13:19 24/11/2017
דף הבית > ספורט > פינוי בינוי

פינוי בינוי

אחרי שאוהדי הפועל תל אביב גירשו את טביב ורמון מהמועדון, איש העסקים אמיר כבירי התקבל בברכה. אחרי עונה אחת איתו הפועל תל אביב כבר זקוקה לשיקום

אמצע חודש אוגוסט 2015, בשעות הערב המוקדמות, מלון ההרודס המפואר בתל אביב מתחיל להתמלא בעיתונאים וצלמים. בעוד העיתונאים נהנים מהעוגות המגוונות ומפירות העונה. נכנסים לאולם המאמן הספרדי ססאר מנדיונדו והצוות שלו, צוות הניהול החדש שהביא הבעלים החדש, כולם בלבוש מתוקתק עם חליפות וחולצה אדומה.

אני מעדיף לברוח מההמולה ולהנות מהשקט שיש בלובי של מלון הרודס עד לבואו של המשיח. זה שבזכותו חיים רמון עזב את הפועל תל אביב, זה שבזכותו אלי טביב כבר לא יחזיק במניות של הפועל תל אביב. אחד כזה שהצליח לסלק במכה אחת שניים מהאנשים השנואים ביותר על אוהדי הפועל תל אביב אפשר שלא לקרוא המשיח? עבור האוהדים הוא המשיח.

כבירי. דיבורים לחוד ומעשים לחוד. צילום: ראובן שוורץ
כבירי. דיבורים לחוד ומעשים לחוד. צילום: ראובן שוורץ

כאשר כולם כבר ישובים וממתינים, הוד רוממותו, איש העסקים אמיר כבירי, הבעלים החדש של המועדון המתפורר הפועל תל אביב, נכנס בשער המלון. כבירי לבוש כמו דוגמן. חליפה מגוהצת היטב, חולצה אדומה ועניבה ישרה כמו פלס. הוא מפזר חיוכים לכל עבר כמו חתן בר מצווה. מלווים אותו כמה אנשים בדרכו לקמת מינוס 1. כבירי לא מפספס הזדמנות ורגע לפני הירידה במדרגות הוא ניגש אליי ושואל: ״אתה משה בוקר נכון״? ומייד החיוך שהיה על פניו התחלף לרגע והפך לרציני וממלכתי. ״כן״, עניתי. ״אתה נגדי. כתבת עליי כמה דברים לא חיוביים מאיפה יש לי כסף להשקיע בהפועל תל אביב״. עניתי לו כי זה לא אישי ואני באמת מקווה שהוא יצליח להוכיח שהוא מסוגל לעמוד בכל ההתחייבויות של המועדון. ״ההצלחה שלך היא ההצלחה של הכדורגל הישראלי. חשוב מאוד שהפועל תל אביב תהיה בצמרת ותתמודד על כל התארים. הכדורגל הישראלי צריך את הפועל בצמרת. ההצלחה שלך תהיה הצלחה של הכדורגל הישראלי״, אמרתי. כבירי מיהר לרדת לאולם מסיבת העיתונאים כשהוא חזר לחייך ואמר: ״בוא תשמע את התכניות שלי להחזיר את הפועל להיות הקבוצה הטובה בארץ״. ירדנו שנינו במדרגות, האחד אופטימי מתלהב השני פסימי מאוכזב.

הפצצה הראשונה באה מפיו של המאמן הספרדי שהבטיח אליפות. מנדיונדו דיבר בהתלהבות שהוא בא להפועל כדי לקחת אליפות. האליפות היחידה שהספרדי יכול היה לקחת עם היכולות שלו היא אולי בששבש עם הצוות הספרדי שהביא למתחם וולפסון. ואז הגיע תורו של כבירי. אני חייב לומר שלא האמנתי להבטחות של כבירי ולשלל ההצהרות שפיזר אבל הבנתי למה התקשורת מפרגנת לו. למה התקשורת קיבלה אותו בהתלהבות. לא רק מהשנאה שחיים רמון יצר כלפיו.

