בתגובה לפגישת -, אומרת ח"כ שולי רפאלי (הבית היהודי) כי "פתרון שתי המדינות מת מזמן, אך האובססיה כלפיו עדיין לא". קראה לנשיא האמריקאי שלא לטפח ציפיות בנוגע לעסקה האולטימטיבית. "טראמפ לא יצליח להשיג דבר מלבד שיחות קוקטייל משותפות עם בכירים בישראל וברשות הפלסטינית. כפי שהוכח במשך השנים, ההנהגה הפלסטינית איננה רוצה לא הסדר ולא שלום".

טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען
טראמפ ואבו מאזן בבית הלבן. צילום: מען

שר החקלאות אורי אריאל תקף: "בעוד שאבו מאזן מתאר כי הוא מכיר במדינת ישראל ומבקש לחדש את המשא ומתן, הרשות הפלסטינית בראשותו מממנת רוצחים ומחבלים ומסרבת להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. את זה יש להפסיק לאלתר ובמקביל להגביר את תנופת הבניה וההתיישבות ביהודה ושומרון".

סגנית שר החוץ ציפי תקפה את אבו מאזן לאחר הצהרתו בבית הלבן ואמרה: "אבו מאזן מגיע לוושינגטון בזמן שהוא ממשיך להעביר כספים למשפחות המחבלים. זה ברור לכל בר דעת שאבו מאזן אינו מעוניין בשלום. על כך מצביעים ספרי הלימוד הפלשתיניים והתשלומים למחבלים". עוד הוסיפה חוטובלי, כי היא "דוחה על הסף את דברי ההבל של אבו מאזן על הפסקת הכיבוש משום שעם ישראל איננו כובש בארצו שלו. אנחנו מחוברים קשר עמוק בן 3000 שנה לארצינו ונמשיך לחיות בה וליישב אותה".

דובר הבית הלבן שון ספייסר אמר בתדריך הערב כי טראמפ התחייב להיות מתווך בסכסוך בין ישראל והפלסטינים. בתשובה לשאלה אם השגרירות האמריקנית תעבור מתל אביב לירושלים, אמר ספייסר: "הנשיא עדיין שוקל. הוא משוחח עם נתניהו ועם עבאס ועם עוד מנהיגים. אנחנו החלטנו לא לנהל משא ומתן מעל הפודיום הזה".

בשמאל מגבים את התהליך המדיני

מנגד, בשמאל התאכזבו ממסיבת העיתונאים. ח"כ עמיר (העבודה) קרא,לראש הממשלה לקדם תהליך שלום. "אנו מבטיחים רשת ביטחון למהלך מדיני לקראת הסדר, בלי תנאים ובלי תיקים", הבהיר. "אנו מקווים שפגישת הנשיא טראמפ ואבו מאזן תניב פירות ותקדם את הסיכוי להסדר מדיני של שתי מדינות לשני עמים, הסדר שהנו אינטרס ישראלי ממעלה ראשונה".

אראל צייץ בחשבון הטוויטר שלו כי השמאל צריך להבין כי אפשרות הכפייה הבינלאומית לא תגיע מטראמפ: "הגיע הזמן שנתפכח: הנשיא טרמפ לא יהיה משיח השמאל, ולא ידחוף לפתרון של שתי המדינות אם אנחנו לא נעשה זאת. מחנה השמאל צריך לקחת יוזמה ולפעול בעצמו לקידום היוזמה הסעודית ומיזמים משותפים לקידום השלום והכלכלה עם הפלסטינים".

ח"כ עמר (המחנה הציוני) אמר: "אני קורא לנתניהו שלא להמשיך לעבוד אצל אבו מאזן ולא לחכות להצהרה המשותפת שלו עם נשיא ארצות הברית טראמפ, אלא להקדים אותו בהצהרה לפיה מדינת ישראל הרשמית מוכנה להפגש איתו ללא דחייה בנוכחות הנשיא טראמפ". גם הוא הבהיר כי "האופוזיציה בראשות המחנה הציוני תאפשר לנתניהו רשת ביטחון בכל מהלך מדיני שיחתור לסיום הסכסוך".

ח"כ נחמן שי אמר כי "ראוי שישראל תגיב מיד בחיוב, תאמץ את המהלכים החדשים של ארה"ב ותתייצב לצדו של הנשיא ביוזמה זו". חברתו המחנה הציוני ח"כ קסניה סבטלובה אמרה כי "נראה שאבו מאזן וטראמפ חווים סוג של ירח דבש. החיים האמיתיים יתחילו עוד מעט, בירושלים. איש לא יוכל לפתור את הסכסוך בשבילנו. בלי מחויבות עמוקה וארוכת וטווח, היכרות עם סוגיות הליבה, וכמובן, לחץ על שני הפרטנרים – הישראלים והפלסטינים, לא תהיה כל הצלחה למרות הרצון הטוב שמפגין טראמפ, והוא צפוי להיכשל כמו הממשלים הקודמים".

 


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.