לפני שבועיים ביקרתי בחפלה של פירקת אלנור בתחריר – בר תרבות מזרחית. הגענו (אחי הצעיר ואני) לשוק מחנה-יהודה בירושלים עיר הקודש ולאחר שמילאנו את כרסינו מיני אוכלים עברנו למנה העיקרית של הערב: חפלה ערבית קלאסית של תזמורת פירְקַת אלנוּר למוסיקה מזרחית קלאסית.

התיישבנו במקומותינו וסביבנו מדגם מייצג של עם ישראל לשבטיו. היו שם צעירים לצד מבוגרים, דתיים ושאינם דתיים, בני עדות המזרח וצפון אפריקה ואשכנזים לסוגיהם. את החפלה הנעימו הנגנים המופלאים. הערב נראה היה כאילו נלקח מתוך הסרטים הערבים של יום שישי אחה"צ, אי-אז בימים בהם היה רק ערוץ אחד בטלוויזיה וכולם ראו את אותן התכניות.

 

13151617_1786985898253123_8426925197418921410_n
פירקת אל-נור. יח"צ

 

תמר שאוקי האמונה על השירה הצליחה להדהים אותי בגבהים אליה נסק קולה מחד ובעמקים אליהם הוא צלל מאידך. רפרטואר השירים היה נרחב אולם שני ביצועים עלו מעל כולם.

הראשון, לפי סדר כרונולוגי, הוא יא גמיל (פריד אל אטרש) שהקפיץ את השוק כולו תוך שילוב מרהיב בין הנגנים כולם לתמר בשירתה המעוררת התפעלות. והשני, הוא אולי השיר הערבי המוכר והמושמע ביותר מאז יצא לאור  לראשונה בביצוע של "הגברת הראשונה" של המוסיקה הערבית – אום-כולתום, הלא הוא אינתה עומרי. הביצוע שארך כעשר דקות של עונג צרוף חתם את הערב בצורה הטובה ביותר.

רוצים מוסיקה ערבית קלאסית?

תזמורת פירְקַת אלנוּר למוסיקה מזרחית קלאסית זו ה-תזמורת. כמה מלים על תחריר – בר תרבות מזרחית, האווירה במקום היתה קסומה. כירושלמי (דור 18 בעיר) השוק בלילה זכור לי כמקום אפלולי ולא נעים, כיום עם התחריר ודומיו השוק הפך למרכז הבילוי המועדף על הירושלמים ואורחיהם. המקום נפתח כדי לתת במה למוסיקה המזרחית שקולה כמעט ולא נשמע, בניגוד לפופ הים-תיכוני הנפוץ היום.

אז שאפו ליאיר כוכב על המקום המדהים ואם חשקה נפשכם במוסיקה טובה, אווירה נהדרת תחריר – בר תרבות מזרחית זה המקום.

20 News

20 News