פרקליטות המדינה פונה בממוצע שנתי להסרת תכנים בפייסבוק בכ-12 אלף מקרים – ב-85% מהם נענית לבקשה, כך נחשף היום (ג') בוועדת מדע וטכנולוגיה של הכנסת. הדיון נערך בעקבות הפרסום בערוץ 20 על פיצ'ר שהציע לגולשים להוסיף את מסגרת עם דמותו של המחבל אחמד ג'ראר לתמונת הפרופיל שלהם. ג'ראר הוא המחבל שביצע את פיגוע הירי בו נרצח הרב רזיאל שבח הי"ד סמוך לחוות גלעד.

עו"ד איתי גוהר ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה, הציג את הנתונים בדיון מהיר של ח"כ רויטל סוויד בוועדת המדע והטכנולוגיה על כך שפייסבוק מציעה למשתמשי הרשת החברתית להוסיף תמונה של מחבל לתמונת הפרופיל. לדברי עו"ד גוהר, בתקופות של הסלמה במערכת הביטחון, התוכן מוסר ע"י פייסבוק תוך שעות ספורות ובימי שגרה זה קורה בתוך 24 שעות.

המסגרת שהכין עזם חלס ל"שאהיד" אחמד ג'ראר שרצח את הרב שבח הי"ד. צילום מסך מתוך פייסבוק

 

יו"ר הוועדה ח"כ אורי מקלב: "יש הלימה ברורה היום בין הרשתות החברתיות לפעולות טרור. אנו נמשיך את הדיון ונתבע מפייסבוק לדעת מדוע יש מקרים בהם הם לא נענים לדרישת הפרקליטות להסרת התוכן".

במכתב התגובה של פייסבוק לוועדה: "זו מסגרת שנוצרה על ידי משתמש באמצעות פלטפורמת 'אפקטים במצלמה'. כל המסגרות עוברות תהליך בקרה ואישור לפני שהן עולות לאוויר, אולם במקרה זה נעשתה טעות אנוש והמסגרת אושרה בשוגג. אנו מתייחסים לנושא במלוא הרצינות ומחויבים לכך שפייסבוק תהיה סביבה בטוחה. אנו יודעים שניתן לעשות יותר, והשקענו רבות כדי להוסיף עוד אמצעים טכנולגיים לצד מומחיות אנושית, לצד העמקת שיתופי פעולה כדי להיאבק באופו גלובלי בעניין זה".:עוד באותו נושא