21:00 20/02/2018
דף הבית > אקטואליה וחדשות > בעקבות פניית ערוץ 20: מסגרת המחבל הוסרה מפייסבוק

בעקבות פניית ערוץ 20: מסגרת המחבל הוסרה מפייסבוק

משתמשים ששינו את התמונה הייצוגית שלהם זכו להצעות לעטר את תמונתם בפניו של המחבל שרצח את הרב רזיאל שבח הי"ד. המסגרת הוסרה

במסגרת: לזכרו של אחמד ג'ראר. צילום מסך

מיסטר בין, ברצלונה ו… אחמד נצאר ג'ראר: אלו ההצעות שנתנה פייסבוק למשתמשים שרוצים לשנות את תמונת הפרופיל שלהם. מדובר בפיצ'ר שפייסבוק מציעה למשתמשיה המעוניינים לעטר את התמונות שלהם בכיסויים שונים. ההצעה הראשונה אותה קיבלו רבים בדסק ערוץ 20 מקוממת במיוחד: אחמד ג'ראר, המחבל שחוסל אתמול על ידי כוחותינו וראש החוליה שרצחה את הרב רזיאל שבח הי"ד בפיגוע ירי סמוך לחוות גלעד בשבוע שעבר.

בבדיקה שערכנו בדסק ערוץ 20, עולה כי מדובר בפיצ'ר פולשני למדי. ההצעות מגיעות על רקע החיפושים שעורך המשתמש במכשיר הסלולרי שלו בשילוב עם דפים שאהב ברשתות החברתיות, לצד מה שככל הנראה פופולרי ביותר באזורו.

חשוב להדגיש, פייסבוק אינה היוצרת של המסגרת – אך היא מאפשרת אותו. יוצר המסגרת הוא עומר אבו מחמד, פלסטיני משכם, שעמוד הפייסבוק שלו רווי בתכני הסתה לטרור נגד ישראל. בין השאר הוא מגדיר את חיסולו של ג'ראר כ"מות קדושים".

לא מדובר בפעם הראשונה בה פלטרפורמת הרשת החברתית הפופולרית הופכת לכר פורה להסתה פלסטינית לטרור. בעבר בוצעו מספר ניסיויים על תנאי הקהילה של פייסבוק, אשר קובעים מה מותר לפרסם ברשת ומה לא. למשתמשים יש אפשרות לדווח על התכנים שהם רואים בפיד (feed) שלהם, אך בעבר גילו כי בעוד תכני הסתה כלפי ערבים או מוסלמים הוסרו, תכני הסתה נגד יהודים זכו להתעלמות מצדה של פייסבוק או להגנה מצדם של כללי הקהילה – בשם חופש הביטוי.

 

יוצר המסגרת, צילום מסך: פייסבוק

 

בנוסף, בחודש שעבר השתתפה נציגה רשמית של פייסבוק, אייבין קלהר, בכנס בהשתתפות בכירי ה-BDS בהם הארגונים אל-חאק, אל-דמיר, אמנסטי אינטרנשיונל, אוקספם ו-human rights watch שקראו בשנים האחרונות לחרם כלכלי על ישראל, פעלו להוצאת צווי מעצר של קצינים ובכירים ישראלים בחו"ל והובילו מהלכים להעמדת ישראל לדין בבית הדין הבינלאומי הפלילי בהאג על פשעי מלחמה.

מפייסבוק נמסר: ״המסגרת נוצרה על ידי משתמש באמצעות פלטפורמת המצלמה של פייסבוק. המסגרת אינה מותרת על פי כללי הקהילה שלנו. אנו מתנצלים על הטעות ופעלנו להסירה במהירות האפשרית".

שרת המשפטים איילת שקד מסרה לערוץ 20 בתגובה: "אם אכן כך הדבר, הרי שמדובר בעידוד מחבלים, גם אם הדבר נעשה בשגגה. פניתי לראש תחום הסייבר בפרקליטות המדינה כדי שיפעל מול פייסבוק להסיר את החרפה".

נועם אמיר

נועם אמיר

כתב ערוץ 20 לענייני צבא וביטחון
לתגובות

אולי יעניין אותך גם

רה"מ: "מה שקורה ביומיים האחרונים – טירוף מערכות"

נתניהו העלה לרשת סרטון בו הוא פונה לאזרחי ישראל ומתייחס לפרסומים בתיק 4000: "הטענה שפעלתי לטובת בזק על חשבון שיקולים ענייניים - מופרכת מיסודה"