רס"מ האיל סתאוי, תושב כפר מרר בן 30, ורס"מ כמיל שנאן, תושב כפר חורפיש בן 22, הם שני שוטרי מג"ב שנרצחו הבוקר (יום ו') בפיגוע בהר הבית, בידי שלושה , ערבים ישראלים מאום אל פחם. שניהם בני העדה הדרוזית.

סמוך לשעה 7:10 התקבל דיווח על ארבעה סמוך לשער האריות בירושלים. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו במקום טיפול רפואי לשני שוטרי מג"ב שנפצעו באורח ופינו אותם לבית החולים 'הדסה הר הצופים' בעיר. שוטר נוסף טופל במצב קל עד בינוני, בהכרה מלאה ועם פצע בפלג גופו העליון ופונה לבית החולים שערי צדק, יחד עם נפגע הלם נוסף. שלושת המחבלים וחוסלו. המחבלים הם ערבים ישראליים, תושבי אום אל פחם. כ-1000 שוטרים פשטו על העיר.

המחבל "המנוטרל" קם מהרצפה ומנסה לפגוע שוב בכוחותינו. צילום ערבי

האירוע התחיל כאשר שלושה מחבלים הגיעו להר הבית והלכו לכיון אחד השערים כשהם חמושים. תוך כדי שהבחינו בשוטרים, פתחו בירי לעברם ונמלטו. מה שהוביל למרדף שהתנהל אחריהם, בסופו שלושת המחבלים  על ידי השוטרים. אחד מהמחבלים שנמלט לכיוון רחבת המסגד ניסה להימלט לתוך המסגד ומשהמשיך להוות איום על הכוחות נורה וחוסל. במהלך בדיקה שביצע חבלן משטרה על המחבל השלישי שנורה, הוא ניסה להתרומם אך נורה ונוטרל במיידי. במקום נתפסו שני נשקים מסוג קרל גוסטב אקדח וסכינים.

המחבלים הם מוחמד אחמד מוחמד ג'בארין, בן 29; מוחמד חאמד עבד אללטיף ג'בארין, בן 19; ומוחמד אחמד מפדל ג'בארין, גם הוא בן 19. שלושתם, כאמור, תושבי אום אל פחם, בעלי תעודות זהות כחולות. מהמשטרה נמסר כי לא היה להם רקע ביטחוני קודם לכן.

"כשהגעתי לכניסה יחד עם רופא מתנדב באיחוד הצלה ביצענו החייאה על פצוע אנוש", סיפר חובש רפואת חירום של 'איחוד הצלה', יחיאל שטרן. "לאחר מכן הדריכו אותנו השוטרים להכנס לזירת האירוע בתוך המתחם שם הענקנו טיפול רפואי ראשוני לפצוע נוסף במצב אנוש שפונה לבית החולים תוך המשך פעולות החייאה ולשני פצועים נוספים מחרדה ורסיס ירי".

השוטרים שנרצחו. רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן
השוטרים שנרצחו. רס"מ האיל סתאוי ורס״מ כמיל שנאן ז"ל
סיכום האירוע. צילום: משטרה 

בהוראת מפקד מחוז ירושלים במשטרה, נסגרו שערי ושטח פונה מאנשים. כמו כן, על פי הוראת מפקד המחוז לא יתקיימו היום תפילות יום שישי בהר וגם כניסתו של המופתי להר נמנעה על ידי המשטרה. סגר הוטל על העיר העתיקה.

השר לביטחון פנים גלעד ארדן ביצע הערכת מצב ראשונית עם מפקדי המשטרה ואמר כי "הפיגוע היום הוא אירוע וחמור שנחצו בו קווים אדומים, הפיגוע נמצא עדיין בחקירה ויחייב אותנו לבחון את כל סידורי האבטחה בהר ובסביבתו". השר ארדן גם קרא "לכל מנהיגי הציבור לפעול להרגעת המצב ולשמירה על השקט בירושלים". כמעט כל יחידות המשטרה הוקפצו להר הבית ורמת הכוננות בירושלים העולתה לגבוהה ביותר.

תעודות הזהות הכחולות של המחבלים בזירת הפיגוע. צילום: דוברות המשטרה
תעודות הזהות הכחולות של המחבלים בזירת הפיגוע. צילום: דוברות המשטרה

 

במשטרה ציינו כי "מדובר בפיגוע רצחני וחריג שמהווה קו אדום בו חולל מקום תפילה דתי על ידי מחבלים שניצלו את חופש הדת לצורך מימוש טרור שכוון כלפי שוטרים. המשטרה הגיבה במיידי ולפי הנחיית מפקד המחוז נסגרו שערי הר הבית ותפילות יום השישי לא יתקיימו וזאת לצורך סריקה מבצעית בשטח ועד לקיום הערכת מצב מבצעית".

עוד נמסר מהמשטרה כי היא "ממשיכה בפעילות מבצעית תוך תגבור הכוחות ופריסה הן בתוך שטחי העיר העתיקה, מבואותיה ושטחי הר הבית והן בגזרת ירושלים ועוטף ירושלים במטרה לשמור על השקט והבטחון ולהחזיר את הר הבית לשגרה".

פינוי הפצועים משער האריות. צילום: TPS
פינוי הפצועים משער האריות. צילום: TPS

 

פאראמדיק מד"א, אהרון אדלר, שטיפל בפצועים תחת אש ונפגע קל מנתז ירי ברגלו סיפר: "סמוך לשער האריות השוטרים הובילו אותנו ל-3 פצועים מירי, ראינו 3 גברים בשנות ה- 30 כשהם מקבלים טיפול ראשוני מהשוטרים במקום הם סבלו מפצעי ירי, 2 מהם היו במצב קשה, הענקנו להם טיפול רפואי מציל חיים ולאחר דקות של טיפול בשטח העברנו אותם לניידות טיפול נמרץ שלנו שפינו אותם לבית החולים תוך המשך טיפול. הפצוע השלישי היה בהכרה מלאה והתהלך במקום, הוא סבל מפציעות נתזים בצוואר ובגפיים ולאחר טיפול רפואי ראשוני הוא פונה לבית החולים כשמצבו מוגדר קל עד בינוני ויציב".

פינוי הפצועים משער האריות. צילום: TPS
פינוי הפצועים משער האריות. צילום: TPS
מערכת ערוץ 20

מערכת ערוץ 20


רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.