אחרי פיילוט ארוך בחיל השריון בצה"ל, הוחלט לבטל את ניסיון שילוב הנשים בטנק. הפיילוט, שזכה לגיבוי מוחלט של הרמטכ"ל לשעבר רא"ל גדי אייזנקוט, לא זוכה לגיבוי על ידי הרמטכ"ל החדש רא"ל אביב כוכבי, לאחר שהוצגו בפניו שיקולים רבים ובהם גם עלות מול תועלת. "הלכנו ועשינו סקר כמה בנות רוצות לשרת בטנק – התשובה הייתה 0", מסביר הבוקר (א') קצין בכיר בזרוע היבשה לחדשות 20.

טנקים של צה"ל חונים בסמוך לגבול ישראל-עזה. צילום:

בצה"ל רצו לעבור לשלב הבא של שילוב הנשים בטנק, ולאחר עבודת מטה הוצגו המספרים למטכ"ל. מהמספרים עולה כי הרצון לשלב נשים בטנק עולה על סך חלקיו, ולכן הוחלט לסיים את הניסיון שעליו התעקש הרמטכ"ל איזנקוט בזמנו. תהליך שלווה בביקורת קשה מאוד בציבור, בין היתר מצד ארגונים רבים שטענו כי נשים אינן יכולות לשרת בתוך טנק מאחר ומדובר בשירות שדורש יכולות פיזיות גבוהות. עם זאת, גורם בצה"ל אומר הבוקר כי הביטול אינו קשור בטענה זו.

בדובר צה"ל מאשרים את ההחלטה ואומרים כי "ההחלטה להקפיא את הפרויקט התקבלה ופורסמה כבר לפני מספר חודשים בעקבות הערכת המצב שבוצעה בזרוע היבשה בה עלה כי השלב הבא בהתנסות מחייב גדילה משמעותית בכוח אדם ותשתיות למימוש התהליך. הוחלט כי בעת הזו נכון לחזק את שילוב הלוחמות ביחידות הקיימות, ולא להקים יחידות לוחמות חדשות. הידע למימוש התהליך, באם יוחלט עליו, נרכש וקיים. נושא שילוב הנשים בשריון לא נידון על שולחנו של הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי".

 
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20