ארגון לביא פנה השבוע לשר החינוך נפתלי בנט בדרישה להפסקת תמיכת משרד החינוך בתוכנית של מרכז 'מינרבה' אשר פועלת באוניברסיטה העברית בירושלים ובמוסדות אקדמיים נוספים ברחבי הארץ.

צילום מתוך ה'קול קורא' של שתיל
צילום מתוך ה'קול קורא' של שתיל

במכתב מציינים אנשי לביא כי מדובר בתכנית הפועלת בשיתוף עם הקרן החדשה לישראל ובה פועלים הסטודנטים בארגוני שמאל קיצוני: " מפעילה תכנית משותפת עם . התכנית פועלת באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטאות ומוסדות אקדמיים נוספים", התלוננו בלביא.

אחת הדוגמאות שהציגו לבנט במכתבם הוא ה'קול קורא' שפרסם ארגון 'שתיל', מבית הקרן החדשה, לקראת שנת הלימודים הבאה ובו פירוט של תכניות מרחבי הארץ. במסגרת תכנית זו מתנדבים הסטודנטים בארגוני שמאל שונים ובהם 'בצלם', המוקד להגנת הפרט, הוועד הציבורי נגד עינויים וארגונים נוספים בעלי אוריינטציה פוליטית מובהקת מצד שמאל של המפה הפוליטית.

עוד נכתב בפנייה כי "מצב דברים זה, בו מתקצבת הוועדה לתכנון ותקצוב פעילות תכנית המופעלת על ידי הקרן החדשה לישראל, תוך נתינת מונופול מוחלט לצד אחד של המתרס הפוליטי, איננו מתקבל על הדעת".

הקוד האתי לא טיפל בבעיה

פניית ארגון לביא מגיעה על רקע החלטתו של שר החינוך בנט לאמץ את הקוד האתי שהוגש לו על ידי פרופ' אסא כשר, אותו הוא מתכוון להביא לאישור בפני מליאת המועצה להשכלה גבוהה וליישמו בכל האוניברסיטאות והמכללות בארץ בזמן הקרוב. הסעיף המרכזי בקוד האתי בנושא פעילות פוליטית באקדמיה מדגיש כי אסור למרצים במוסדות להשכלה גבוהה להביע דעות פוליטיות במהלך השיעורים וזאת כחלק ממהלך של הוצאת הפוליטיקה מהמוסדות להשכלה גבוהה.

הקוד שכתב לא מטפל ב'מינרבה'. פרופ' אסא כשר באוניברסיטת בר אילן. צילום: פלאש 90
הקוד שכתב לא מטפל ב'מינרבה'. פרופ' אסא כשר באוניברסיטת בר אילן. צילום: פלאש 90

לפני מספר חודשים פנה עו"ד דורון ניר צבי מטעם הארגון ליו"ר הות"ת בדרישה להפסיק את תמיכת הות"ת בתכנית מרכז מינרבה. לאחר חודשים ספורים, התקבלה תשובת הות"ת מאת עו"ד עמרי גולן, ולדבריהם הקוד האתי שצפוי פרופ' אסא כשר לנסח עשוי לפתור בעיה מעין זו שהוזכרה, כמו כן הוסיפו שהפנייה תועבר לידיעתו של פרופ' כשר. אך, מעיון בקוד האתי שפורסם עולה כי הבעיה המוזכרת בפנייתו של עו"ד ניר צבי לא באה אל פתרונה.

בלביא אומרים כי "אין הצדקה שכספי המסים של אזרחי ישראל באמצעות הות"ת, יממנו 'תכנית לימודים' הנערכת בשיתוף עם ארגון 'בצלם' וארגונים קיצוניים כדוגמתם. אין הצדקה שכספי המסים של אזרחי ישראל יממנו 'תכנית לימודים' המדירה ארגונים חברתיים לאומיים. אשר על כן אבקשך, להורות על הפסקת תקצוב תכניות אלו על ידי הות"ת, עד להפסקת פעילות פוליטית במסגרתן במסווה של התמחות אקדמית."

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.