על רקע המסתננים, הסתיים ללא החלטה שנערך הבוקר בהשתתפות עם שאר ראשי בנוגע להרחבת שתמנע מבג"ץ לפסול חוקים שחוקקו בכנסת או בממשלה. החליטו לקיים פגישה נוספת מחר ולנסות להגיע להסכמות. בפגישה השתתף גם היועץ המשפטי לממשלה שהציג את המתווה שלדעתו ניתן יהיה לקבל.

אוהד צויגנברג, לע"מ
כחלון מתנגד, השרים מאיימים. צילום: אוהד צויגנברג, לע"מ

במהלך הדיון הבהיר יו"ר סיעת 'כולנו' השר משה כחלון כי הוא יתנגד להרחבת פסקת ההתגברות. "אם מחליטים על פתיחת הסכמים קואליציוניים, בואו נפתח גם הסכמים שנוגעים להתנחלויות וישיבות", אמר. היוזמה להרחבת פסקת ההתגברות מוביל השר יריב לוין בגיבוי ובתמיכה ראש הממשלה . להערכת רה"מ, יושג לכך רוב.

שרים בליכוד נגד כחלון: "אם לא יעבור חוק בג"ץ – נלך לבחירות". יריב לוין אמר בעקיצה לכחלון בישיבת ראשי הקואליציה: "גם משרד הכלכלה לא היה בהסכמים הקואליציוניים של 'כולנו', אבל הייתה בקשה של האוצר לקבל את המשרד הזה ונענו לה".

גם שר הביטחון אבידגור ליברמן (ישראל ביתנו) הוציא הודעה לפיה הוא "מגבה את ראש הממשלה בתכניתו לערוך שינוי ביחסים בין בית המשפט העליון והכנסת". לדבריו, "מיומה הראשון של ישראל ביתנו אנו דורשים להחזיר את המנדט לנבחרי הציבור שנבחרו בבחירות. כעת נוצרה הזדמנות לתיקון משמעותי. אני מקווה שהיא תמומש".

כעת ראש הממשלה צריך להכריע האם הולכים לפתרון אחר ודוחקים הצידה את פסקת ההתגברות או שבניגוד לעמדת כחלון, הוא הולך על זה עד הסוף.

מסתננים עם פעילי שמאל בהפגנה. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90
עם פעילי שמאל בהפגנה נגד הרחקתם. צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

 

: "נתמוך בכל גרסה שרה"מ יבחר – העיקר להתחיל"

בתוך כך, שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי) אמר בתגובה להחלטה לשחרר את המסתננים ממתקן סהרונים: "מילים ודיונים לא יוציאו מדרום תל אביב את המסתננים הבלתי חוקיים. בעוד שהממשלה עורכת דיונים, המצב בשטח רק מחמיר. רק פעולה נחושה של ממשלת ישראל תביא ליציאת מסתנני עבודה מישראל".

השר קרא לראש הממשלה "להעביר כבר את חוק המסתננים ופסקת ההתגברות" והבהיר: "אנחנו נתמוך בכל גרסה שיבחר. העיקר להתחיל כבר לפעול להוצאת המסתננים הבלתי חוקיים מישראל".

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.