דו"ח המתפרסם היום (ג') הקדיש השנה שלושה פרקים לתחום הסייבר. בהקדמה לדו"ח נכתב כי מפאת חשיבותו של התחום שבלטה השנה במיוחד בזירה העולמית, הכשיר משרד המבקר בשנים האחרונות צוותי ביקורת מיוחדים לנושא. לפי הדו"ח,  המשטרה נמצאת בפיגור ניכר בהתמודדות עם פשיעת מורכבת טכנולוגית, וכן כי המשך פעילות המשטרה במתכונתה הנוכחית עלול להרחיב את הפערים במענה הניתן לפשיעה זו.

רנ"צ רוני אלשיך בתדרוך היום. צילום: יונתן זינדל, פלאש 90
מפכ"ל המשטרה רוני אלשיך, "עם כניסתו לתפקיד נבחנה מחדש תפיסת הטיפול". צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

עוד נכתב בדו"ח כי מתשובות המשטרה עולה אמנם כי קיימות תכניות עתידיות לחיזוק יכולותיה בתחום פשיעת הסייבר, תכניות שיבשילו לאורך זמן. יחד עם זאת  נדרשת פעולה נוספת כדי לענות על הליקויים.

מן המשטרה נמסר בתגובה לפרסום הדו"ח: "משטרת ישראל מאמצת את ממצאי דו"ח מבקר המדינה, ממצאיו ומסקנותיו, להתמודדות המשטרה עם אירועי פשיעה במרחב הסייבר. עם כניסתו של מפכ״ל המשטרה, רנ״צ רוני אלשיך, נבחנה מחדש תפיסת הטיפול עם אירועי הפשיעה במרחב הוירטואלי. כתוצאה מכך הותאמה תוכנית העבודה של משטרת ישראל בתחום פשיעת הסייבר לאתגרים החדשים שהמרחב הוירטואלי מציב". עוד נמסר כי:
"חלק ניכר מההערות שעלו בדו"ח המבקר, נגעו בתוכניות ישנות שכבר אינן רלוונטיות עקב שינוי התפיסה", וכי, "ככל והערות הדו״ח נוגעות לתהליכים שעדיין רלוונטיים גם לאחר ההתאמה הרי שהן נבחנו ואומצו על ידי המשטרה עוד בטרם פרסומו, בעקבות תהליכי בקרה ולמידה אותם מקיימת המשטרה באופן תדיר. המשטרה הכירה בצורך לגבש ולהטמיע תפיסות הפעלה חדשות ולייצר תהליכי עבודה נכונים, אשר יובילו, לתפיסת המשטרה, לשיפור מתמיד ביכולותיה".

עדי דניאל

עדי דניאל

עורכת חדשות באתר ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.