מהמגזר שאפילו לא יכלו להזמין ממני קפה בעברית".

"אני מעריכה את היוזמה שלך, באמת. אבל למה לא להגביל לאזרחים שלפחות עשו שירות לאומי? או לחלופין, להוסיף אליה עוד אוכלוסיות חלשות. הרי אותם סטודנטים שאת מקבלת בזרועות פתוחות לא פעם השמיעו דעות אנטי ישראליות, אחד אפילו נעצר בתכנון פיגוע. למה אנחנו, שנותנים את השנים היפות שלנו למדינה ומקבלים תמורה מביכה, שווים פחות בעינייך?", סיכמה.

כזכור, בעקבות החלטת האוניברסיטה, פנה ח"כ עודד פורר (ישראל ביתנו) לנשיאת המוסד, רבקה כרמי, בדרישה להוסיף למסלול מועמדים עולים חדשים, חיילים משוחררים וסטודנטים המגיעים מרקע סוציו-אקונומי נמוך.

מתוך "הפטריוטים", א'-ה' ב-22:00

בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20