קבוצה של עשרות נשים רפורמיות הגיעו לכותל המערבי הבוקר לתפילת ראש חודש. מולן התייצבו אלפי נערות שמחו על ביזוי המקום, וניסו למנוע את הגעתן לטקס תפילה שהן מקיימות, לציון 30 שנות "מאבק לחופש דת באתר הקדוש ולרגל יום האישה הבינלאומי".

במשטרה מתחו ביקורת על פעילות הנשים הרפורמיות ומסרו: "חלק מנשות הכותל הגיעו לרחבת התפילה המרכזית ככל הנראה באופן מכוון על מנת ליצור חיכוך ופרובוקציה וזאת בניגוד לבקשת הסדרנים והמשטרה שיתפללו ברחבת עזרת הנשים שהוקצתה להן. נוכח הצפיפות בין הפלגים, הדבר יצר עימותים מקומיים שטופלו ע"י כוחות המשטרה שנערכו במקום".

עוד נמסר כי "לבקשתן של נשות , הן לוו ע"י השוטרים לרחבת עזרת ישראל להמשך תפילתן שם, שכאמור הסתיימה ללא אירועים חריגים".

רב הכותל המערבי, הרב שמואל רבינוביץ, הכריז כי רחבת הכותל אינה רחבת הפגנות וביקש להימנע מפרובוקציות ולשמור על הכותל כמקום מאחד ולא מפלג.

צילום: אילת כהנא

צילום: אילת כהנא

אלפי נשים אורתודוקסיות הגיעו למחות. . צילום: הלל מאיר

 

ראש המטה המשותף לקדושת הכותל, בצלאל זיני, מסר בתגובה לתפילת : "קומץ פרובוקטיביות שבא לחלל את המקום ולשנות את היהדות לא יקבע את הכללים במקום הקדוש ביותר לעם ישראל. היום הובהר עד כמה דחוף שהרבנות הראשית תהיה אחראית על מנהג המקום".

הוויכוח סביב מערכת ההגברה

לאחר שהמשנה ליועמ"ש לממשלה אישרה אמש (ה') לנשות הכותל לקיים את האירוע לציון 30 שנה לארגון בליווי רמקולים, פנה לישראל, הרב יצחק יוסף, במכתב ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בו הוא מבקש ממנו לפעול למניעת "ביזוי הכותל".

במכתבו כותב הרב הראשי כי הוא "פונה אל כב' בלב קרוע, לאחר שנחרדתי לגלות במכתבו של המשנה ליועמ"ש מתן הכרה לחילול הכותל המערבי על ידי הקבוצה הנקראת 'נשות הכותל'.

בתגובה לפניית הרב הראשי, מסרו נשות הכותל כי "הרב הראשי לישראל יצחק יוסף לא מהסס שוב לתקוף את נשות הכותל ולהכפיש אותן. הפעם הוא מתיימר לדעת את חשבונות הקדוש ברוך הוא ומחשבותיו וטוען כי אנו דוחקות את רגלי השכינה מן הכותל המערבי".

לדבריהן, "אם הרב הראשי מתיימר לדעת את חשבונות ומחשבות שמיא, אולי שיתן כמה הסברים לעם ישראל על הזילות שנעשה לכותל המערבי בחסות החרדים השולטים בו, כגון אירוח תערוכת מכוניות פרארי, אירוח סלבס כאלו ואחרים במעמד IVP, אירוח עבריין המין ברלנד ועוד כהנה וכהנה. אנו ממליצות לרב הראשי לעשות חשבון נפש על הדרך בה הוא נוהג כלפי חלקים נרחבים בעם היהודי, דרך אשר מרחיקה רבים מהיהדות ומישראל. בעיצומו של ראש חודש אדר ב' ובמלאת 30 שנים לנשות הכותל, נמשיך ונקיים את פסיקת בית המשפט העליון כי נשות הכותל הן הן מנהג המקום, פסיקה אשר קיבלה חיזוק מהיועמ"ש, נתפלל בשמחה ובקדושה וברוב עם ונקדש שם שמיים ברבים".

בכותל. צילום: אילת כהנא
הכותל המערבי הבוקר. צילום: אילת כהנא
הכניסה לכותל המערבי הבוקר. צילום: אילת כהנא
הכותל הבוקר. צילום: אילת כהנא

 

מטעם ארגון 'נשות הכותל' נמסר כי "שוחחנו עם בכירי המשטרה גם אתמול וגם לפני יומיים. הסברנו להם בדיוק היכן אנחנו אמורות לעמוד, וביקשנו מהם לדאוג לנו להגנה, מתוך הערכה שתופעל כלפינו – כפי שאכן היה בסופו של דבר.

המשטרה סירבה להגן עלינו וענתה בצורה מפורשת שרב הכותל הוא היחיד שמחליט איפה יעמוד כל אחד בכותל המערבי, ולהם אין אפשרות להתערב בנושא.

אמרנו להם שרב הכותל לא מעוניין להגן עלינו בשום דרך ושום צורה- זה התפקיד של המשטרה. אנחנו מגיעות להתפלל וזו כל כוונתנו. אנחנו מתפללות באותו מקום 30 שנה. משטרת ישראל הפקירה את נשות הכותל וגם משקרת עכשיו במצח נחושה"

 

אילת כהנא

אילת כהנא


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.