21:43 18/10/2017
מבזקים
דף הבית > אקטואליה וחדשות > פיתרון לעמונה? הצעה מרוככת ל- "חוק ההסדרה"

פיתרון לעמונה? הצעה מרוככת ל- "חוק ההסדרה"

חברי כנסת מהליכוד ומהבית היהודי הניחו על שולחן הכנסת נוסח חדש של הצעת חוק ההסדרה. במסגרת ההצעה: לא תופקע זכות הקניין של הפלסטינים והם יזכו לפיצוי כספי או בקרקע חלופית

ניסיון נוסף של הקואליציה לקדם את חוק ההסדרה: אחרי שנדחה שוב ושוב בשל התנגדות היועצים המשפטיים, הוגשה היום הצעת חוק מרוככת שאמורה להסדיר את חוקיותם של בתי עמונה ובתים בסטטוס משפטי דומה.

ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90
גרסה מרוככת. ח"כ בצלאל סמוטריץ'. צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ההצעה שהוגשה על ידי חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ושולי מועלם מהבית היהודי וחברי הכנסת דוד ביטן ויואב קיש מהליכוד, מנסה לתת מענה לקשיים החוקתיים שעליהם הצביע היועץ המשפטי לממשלה. כך, למשל, קובע החוק כי ההסדרה תוכל לחול רק אך ורק על יישובים שהמדינה הייתה מעורבת בהקמתם, ולא במאחזים שהוקמו ללא שיתוף פעולה מצד המדינה. סעיף זה מוכיח את תום הלב של המתיישבים, שלא נחשפו לרישומי הטאבו ביו"ש ועל כן לא יכלו לדעת שמדובר בקרקע פרטית. כך שאם מדובר ביישוב שהוקם בסיוע ובגיבוי המדינה, עומדת להם חזקת תום הלב.

סעיף נוסף בחוק קובע כי לא ניתן יהיה להפקיע את הקרקע המדוברת מבעליה, אלא רק את השימוש שלהם בקרקע. המשמעות היא שהקרקע עדיין תהיה שייכת למי שהוכיח עליה בעלות. המדינה מצידה תציע לבעלי הקרקע חלקה חלופית, פיצוי או קבלת דמי שימוש עבור הקרקע שבבעלותו. שינוי נוסף שהוכנס בחוק זה הוא סעיף הביקורת השיפוטית, המאפשר לבעל קרקע שאינו מרוצה מהפיצוי לפנות לערכאה משפטית שתבדוק את הנושא ותכריע לגביו. פיקוח שכזה אמור להיות מקובל גם על מערכת המשפט הבינלאומית. ההצעה צפויה להגיע כבר ביום ראשון הקרוב לאישור ועדת השרים לענייני חקיקה.

מה דעתו על החוק החדש? היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90
מה דעתו על החוק החדש? היועמ"ש אביחי מנדלבליט. צילום: פלאש 90

כזכור הצעת החוק עברה גלגולים רבים, ונדחתה פעם אחר פעם בטענות שונות. הפקידות במשרד המשפטים טענה לכל אורך הדרך כי החוק סותר את הדין הבינלאומי, והיועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט הגדיר או כלא פחות מאשר "סוף הדמוקרטיה". בישיבת ועדת השרים לחקיקה התעמתו השרים אלקין ואריאל עם המשנה ליועמ"ש אבי ליכט, לאחר שהלה איים על השרים כי אם יצביעו בעד החוק הפרקליטות לא תגיש בקשה לדחות את פינוי עמונה. השרים הגדירו את דבריו כ"סחיטה באיומים". בסופו של דבר נראה כי האיומים עזרו והשרים לא הצביעו על החוק. עם זאת, אתמול הגישה הפרקליטות בקשה לדחות את פינוי המאחז בחצי שנה נוספת. כעת נותר לראות אם הצעת החוק בגרסתה הנוכחית תהיה מקובלת על הפקידות המשפטית.

 

אלירן קרסנטי

אלירן קרסנטי

לתגובות

אולי יעניין אותך גם

זיו ועדי שילון. צילום: רחל דוד, סורוקה

זיו שילון: "זה הניצחון הכי גדול שאני יכול להשיג, ההמשכיות"

יממה לאחר הולדת בנו השני, שאת חגיגת ברית המילה יחגגו בדיוק ביום בו נפצע לפני 5 שנים, זיו שילון בראיון ל"לפני כולם": "עברתי 5 שנים ארוכות ומורכבות והיום זו סגירת מעגל מדהימה עבורי"