בקצרה

  • המחבל נכנס ליישוב הר אדר עם פועלים פלסטינים מורשי כניסה
  • חשדם של אנשי האבטחה במקום עולה, והם פונים למחבל
  • המחבל פותח באש ורוצח שלושה. פצוע רביעי פונה לביה"ח הדסה עין כרם. המחבל חוסל
  • חמאס בירך על הפיגוע
  • ראש מועצת הר אדר: "חוזרים לשגרה"
  • כוחותינו סוגרים כתר סביב הכפר ממנו יצא המחבל
  • הותרו לפרסום שמות הנרצחים בפיגוע

 

זירת הפיגוע בהר אדר. צילום: מדברים תקשורת
זירת הפיגוע בהר אדר. צילום: מדברים תקשורת

פיגוע קשה בהר אדר: שני מאבטחים ולוחם מג"ב נרצחו. מפקד פיקוד מרכז, אלוף רוני נומה ומפקד אוגדת איו"ש, תת אלוף ערן ניב הגיעו למקום האירוע על מנת לקיים הערכת מצב. בנוסף, כוחות צה"ל מהחטיבה המרחבית בנימין קפצו לנקודה. כמו כן, כוחות צה"ל ומג"ב מבצעים כתר על מרחב בידו בו נמצא הכפר סוריכ ממנו יצא המחבל. יציאה תתאפשר במקרים הומניטריים בלבד.

מפקד מחוז ירושלים, ניצב יורם הלוי, הבהיר כי שלושת הנרצחים בפיגוע הירי בהר אדר הם שני מאבטחים שנכחו במקום ושוטר מג"ב. רבש"ץ היישוב נפצע קשה. לדבריו, המחבל הגיע עם הפועלים המגיעים למקום מדי בוקר וביצע את הירי לאחר שהעלה חשד.

מתחקיר ראשוני של הפיגוע, עם כניסת פועלים מהשטחים בשעות הבוקר דרך המעבר לכיוון עמדת הבידוק בכניסה האחורית ליישוב הר אדר. עוד כשהיו בצד הפלסטיני, טרם ההגעה לעמדת הבידוק , העלה אחד מהם את חשדם של לוחמי מג"ב והמאבטחים הפועלים במקום, אשר פתחו בנוהל מעצר חשוד והורו לו לעצור.

זירת הפיגוע הר אדר. צילום ביטחון שדה
זירת הפיגוע הר אדר. צילום ביטחון שדה

בשלב הזה, ומשהבין שהוחשד, פתח את חולצתו , שלף אקדח ובטווח קצר ירה לעבר המאבטחים והלוחמים. לוחמי מג"ב שהגיבו במיידי ירו לעברו וחיסלו אותו.

‏עוד נודע כי המחבל הוא נמר מחמוד אחמד גמל, פלסטיני בן 37, נשוי ואב לארבעה מבית סוריכ, כפר פלסטיני סמוך להר אדר. בנוסף, מחזיק רישיון תעסוקה בתוך קו התפר בתוקף עד סוף השנה האזרחית.

האקדח בו השתמש המחבל מהר אדר. צילום: דוברות המשטרה
האקדח בו השתמש המחבל מהר אדר. צילום: דוברות המשטרה

בהודעה שמסר ארגון הטרור העזתי חמאס נאמר כי "הפיגוע בירושלים הוא פרק חדש באינתיפאדת אל-קודס. אנו מדגישים כי כל הניסיונות לייהד את העיר לא מצליחים בשטח. ירושלים היא ערבית-מוסלמית. תושביה וצעירים יפדו אותה עד הסוף ברוחם ובדמם".

בתוך כך, הותרו לפרסום שמות שלושת הנרצחים בפיגוע: לוחם מג"ב סמ"ר סולומון גברייה מבאר יעקב, ושני המאבטחים יוסף עותמאן תושב אבו גוש ואור אריש מהר אדר הם שלושת הישראלים שנרצחו הבוקר בפיגוע.

פרופ׳ אלון פיקרסקי – מנהל המחלקה לכירורגי בהדסה, ומי שניתח את הפצוע יחד עם צוות אורתופדים: ״הניתוח עבר בשלום. הפצוע בן ה-33 נפגע מקליע בכתף ומקליע במותנו. הכדור פגע בטחול ובסרעפת ולאחר שטיפלנו באיברים הללו, צוות אורתופדים הוציא את הקליעים. הוא יציב לחלוטין, נושם בכוחות עצמו ומתאושש כעת ביחידה לטיפול נמרץ בהדסה. בהחלט היה לו מזל גדול״.

דובר מד"א, זכי הלר: "בשעה 07:14 התקבל דיווח במוקד 101 על מחבל שירה  סמוך ליישוב הר אדר. מדיווח ראשוני בלבד, חובשים ופראמדיקים של מד"א מעניקים במקום טיפול רפואי ל- 4 פצועים במצב קשה ככה"נ מירי ודקירות, המחבל נוטרל ע"י כוחות הביטחון".

זירת הפיגוע. צילום: גוגל מפות
זירת הפיגוע. צילום: גוגל מפות

ראש מועצת הר אדר חן פיליפוביץ: "הפיגוע קרה מחוץ ליישוב, הנחיתי את מוסדות המועצה כולל גנים ובתי ספר לחזור לשגרה והם פועלים כרגיל. יש כאן מערך סדור שעובד עשרות שנים של כניסת פועלים, מישהו כנראה עשה תכנון מוקדם, והגיע לכאן במטרה לפגע".מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20