השמאל השמאל הוותיק, אברהם ענבר, העוסק שנים רבות בנושא ההיתרים לפלסטינים הודה בראיון לישי פרידמן בעיתון '' כי הפלסטינים הקימו תעשייה שלמה לצורך . "אין ספק שיש מקרים שבהם מנצלים את ארגוני השלום לצורכי עבודה ופרנסה", אמר, אך הוסיף כי "אמנם מקרים בודדים כמו זה שהיה לפני כמה שבועות הסתיימו בפיגוע, אבל אסור להסיק מכך שיש להפסיק את היתרי הכניסה לפלסטינים".

לדבריו, דווקא מעוניינת שפלסטינים ייכנסו לישראל, בעוד שהרשות הפלסטינית מתנגדת לכך. "היו זמנים שבהם מדינת אישרה כניסה לאלפי . אפילו לא היה צריך להביא 'תסריח' (אישור מיוחד). ברמדאן נכנסו רבים, אבל ברשות הפלסטינית כעסו מאוד. אבו-מאזן התרגז על כך שהפלסטינים מבזבזים את כספם בתל-אביב במקום ברמאללה ובחברון, והוא צמצם את ההיתרים".

מעבר קלנדיה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
פלסטינים במעבר קלנדיה. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

 

ענבר מעיד על תעשייה שלמה סביב היתרי הכניסה לישראל. "אנשים יעשו הכול כדי לצאת מעזה. הם הולכים לרופאים ומקבלים מכתבים שקובעים כי הם חייבים לצאת לבית חולים. לפעמים אותו פלסטיני לא עובר טיפול ונוסע לשכם. יש 400 עזתים שיצאו ולא חזרו. איפה הם? הם מסתובבים בשטח. חמאס לא מעוניין בכך, גם לא פת"ח ובוודאי לא ישראל", אמר ל'מקור ראשון'.

עוד הוסיף הפעיל הוותיק, כי "יש פלסטינים שמנצלים את הביקורים למטרות פרנסה, ולא בדיוק מתוך מטרה לקדם את השלום, תוך פגיעה בשמם של ארגוני ", אך הוא סבור כי "מי שנפגע בראש ובראשונה הם אותם עמותות וארגוני שעושים עבודה אמיתית".

"לא עלה לדקה בראש שמישהו יצטרף לסיור שלנו ויבצע "

כזכור, יממה לאחר הפיגוע במלון 'ליאונרדו ביץ" שביצע לפני שלושה שבועות מחבל שנכנס לישראל בחסות ארגון השלום Natural Peace Tour) NPT), הודה הארגון בראיון לגל"צ כי המחבל נכנס לישראל באמצעות היתרי הכניסה שארגן לו. "עצרנו את הכל אז אנחנו עומדים להוראות המשטרה. בעתיד באמת אנחנו ניכנס שוב ואנחנו נבדוק את האופציות, אם אנחנו נמשיך במה שאנחנו עושים או לא נמשיך במה שאנחנו עושים", אמרו בארגון שמטרתו לקיים סיורים משותפים ליהודים ולפלסטינים בישראל, לאחר שקיבלו הוראה ממתאם הפעולות בשטחים. לדברי חבר ההנהלה, הארגון עובד ישירות מול הרשות הפלסטינית וגורמים ממשלתיים בישראל על מנת לתאם את כניסת הפלסטינים לתוך שטח ישראל, הכך במטרה לקדם  מפגשים של ישראלים עם פלסטינים במקומות שונים בארץ. "אנחנו עובדים ישירות מול מנהל הרשות הפלסטינית, עם גורמים ממשלתיים המאשרים כניסה לאדם מסוים. בדיקה נוספת שמתבצעת בבוקר בכניסה לישראל, ניירת, נבדק פיזית עם החפצים שלו. בתור לא עלה לדקה בראש שמישהו יצטרף לסיור שלנו ויבצע פיגוע".

מתוך 'לפני כולם' (24.4)

בתוך כך, אמש פורסם לראשונה כאן ב'לפני כולם' כי במערכת הביטחון ימליצו לדרג המדיני להגדיל את מספר אשרות העבודה לפלסטינים לקראת חודש הרמדאן. מה שמעלה את החשש כי הייעול יעלה לישראל בסיכון ביטחוני.

ייעול או סכנה ביטחונית? מתוך 'לפני כולם' אמש (ה')


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.