מתחקור אירוע הדריסה הבוקר (א'), לרבות ממצאי הזירה וחומרי התיעוד, קבעה המשטרה כי מדובר בפיגוע טרור על רקע לאומני. על פי ממצאים ראשוניים שנסקרו עם סיום הערכת מצב בהשתתפות כלל גורמי הביטחון, נראה כי בוצעו מספר ניסיונות של הנהג, ערבי בן 26 בעל ת.ז כחולה תושב שפרעם, לדרוס במספר זירות אנשי כוחות בטחון, בדגש על דריסה מכוונת של לובשי מדים – שוטרים וחיילים.

אזהרה: תיעוד קשה לצפייה. צילום: חדשות Mivzak Live

מ'המרכז הרפואי לגליל' בנהריה, אליו פונו פצועי הפיגוע, נמסר כי מצבו של שוטר מג"ב בן 21 שנפצע בפיגוע מוגדר קל עד בינוני. שני חיילי צה"ל כבני 20 מוגדר קל. בנוסף, מטופל עדיין בחדר המיון גבר בן 51, שנחבל בראשו וברגלו בעת שהיה בסמיכות לאירוע. צעירה בת 23 שלקתה בהלם, שוחררה בתום הטיפול לביתה. המחבל מטופל גם הוא במרכז הרפואי לגלילי כשהוא סובל מפציעות גפיים ומצבו מוגדר בינוני.

אזור הפיגוע. צילום מסך: גוגל מפות

 

דובר ארגון הטרור חמאס ברצועת עזה, פאוזי ברהום, אמר בתגובה כי הארגון מברך על הפיגוע והוסיף: "המעשה ההרואי והאמיץ מעיד על דבקותו של עמנו בהתנגדות ועל חשבון פתוח עם הכיבוש כל עוד הוא ממשיך בפשעים נגד עמנו וממשיך לכבוש את אדמתנו".

בשעה 11:37 התקבל דיווח במוקד 101 של מד"א על ג'יפ אזרחי שפגע בהולך רגל ברחוב יהושפט בעכו, שבסמוך לשוק והמשיך בנסיעה. בסמוך לתחנת הרכבת בעכו פגע ב-2 הולכי רגל נוספים.

לפי עדויות שמיעה מזירת הפיגוע, עולה כי המחבל קיבל דו"ח תנועה ויצא לדריסת נקמה. הפצועים הינם שני חיילים ושוטר מג"ב. הרכב הפוגע נעצר לאחר שהנהג נורה ונוטרל על ידי קצין גולני שעבר במקום. כרגע הנהג, תושב שפרעם בשנות ה-20 לחייו, במצב קשה.

מפקד תחנת משטרת עכו, סגן ניצב יניב רונן, אמר כי זהותו של הנהג ידועה. עם זאת, עדיין לא ניתן לקבוע בוודאות כי מדובר בפיגוע. מפקד משטרת עכו, סגן-ניצב יניב רונן, אמר כי "קיבלנו דיווח על ניסיונות פגיעה בכוחות ביטחון על-ידי רכב נוסע. בסופו של דבר הוא נעצר בירי שבוצע לעברו, ככל הנראה כדי למנוע סכנת חיים. כרגע אנחנו נמצאים בשלב הראשון של החקירה ומתחילים ללמוד ולבדוק את כל מה שהיה פה. מדובר באירוע חמור, אך אנחנו לא רוצים להסיק מסקנות. זהות הנהג ידועה וגם את זה אנחנו בודקים".

זירת הפיגוע. צילום: דוברות הצלה

 

חובש ב'איחוד הצלה', שי מרקוביץ, סיפר: "כשהגעתי למקום יחד עם חובשים נוספים שגרים בסמיכות למקום נתקלתי בנהג רכב פצוע קשה מירי ובהולכי רגל שנפצעו באורח קל ובינוני כתוצאה מפגיעת רכב פרטי. כוחות גדולים של משטרה וצה"ל פועלים בזירת האירוע לבדיקת הנסיבות".

זירת הפיגוע. צילום: דוברות הצלה

 

מדוברות המרכז הרפואי לגליל נמסר: "למרכז הרפואי לגליל הובאו כעת 4 פצועים מהאירוע בעכו. 3 במצב קל ואחד במצב בינוני עד קשה. זה דיווח ראשוני, לאחר בדיקות דימות בחדר המיון ייצא דיווח נוסף".

הגעת אחד הפצועים לבית החולים בנהריה. צילום: נועם פלקסא/TPS
הרכב הפוגע. צילום: דוברות מד"אלירן לוי

לירן לוי

כתב לענייני משטרה ומשפט, ערוץ 20
לירן לוי