Supporters of Hapoel Tel Aviv, encouraging their team during the game between Beitar Jerusalem and Hapoel Tel Aviv, on gameweek 24 of the Israeli league in a match held in Teddy Stadium, Jerusalem, 0n March 16, 2009. Beitar won 2-1. Photo by Kobi Gideon / FLASH90. *** Local Caption *** ???? ??????? ?????? ???? ???????? ??? ???? ???? ??? ???? ??? ????? ????? ?? ???? ??????
אוהדי הפועל. צילום: קובי גדעון פלאש 90

המראה של כבירי ממש כמו של ילד קטן, הוא עדין, מדבר בשקט, לא מתלהם, אינטליגנט, וכל הזמן מחייך. הוא פיזר הצהרות שהפועל תל אביב תהיה הקבוצה מספר 1 בכדורגל הישראלי. הוא הבטיח ניהול מכני, משהו בסגנון אירופאי. הוא הבטיח סטנדרטים שלא היו כאן בארץ. הוא לא הזכיר את מכבי תל אביב אפילו פעם אחת, אבל מהדברים שלו הוא נתן לכולם להבין שהפועל הולכת להיות משהו אחר, משהו שכולנו נתקשה להאמין. הוא ואנשיו דיברו על סטנדרטים שהובאו מהפרמייר ליג. האמת, התפאורה היתה ברמה של קבוצות מהפרמייר ליג. מלון מפואר, תפאורה ומצגת איכותית מאוד. כאן בדיוק מתחיל ונגמר כל הדימיון בין הפועל תל אביב של כבירי לפרמייר ליג.

כאשר הגיע רגע הצגת השאלות, כל העיתונאים הציגו שאלות חגיגיות. שאלות שכבירי חייך ונהנה לשמוע. גם התשובות של המאמן הספרדי שדיבר על אליפות להפועל גרמו לכבירי לחייך מאוזן לאוזן. הפעם גם אני הצטרפתי לחיוכים של כבירי. סקרן אותי מאוד לדעת מאיזה כוכב בדיוק נחת מנדיונדו, רציתי לבדוק את החותמת בדרכון שלו ולוודא שהוא באמת הגיע מספרד. לי היה ברור במהלך מסיבת העיתונאים שני דברים עיקריים. הראשון הוא שמכתב הפיטורים של מנדיונדו הוא רק שאלה של זמן. הדבר השני הוא שכבירי לא מסוגל להביא מהבית כסף גדול כדי לעמוד בהתחייבויות.

הרגשתי לא בנוח לשאול שאלה לא חגיגית, אבל בכל זאת, באתי לעבוד ולא להשתתף בחגיגה ושאלתי את אמיר כבירי בעדינות האם הוא באמת מסוגל להביא מהבית סכומים גדולים לניהול הפועל תל אביב והאם הוא מתחייב שכל הכספים הם שלו ולא של גורמים זרים שעומדים מאחוריו. כבירי כעס מאוד על השאלה. העיתונאים הרבים הפנו את מבטם הזועם אליי. כבירי השיב בכעס ואמר שהוא אמיד מאוד ושלא עומד מאחוריו אף אדם מסתורי שמסייע לו כלכלית. גם כבירי וגם אנשיו שידרו שהכסף שהוא ישקיע בהפועל קטן עליו.

כמה שעות אחרי מסיבת העיתונאים, בשעת לילה מאוחרת, צלצל הטלפון. שיחה מחו״ל. על הקו היה איש העסקים מני ויצמן. ויצמן כבר קיבל ישירות לגרמניה את העידכון ששאלתי את כבירי שאלה לא מחמיאה. ויצמן ניסה להסביר לי שכבירי אדם מדהים, איש ניהול מבריק ובעל ממון רב. אמרתי לו שכבירי מאוד נחמד עם כוונות טובות אבל אני לא מאמין שהוא כזה עשיר ושהוא מסוגל לשנות את הניהול השכונתי של הפועל. ויצמן הוסיף כי לכבירי יש כיסים עמוקים. ״הוא אספן אומנות. אוסף האומנות שלו שווה מאות מיליוני דולרים. אם הוא ימכור אותם הוא יהיה מיליארדר״. ״הלוואי״, אמרתי לו.

