זה אולי נראה כמו היסטוריה רחוקה, אך רק לפני עשר שנים ישראל הייתה תלויה בהזרמת הגז מהצינור המצרי שהיה נתון להתקפות ולחבלות רבות, שגרמו באי סדרים באספקת הגז. והיום? הפעלת אסדת לוויתן והזרמת הגז ממנה למדינות האזור, מבשרת על תחילתו של עידן חדש במעמדה הכלכלי, הביטחוני והאזורי של מדינת ישראל.

ייצוא גז טבעי כחול-לבן: התפתחויות אחרונות

לאחר שנים רבות של השקעה בפרויקט האנרגיה הגדול בתולדות המדינה, החלה פעולתו של מאגר לוויתן. זמן קצר לאחר מכן, החלה הזרמת הגז ממאגר לוויתן למצרים. כל זאת, שבועיים לאחר שהחלה הזרמת הגז גם לירדן.

לצד ההסכמים שיצאו לפועל עם מצרים וירדן, בשבועות האחרונים נחתם באופן סופי הסכם “East-Med” עם יוון וקפריסין, לבניית צינור להובלת גז מישראל לאירופה דרך יוון וקפריסין. ייצוא הגז לאירופה פותח עבור המשק הישראלי אפשרויות חדשות לחיזוק המעמד הכלכלי והמדיני, ומאפשר לאיחוד האירופי להפחית את התלות באנרגיה הרוסית.

מעמדה של ישראל כמעצמת גז אזורית, מתבטא בין היתר בחברות שלה בפורום הגז המזרח תיכוני, בהשתתפות איטליה, קפריסין, יוון, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינאית.

מהי חשיבותן של ההתפתחויות האחרונות בייצוא הגז על חוסנה של המדינה (ושל כל אחד מאזרחיה)?

השגשוג הכלכלי נותן את אותותיו

במסגרת הסכם הזרמת הגז מלוויתן למצרים יסופק גז למצרים לאורך 15 שנה. היקף ההסכם נאמד ב- 15 מיליארד דולר. בנוסף מיוצא הגז הטבעי מלוויתן לירדן במסגרת הסכם ל-15 שנים, שהיקפו 45BCM. בהתאם להחלטות וועדת ששינסקי, מחצית מההכנסות מהסכמים אלו צפויה לזרום לקופת המדינה. וזה רק קצה הקרחון: זאת מכיוון שבאמצעות מיסים, תמלוגים והיטלים שונים, למעלה מ- 60% מכל רווחי הגז הטבעי מגיעים לקופת המדינה.

לצד העשרת קופת המדינה בעקבות ההסכמים שכבר נחתמו, ישראל תוכל לייצא חלק מהגז הטבעי שלה למתקני הנזלת הגז במצרים ולמדינות אחרות באזור, באופן שיסייע להגדלת ההכנסות וחיזוק מעמדה של ישראל כמעצמת אנרגיה אזורית.

במאמר מוסגר כדאי לציין שהרווח מהזרמת הגז ממאגר לוויתן מגיע לכיס של כל אזרח במדינה. זאת בשל העובדה שהמעבר לשימוש בגז המוזרם מאסדת לוויתן כבר מסייע להוזלת עלויות החשמל. לשם המחשה, לאחרונה הודיעה רשות החשמל על הוזלת תעריפי החשמל ב-4%, בין היתר בעקבות הזרמת הגז ממאגר לוויתן. מטבע הדברים, לתעריפי החשמל יש השפעה מכרעת על רמת המחירים במשק, ולכן ככל שהשימוש בגז טבעי גובר, כך המשק כולו מרוויח מהוזלות מחירים.

מעבר לצד הכלכלי, תחילת הזרמת הגז הטבעי מלוויתן מאפשרת מעבר הדרגתי של ייצור חשמל מגז טבעי, והפחתה משמעותית בזיהום האוויר בישראל. המעבר לייצור חשמל נקי מפחית את זיהום האוויר הנפלט בעת ייצור החשמל מפחם, והמעבר לרכבים חשמליים יפחית את זיהום האוויר הנגרם משריפת תזקיקי נפט (סולר ובנזין).

הידוק הקשרים עם מדינות האזור

בעקבות הזרמת הגז מאסדת לוויתן למצרים, שלח הנשיא ראובן ריבלין איגרת לנשיא המצרי, בה כתב כי ” זרם הגז מביא עמו יתרונות לכלכלות שלנו ומעמיק את הקשר בין מצרים וישראל אחרי למעלה מ־40 שנות שלום”. אגרת זו מבטאת את הידוק הקשרים הכלכליים בין ישראל לשכנותיה ואת הפיכתה של ישראל לפרטנר אסטרטגי. באזור השופע התרחשויות, מדובר בתרומה משמעותית ליציבות ולביטחון, תרומה ממנה ייהנו כלל מדינות האזור.

ייצוא הגז לאירופה ולמדינות האזור לא מגיע על חשבון צריכת הגז המקומית: בשל היקפי הגז הגדולים שהתגלו, הגז הטבעי צפוי לספק את כל צרכי המשק הישראלי בעשרות השנים הבאות.

ייצוא גז כחול-לבן: מה מצפה לנו בהמשך?

ההתפתחויות האחרונות סביב מאגר לוויתן חשובות לחיזוק מעמדה של ישראל בעולם. במבט קדימה, נראה כי בעקבות הזרמת הגז מאסדת לוויתן, זרם שיתופי הפעולה האזורים והבינלאומיים רק צפוי להתחזק: זאת בעקבות האפשרות לייצא גז לאירופה דרך מצרים ופרויקט East-Med, וכן בעקבות כינונו של הפורום המזרח תיכוני. כל אלו צפויים להפוך את המדינה הקטנה מהמזרח התיכון לעוגן של יציבות ושל שיתופי פעולה, שממשיכים להוליד הזדמנויות חדשות.

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.