יגאל רמב"ם וערן בריל הם שניים מהעצורים בחשד שתקפו את המפגינים למען אלאור ביום רביעי האחרון. השניים מוגדרים כ'פעילים חברתיים', מכבסת מילים לפעילי קיצוני. רמב"ם ובריל הם ככל הנראה בין המנהלים את עמוד הפייסבוק "אנטיפה" – קיצור של אנטי-פשיסטים, בו נלקחה אחריות על התקיפה. מדובר באחד מעמודי הפייסבוק הרדיקליים ביותר של השמאל, ולעתים קרובות מובעות בו עמדות הגובלות בהסתה נגד מחנה הימין בישראל.

צילום מסך: פייסבוק
צילום מסך: פייסבוק

"פשיסטים שהגיעו לתל-אביב כדי להפגין תמיכה באלאור אזריה, החייל הרוצח מחברון, נתקלו בקבלת פנים אנטיפשיסטית מסורתית", כך נכתב ב"אנטיפה". ביום רביעי התקיימה תהלוכת תמיכה באזריה בה לקחו חלק כמה עשרות בני נוער שצעדו מכיכר הבימה לכיוון קריית הממשלה בתל-אביב. בקרבת קריית הממשלה נתקלו בחשודים שהסתירו את פניהם כאשר אחד מהם מתיז לעבר הצועדים .

ההפגנה למען

היסטוריה של פעילות "חברתית"

מי שמכירה את "אנטיפה" מקרוב היא שפי פז, מהפורום למען עוטף התחנה המרכזית, אשר פועלת לרווחת תושבי דרום תל-אביב מול המסתננים הרבים שהגיעו לשכונה. "הם חושבים שאנחנו גזענים ושולחים לפעמים כמה ילדים להפגין נגדנו. שני העצורים ששמותיהם פורסמו מוכרים לנו כחלק מהקבוצה של פעילי זכויות המסתננים", אמרה לערוץ 20.

"ערן בריל, הכוכב שצולם אזוק באיכילוב, היה אחד מחמישה בולדוגים עצבניים ששיחקו בתפקיד שומרי הסף באירוע התרמה שהרימה עמותת אליפלט לפני קצת יותר מחודש. הוא וחבריו חסמו את הכניסה והתעמתו במשך שעות עם חבורה של שלושים תושבים ופעילים שמחו מול מאות צפונים אטומים, שבאו לקנות לעצמם קצת מצפון על חשבון ילדי השכונות", סיפרה פז.

"באותו אירוע שומרי הסף התחבאו מאחורי כחולי המדים ולא הצטיירו כגיבורים גדולים. זה היה די פאתטי לצפות בחבורה של אנרכיסטים מתנגדי משטר, שונאי משטרה, מתחננים בפני השוטרים שלא יעזבו אותם לרגע. אבל זה קורה לנו תמיד בעימותים האלה. השמאל הרדיקלי מתחבא מאחורי שרשרת של שוטרים מחשש שכמה זקנות יכו אותם".

פז הוסיפה כי "בהתחשב בעובדה שהם בטוחים שמקומי בכלא, היה נחמד לשמוע שהגיבור עצור".

 

רמב"ם היה מיוזמי המחאה החברתית לצד חברי הכנסת כיום איציק שמולי וסתיו שפיו ושותפתם למאבק דפני ליף, אך נדחק בשל מאבקי אגו. רמב"ם הוא גם מיוזמי הפאב הכושל "בר-קיימא" בתל-אביב, שנסגר בשל פשיטת רגל.

ערן בריל התמודד בעבר ברשימת דע"מ (דעת מפלגת פועלים), מפלגת שמאל רדיקלי השואפת לאחד את מעמד הפועלים הערבי עם זה היהודי. המפלגה מעולם לא נבחרה לכנסת.


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.