גוטמן הפעם הוא חגג הישארות בליגה. צליום: קובי גדעון פלאש 90
גוטמן הפעם הוא חגג הישארות בליגה. צליום: קובי גדעון פלאש 90

לפני חודש פגשתי את אמיר כבירי ומני ויצמן בברצלונה בסופר קלאסיקו. כבירי היה כרגיל לבוש כמו דוגמן ולא הפסיק לחייך. את המהפכה שהוא הבטיח באוגוסט לעשות בוולפסון ה

וא ראה באחד באפריל בקאמפ נואו עם הניצחון של ריאל מדריד על ברצלונה. אז כבירי הבטיח ניהול אירופאי, קבוצת חלומות ואליפות.בפועל כבר אחרי שני מחזורים הוא פיטר את מנדיונדו. את הניהול האירופאי סטייל הפרמייר ליג, כולנו ראינו עם הבדיחה העצובה במינוי המוזר של אלי גוטמן למנג׳ר מעל גיא לוי. התנהלות שלא מתאימה לליגה למקומות עבודה. רק שהפעם גוטמן שיתף פעולה עם הבדיחה העצובה של כבירי בדרך בה סילקו את גיא לוי.

כבירי נהנה מתקושרת אוהדת. כאשר אלי טביב איחר בשבועיים שלושה בתשלום משכורת בבית״ר ירושלים היתה כאן רעידת אדמה. הסערה התקשורתית הובילה להשבתת אימונים בבית וגן. כאשר חיים רמון איחר בתשלום משכורת אחת, שתו לו את הדם בתקשורת והאוהדים ירדו לחייו. אבל בעידן האירופאי של כבירי כאשר המשכורות לא משולמות במועד ולא בפעם הראשונה מספרים לנו בתקשורת סיפורי סבתא. מפרסמים שהכספים מתעכבים מכיוון שכבירי מביא את הכסף מבנקים באירופה והרשות להלבנת הון בודקת כל העברה בסכומים גבוהים. מוסר התשלומים של הפועל בעידן כבירי לא טוב יותר מקודמיו ולא רק לשחקנים ועובדים במועדון. חלום המהפכה הניהולית נותר חלום.

דבר אחד לא השתנה בהפועל תל אביב. מכונת הספינים והעבודה המקצועית מול התקשורת. הפרסומים הרבים לאחרונה על הכוכבים המחוזרים והסגל הנוצץ שמתכננים לעונה הבאה מצליחה להסית את האש מנושא העיכוב במשכורות. פעם זה שובו של עומר דמארי, פעם זה שובו של איתי שכטר והכותרות עם הכוכבים המבוקשים עוד יצוצו. את מי זה מעניין שהפועל תל אביב שהבטיחה אליפות מסיימת עונה בתחתית עם ארבעה מאמנים, מעל 30 שחקני רכש ותקציב שלישי בגודלו בכדורגל הישראלי, 56 מיליון שקל.

זכותו של כבירי לפטר מאמנים, זכותו של בעל הבית להביא כמה שחקנים שירצה. כבעל הבית כבירי יכול לעשות מה שבא לו עד הנושא הכספי. חוזים צריך לכבד, משכורות צריך לשלם. להתמודד על מכרז לבניית אצטדיון חדש בבת ים זה יפה אבל לפני שניגשים למכרז צריך לדאוג לכסף הקטן של האפסנאי ושאר עובדי המועדון.

 

הבעלים של המועדון הבין שצריך להרגיע את גזרת חדר ההלבשה ובא לדבר השבוע עם השחקנים. ״הגעתי אליכם כדי שתשמעו את הדברים ישירות ממני ולא תקראו פרסומים לא נכונים וספקולציות בתקשורת. אני מתנצל מעומק ליבי על העיכוב במשכורות, זה לא משהו שהיה צריך לקרות וזה לא תקין. אני עובד כל הזמן במטרה לפתור את העניין הכי מהר שאפשר וכמובן שאני מצטער על כך״, הסביר כבירי וגם מצא סיבה לעיכוב בשכר.

