לאחר שנדחתה על ידי כל סיעות הבית, הוגשה בשנית הצעת חוק עונש מוות למחבלים על ידי סיעת 'ישראל ביתנו', בתמיכת שר הביטחון אביגדור ליברמן. בסביבת השר מצפים שרה"מ יסייע להעביר את הצעת החוק, זאת לאור דבריו לאחר הטבח בחלמיש כי "עונש מוות למחבלים זה דבר שהגיע הזמן לעשות".

יו"ר סיעת ישראל ביתנו, ח"כ רוברט אילטוב, הגיש  את הצעת החוק, הקובעת כי ניתן יהיה לגזור עונש מוות למי שהורשע ברצח בנסיבות של פעילות טרור, ברוב רגיל של בית משפט צבאי וההחלטה לא תותנה בפה אחד.

ח"כ רוברט אילטוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
ח"כ רוברט אילטוב. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ח"כ אילטוב: "המשפחות השכולות, שיקיריהן נרצחו בידי בני עוולה מתמודדות יום יום ושעה שעה עם הכאב והצער הקשה מנשוא בזמן שהמחבלים נהנים מתנאים נוחים בבתי הסוהר. זו אינה המדיניות שאנו רוצים. זו איננה הרתעה. החקיקה צריכה להיות ברורה וחד משמעית, מחבל שמגיע במטרה לרצוח אזרחים חפים מפשע – דינו מוות. חד, חלק וברור".

הצעתו של אילטוב מוגשת לאחר הפיגוע בהר הדר בו נרצחו שני מאבטחים, יוסף עותמאן ואור אריש ז"ל, ואת לוחם מג"ב סולומון גברייה ז"ל. מאות ליוו הערב את השלושה בדרכם האחרונה. המחבל, נמר מחמוד אחמד גמל (37) תושב בית סוריכ ובעל היתר עבודה ביו"ש, עורר את חשדם של כוח המאבטחים והלוחמים שהיו במקום, שלף אקדח והחל לירות לעבר הכוחות. כתוצאה מחילופי האש נפצע ישראלי אחד ונרצחו שני מאבטחים ולוחם מג"ב.  ערנותם של חבריו לצוות ורכז הביטחון הביאו לחיסול המחבל ולסיימו של הפיגוע. שעות לאחר הפיגוע עצרו כוחות הביטחון 3 חשודים במעורבות בפיגוע ובהם שני אחיו של המחבל.

המחבל נמר מחמוד אחמד גמל ביצע את הפיגוע בהר הדר
המחבל נמר מחמוד אחמד גמל ביצע את הפיגוע בהר הדר

דבורה גונן, אימו של דני הי"ד שנרצח בפיגוע סמוך חישוב דולב לפני למעלה משנתיים, ומובילה את הקמת עמותת המשפחות השכולות: "לצערי, הקול של השכול לא נשמע מספיק חזק. התפקיד שלי כאמא של דני הוא להביא את דני אל השולחן, לא רק כמספר תיק או שם אלא כאדם עם חיים מלאים אשר נגדעו באחת. אזרחי ישראל אינם יודעים את כל מכלול ההטבות שהמחבלים ומשפחותיהם מקבלים. אם לפני עשור או יותר משפחות שכולות היו מאמינות בכוח שלהן ליצור שינוי ולהחליט לפעול אולי היום מעגל המשפחות השכולות היה קטן יותר".

לדברי גונן, "להיות היום מחבל זה משתלם, אני רוצה לדעת שמי שמבצע פיגוע יאבד את כל עולמו. לצערנו ,דני לא היה האחרון וככל הנראה משפחת סלומון שאיבדה שלושה מבני המשפחה בפיגוע המזעזע  לא תהיה המשפחה האחרונה".

יו"ר תנועת "אם תרצו", מתן פלג, אמר כי "הגענו למציאות אבסורדית בה משתלם יותר לרצוח ישראלי מאשר לגנוב לו את הרכב. מחבלים זוכים בבתי הכלא לזכויות והטבות ששום אסיר פלילי לא חולם עליהם. משפחות המחבלים זוכות לליווי עורכי דין מן השורה במימון ממשלות זרות. מדובר בתופעה שאסור לקבלה." פלג הדגיש כי: "הגיע הזמן לייצר הרתעה אמיתית. קידום הצעת החוק המבקשת להרוג מחבלים היא צעד מנע חשוב".
בת אל בנימין

בת אל בנימין

עורכת באתר ערוץ 20