מחאת המשפחות השכולות וראשי ההתיישבות מול מעון רה"מ. צילום: פלאש 90
מחאת המשפחות השכולות וראשי ההתיישבות מול מעון רה"מ. צילום: פלאש 90

למאהל המחאה של המשפחות השכולות שיקיריהן נרצחו בפיגועים ביהודה ושומרון וראשי המועצות הצטרפו אמש (ד') תומכים מפתיעים. ראשי כפרים באיזור גוש עציון, שבתחומם אמור לעבור אחד מארבעת הכבישים העוקפים המתוכננים, יצרו קשר עם מובילי המחאה השובתים רעב והביעו את תמיכתם במאבק.

אחד מראשי הכפר אמר בשיחה עם אנשי המאהל כי הכבישים העוקפים חיוניים גם לפלסטינים. "על הכביש שקיים כיום ומחבר ממחסום המנהרות ועד צומת שוקת נוסעים כל תושבי האזור, זה עומס רציני. יש אצלנו אנשים שעובדים בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, יש פועלים, יש אנשי מסחר ותיירות, וכולם עוברים רק מהכביש הזה. פלסטיני שרוצה לנסוע לעבודה שלו בבוקר וצריך להגיע תוך חצי שעה נאלץ לקם בחמש בבוקר, אחרת הוא מסתכן בנסיעה של כמה שעות בפקק, משש בבוקר ועד 11 בצהריים".

בהמשך התייחס הפלסטיני לנושא הבטיחות בדרכים: "כולם צריכים להשתמש בכביש הזה, וזה כביש שסללו בזמנו בשביל החמורים. היום במקום החמור יש סמיטריילר, במקום החמור יש היום אוטובוס דו-מפרקי. הכל עמוס על הכביש הזה, והכביש הזה לא מסוגל לשאת את העומס שעליו. צריך להרחיב אותו, צריך לסדר אותו".

כזכור, המשפחות וראשי הרשויות מוחים על אי-הקצאת תקציבים שהובטחו למרכיבי ביטחון ליישובים ולהקמת ארבעה מרכזיים, בהם שיקוע קלנדיה, עוקף לובאן, עוקף חווארה ועוקף אל ערוב. המוחים דורשים סעיף תקציבי שיקבע את הקצאת הכספים לטובת הפרויקטים. ביום שני התחייב רה"מ בנימין נתניהו להקצות 200 מיליון ש"ח למיגון הכבישים המתוכננים ביו"ש ו-600 מיליון ש"ח נוספים בתקציב 2019.

"המאבק הוא של כולם"

, ראש מועצת שומרון וממובילי אוהל המאבק, אמר כי "המאבק הזה הוא של כולם, ועכשיו אנחנו שומעים שהוא גם של הציבור הערבי ביהודה ושומרון. פנו אלינו ראשי כפרים וביקשו להביע את תמיכתם במאבק. בסופו של יום זה גם מאבק על תשתיות מצילות חיים, הן ליהודים והן לערבים. אני קורא לממשלת ישראל להתעשת ולאשר בשורה תקציבית, ולא רק בהבטחות לתקשורת – לאשר את סלילת הכבישים ואמצעי הביטחון ביהודה ושומרון".

ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן במאהל המחאה. צילום: פלאש 90
ראש מועצה אזורית שומרון יוסי דגן במאהל המחאה. צילום: פלאש 90

אבי נעים ראש מועצת בית אריה הצטרף לדברים ואמר: "בסופו של יום המאבק הזה הוא גם על תשתיות. ותשתיות משרתות את כולם. אנחנו לא היינו צריכים לשבת על המדרכה הזו כדי לקבל את המובן מאליו. זה מאבק שהיו צריכים להצטרף אליו גם האיחוד האירופי וגם ממשלת ישראל. הכבישים הללו ישרתו את כולם. הפלסטינים מבינים את זה. חבל שממשלת ישראל ממשיכה לשחק בנדמה לי".

מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.