התוכנית למלחמה בקורונהלאחר שמונה לפרויקטור הקורונה ועל רקע העלייה החדה במספר הנדבקים בחודש האחרון, מציג בשעה זו פרופ' רוני גמזו את התוכנית הלאומית למיגור הנגיף – "מגן ישראל". באירוע הצגת התוכנית משתתפים גם ראש הממשלה נתניהו, שר הביטחון גנץ ושר הבריאות אדלשטיין.

ראש הממשלה נתניהו פתח את מסיבת העיתונאים ואמר כי "אנחנו פועלים ביחד, אנחנו מגבים אותו ביחד. לא במקרה בני גנץ פה, הוא ידבר מיד אחרי, אחריו שר הבריאות יולי אדלשטיין. אני מצפה מכל שרי הממשלה לתת גיבוי לתכנית הזאת, אני מצפה מאזרחי ישראל, כולם, בלי יוצא מן הכלל, לשתף איתה פעולה. ביחד ננצח את הקורונה".

שר הביטחון בני גנץ אמר כי "מזה מספר ימים ובתיאום עם הרמטכ"ל החלה עבודה בצה"ל ובמערכת הביטחון, להקמתה של מפקדה שתעסוק בקטיעת שרשרת ההדבקה.
לפני שעה, בתיאום עם הרמטכ"ל, אישרתי את הקמת מפקדת הקורונה בפיקוד העורף, והיא תעמוד לרשותך פרופסור גמזו, לכל דבר שתצטרך.
אני אומר גם לאזרחי ישראל – מערכת הביטחון יחד עם צה"ל וכל הגורמים המעורבים בעניין עמדו, עומדים ויעמדו לרשות כל דבר שקשור בהדברת המגיפה הזו.
צה"ל יודע לנצח מלחמות, הוא יידע לנצח גם את המלחמה הזו ויעמוד לרשות המדינה".

 

"אנחנו נמצאים במגפה שעדיין מתקדמת ובנקודת זמן שבה אנחנו צריכים לבצע את הצעדים מהר", פתח פרופ' גמזו את דבריו. "יכול להיות שבתי החולים יגיעו לאי ספיקה ואני רוצה שאת מקדם ההדבקה נביא מתחת ל-1. רק כך נתחיל במיגור המגפה – עם פחות עומס על בתי החולים. אפשר לעשות את זה רק ביחד".

"צריך לעשות חוזה חדש בינינו לבין האזרחים, יש בעיה של התערערות האמון", אמר פרופ' גמזו. :ראינו בימים האחרונים ירידה באמון – וכך המגפה עלתה. מצד הממשלה  – שקיפות, מקצועיות ענייניות ושיתוף. לא ניתן יד להגבלות שאין בהן היגיון. נקטין את ההגבלות כמה שניתן. אני האחראי ואני לא אתן יד להגבלות שיפגעו בכלכלה ללא היגיון – זה החוזה החדש".

 


"מצד האזרחים אני צריך אמון, התלכדות והתגייסות להורדה של מאותו מקדם הדבקה", הדגיש פרופ' גמזו, "חשוב שנציית להנחיות. אנחנו צריכים בעצמנו לבצע קטיעה יותר אפקטיבית של שרשרת ההדבקה כי היום זה לא קורה".

"אני שמח שמערכת הביטחון לקחה את זה על עצמה", הוסיף פרופ' גמזו, "הכניסה של צה"ל חשובה מאוד כי זו מערכת שיכולה לעשות את זה במהירות. החוזה החדש – הממשלה עושה את הכל עם היגיון במהירות ובאמון, והאזרחים יצייתו וישתפו פעולה. ההתלכדות הזו היא קריטית. זה דבר שאפשר לעשות אותו בזמן אפס".

פרופ' גמזו הדגיש שבמדינות שבהן שיעור עטיית המסכות גבוה – התחלואה יורדת: "האזרחים בישראל משתפים יותר ויותר פעולה ועושים את העבודה הנדרשת, אבל זה לא מספיק – אנחנו צריכים להגיע ל-100%".

 

"התהליך בסוף לא נגמר רק בלהגיד לכם לשים מסכות, אלא צריכה להיות הרבה עבודה מסודרת.  קיבלתי את כל הסמכות, הגיבוי והעזרה. מסכות, מרחק, היגיינה של האזרחים – ומצדנו מינימום הגבלות. אני לא אתן שההגבלה לא תהיה ברורה, ותמיד נבחן מה אפשר לשנות".

Photo by Miriam Alster/FLASH90

 

עוד הדגיש פרופ' גמזו כי הציבור חייב לקבל מידע אחיד: "אני אחראי שזה יהיה מסודר אחיד ומעורר אמון – לא כל יום נתון כזה ויום אחר נתון אחר. כל האנשים שמכירים את המגפה אומרים שזו הדרך. תנו לנו להוביל הלאה ולמגר את הקורונה – אני בטוח שישראל תצליח. אפשר להוריד את קצב התחלואה, אני מתחייב שאנחנו נמשיך עם החוזה ואלך בדרך הזו".

בעניין איכוני השב"כ אמר גמזו כי "אני רוצה להתסכל קדימה. זה תהליך מורכב וקשה. אני צריך את כולם כדי שאוכל ללכת קדימה. אני יודע לכוון תהליכים ולהגיע להישגים.

בעניין איכוני השב"כ. הם עוזרים לנו להכניס אנשים לבידוד בזמן אפס".

ראש הממשלה התייחס להדחתה של יו"ר ועדת הקורונה יפעת שאשא ביטון ואמר  כי "אנחנ ו פועלים במאמץ גדול מאוד. היינו בסרורוקה ראינו את הצוותים. ככל שהיכולת שלהם מגיעה לרמת הספיקה אנחנו נצטרך לחשוב על צעדים הכרחיים כדי להבטיח את זה אנחנו צריכים משמעת בכנסת ובממשלה. אנחנו נמצאים במלחמה. והדבר שאנחנו שמים לב אליו זה קודם כל משמעת בסיעות שלנו. אני לא מדבר על וועדות דווקא אלא על המשמעת הסיעתית ולכן נעשו צעדים ואני חושב שהם הכרחיים".


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.