23 מחבלים ממזרח ירושלים, המרצים מאסר על עבירות ביטחוניות בבתי הכלא בישראל, השלימו תארים אקדמיים בזמן שהותם בכלא – בניגוד לחוק. כך עולה מפרסומים שונים ברשתות הערביות המברכים את המחבלים-סטודנטים.

על פי הפרסומים, חלק מהאסירים סיימו את לימודיהם לתואר ראשון, וחלק לתואר שני, כאשר על התעודות המפורסמות מתנוסס סמלה של אוניברסיטת קהיר. כזכור, לאסירים באופן כללי, ולאסירים ביטחוניים בפרט, מותר לקיים רק פעילויות המותרות להם על פי החוק וכללי שב"ס. בהתאם לכך, מאז 2011 אסור לאסירים ביטחוניים להשתתף בלימודי תואר.

בניגוד לפרסומים, בשירות בית הסוהר מתעקשים: "אסירים ביטחוניים אינם לומדים לימודים אקדמיים בבתי הסוהר. הדבר הופסק ב-2011". לדברי שב"ס, מדובר ככל הנראה בתארים פיקטיביים, שנרשמו על שם האסירים כחלק מפעילות לעידוד טרור המגיעה מחוץ לכותלי הכלא: "זה עניין פוליטי ולא אקדמי", נמסר.

לפי שב"ס מדובר בתעודות מזויפות. צילום מסך

 

כזכור, לפני כארבע שנים קיבל בית המשפט העליון את עמדת המדינה שלא לאפשר לימודי תואר לאסירים מחבלים. "איני רואה מקום להתערב בקביעת שירות בתי הסוהר, לפיה הוא אינו חייב לאפשר לאסירים לרכוש השכלה אקדמית, על אף חשיבותה, אם מתברר כי המימון לכך מגיע מארגוני טרור", כתבה הנשיאה מרים נאור, "העברות כספים מארגוני טרור לאסירים – הן כתגמול על העבירות שביצעו, הן כתמריץ להמשך פעילות אידיאולוגית כנגד המדינה – עלול לסכן את ביטחון המדינה".

ברשתות הערביות מברכים את המחבלים על "סיום התואר". צילום מסך

 

אין זו הפעם הראשונה שאסירים ביטחוניים מצליחים לעקוף את האיסור ולהשיג תארים אקדמיים. בשנה שעברה נחשף כי 'אוניברסיטת אל-קודס הפתוחה' מקיימת תכנית לימודים ובה משתתפים מאות אסירים ביטחוניים, ביניהן רוצחי השר רחבעם זאבי הי"ד.

נכנסים לכלא או לאוניברסיטה? אסירים ביטחוניים בדרך למאסר מחוץ למחנה עופר. צילום ארכיון: פלאש 90

 

מאמר בביטאון אוניברסיטת אל-קודס תיאר איך התכנית עקפה את שירות בתי הסוהר (שב"ס): הרשות לענייני אסירים של אש"ף משלמת את שכר הלימוד, עורכי דין מכניסים חומרי לימוד, האוניברסיטה ממנה מחבלים אסירים בעלי תואר שני או דוקטורט לפקח על המחבלים סטודנטים, לבחון אותם, ולתת ציונים ועורכי דין מוציאים את הציונים לרישום באוניברסיטה. תכנית הלימודים הוכנסה לבתי סוהר שבהם עורכי הדין יכולים להכניס חומרי לימוד, ובמקומות שבהם ישנם אסירים עם תארים אקדמיים שיכולים להרכיב "ועדת פיקוח אקדמית" לפקח על הלימודים.

גם אז,  תגובת שב"ס הייתה כי "אין לימודים אקדמיים ואין חומרים שנכנסים לכלא. ככל הידוע לנו, מדובר בתארים פיקטיביים שניתנים ע"י הרשות הפלסטינים כטובת הנאה לאסירים מסיבות כאלה ואחרות".

 

אלון מליק

אלון מליק


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.