שבוע אחרי פרשת המסתננים והזיגזג של נתניהו סביב ההסכם מעורר המחלוקת עם האו"ם – ניטש עכשיו ויכוח וקרב קרדיטים סביב החקיקה הנוגעת לנושא החשוב הזה.

כזכור, נתניהו הבטיח לקדם חוק יסוד שיאפשר למדינה לגרש את עשרות אלפי המסתננים ומהגרי העבודה. לשם כך הוחלט להוסיף פסקת התגברות שתעקוף את בית המשפט העליון ותמנע עיכובים משפטיים נוספים בדרך לגירוש.

כפי שחשפנו בשבוע שעבר, נתניהו ואנשיו כבר עומלים על הכנת החוק, שיכלול תיקון לחוק יסוד כבוד האדם וחירותו, והוא יאפשר גם הקמת מתקני כליאה נוספים כמו סהרונים וחולות.

נתניהו, שקד ובנט. צילומים, מרים אלסטר והדס פרוש, פלאש 90

 

היום פנו השרים בנט ושקד למזכיר הממשלה, צחי ברוורמן, וביקשו ממנו להניח על סדר יומה של הממשלה את החקיקה על פסקת ההתגברות. הממשלה אמורה להתכנס ביום רביעי, כלומר בעוד יומיים. מזכיר הממשלה התחמק, וטען שראש הממשלה מבקש "ללמוד את הנושא" טרם הבאתו לאישור הממשלה.

ההערכה היא שנתניהו גם יבקש להיפגש עם שני השרים עוד לפני גיבושו הסופי של החוק. מקורב לשרים אמר לערוץ 20: "המטרה היא להפעיל לחץ כדי למנוע גרירת רגליים ולוודא שהחוק לא מתמסמס בגלל ימי הזיכרון והעצמאות. חשוב לקדם את החקיקה בעיקר לאור תמיכתו של כחלון בפסקת ההתגברות במקרה הזה. רק פעילות נחושה ומהירה של הממשלה תוביל להוצאת המסתננים משטח ישראל."

 
אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20