צוות האימון פוטר אחרי שני משחקים בלבד.צילום: דני מרון
צוות האימון פוטר אחרי שני משחקים בלבד.צילום: דני מרון

״זה נובע מכל מיני בעיות כלכליות מהעבר שאנחנו מתמודדים עימן ולא צפינו אותן, אבל קודם כל הדאגה היא למשכורות שייכנסו בתוך 24 שעות לכולכם. אני פה כדי להישאר ואנחנו עובדים על תוכנית הבראה בכדי למזער את נזקי העבר כדי שנוכל להתקדם קדימה ולהיות חזקים ביחד. מי שיחליט להשאר במועדון ויתאים לחזון המקצועי יילך איתנו דרך ארוכה שבסופה נקצור את הפירות ביחד. מגיע לכם כל הכבוד וההערכה על כך ששמרתם על חדר ההלבשה חזק ואני מעריך זאת מאוד״.

 

יש לי עצה לכבירי. כדי שהחיוך שלו לא ייעלם בעונה הבאה, אסור לו להיגרר ללחץ האוהדים והתקשורת שתהיה קבוצה גדולה. אסור לו לנסות להתמודד עם מכבי תל אביב במירוץ אחרי שחקנים, אסור לו אפילו להתמודד מול יעקב שחר ואלונה ברקת במירוץ המטורף אחרי החוזים השמנים לשחקנים. כבירי נחמד ונעים הליכות אבל הוא לא בליגה של שחר וברקת. אלי טביב למשל בליגה של הגדולים מבחינת הון עצמי אבל הוא מתנהג כמו איש עסקים קטן שסובל מקשיי נזילות. טביב יכול להתמודד עם גולדהאר, שחר וברקת על כל שחקן אבל הוא בוחר לא להיות שם. זכותו. לכבירי אסור לנסות לשחק בנדמה לי. אסור לו להיות חלק מהחגיגה המשולשת שתהיה בקיץ בין גולדהאר, שחר וברקת. טייקונים גדולים ממנו בכמה דרגות התרסקו.

כבירי צריך להשקיע באנשים ראויים לצידו, בראייה לטווח ארוך ובבניית קבוצה.  לא להיגרר ללחץ של גוטמן לרכש נוצץ ולא להתחייב היום כדי לבכות מחר. לאלונה ברקת לקח יותר מחמש שנים לבנות את המועדון מחדש. התקציב של הפועל תל אביב העונה גדול יותר מזה של באר שבע. זה מוזר ומפתיע אבל הנתונים הללו מופיעים במחשבים של הבקרה התקציבית. הכישלון של הפועל מדהים כאשר רואים את התוצאות של באר שבע והתוצאות של הפועל. כבירי הבטיח מהפכה. הוא הפך אכן את הפועל לחלוטין. הוא שלח הביתה אוטובוס מלא שחקנים והביא אוטובוס אחר מלא שחקנים. ככה לא עושים מהפכות.

כבירי מתייעץ הרבה. גם ברקת התייעצה בשנים הראשונות שלה עד שהבינה שכולם אינטרסנטים ומציעים לה עצות אחיתופל. ברקת למדה מטעויות ומקבלת החלטות לבד. מקסימום מתייעצת עם בעלה. כדי שהמהפכה של כבירי תצליח כמו בבאר שבע הוא צריך להתנתק מכולם. אם הוא לא מבין עדיין כיצד בונים משהו אמיתי אז העונה הבאה תהיה העתק של העונה הנוכחית.

לפחות כבירי יכול לחגוג את חגיגות ההישארות בליגת העל. גם זה משהו העונה.

 

‫משה בוקר‬‎

‫משה בוקר‬‎

כתב הספורט של אתר ערוץ 20
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

שחקני בית"ר חוגגים. צילום:  עמוד הפייסבוק "מועדון הכדורגל בית"ר ירושלים"

בית"ר ירושלים: ההכנסות מהעונה בדרך לשבירת שיא מועדון

הצעדים שעשה אלי אוחנה מאז חזר למועדון כמחזיק זכויות הניהול מוכיחים את עצמם. המועדון נהנה עד כה מעלייה של 30% בהכנסות בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד