זירת האירוע.  

פיגוע הדקירה והחיסול הופכים למשבר דיפלומטי חריף. שר הפנים הירדני הטיל הבוקר (ב') צו עוצר יציאה על איש האבטחה הישראלי שהיה מעורב בתקרית ברבת עמון, כל עוד לא נחקר בידי הירדנים. זאת, בהמשך לדרישה הירדנית להסגיר אותו לידיהם, כדי לברר את התקרית אמש.

רבת עמון דורשת מישראל להסגיר לידיה את איש האבטחה שחיסל את המחבל שתקף אותו במברג, בעוד ירושלים מסרבת בתוקף. משמעות הדבר היא שעל אף המאמצים הישראליים לחלץ את צוות השגרירות, ירד אינה מאפשרת פינוי שכזו. בתוך כך, ‏קרוב משפחתה של המחבל בירדן בהתבטאות שמלמדת מעט אודות הלך הרוח בממלכה המזרחית אומר הבוקר (ב') כי "אחד מבנינו נרצח על ידי הישות הציונית. יש לנו אמונה במערכת המשפט הירדנית שתעניש את הרוצח ותטיל עליו עונש מוות".

בתוך כך, "הארץ" מדווח כי גורם ביטחוני ישראלי בכיר יצא לירדן כדי לנהל משא ומתן לסיום המשבר. פקיד ישראלי בכיר אמר כי "מתנהלים מגעים עם הירדנים באמצעות מערכת הביטחון. אנחנו מנסים להתקדם לקראת סיום המשבר הזה".

במקביל, הבוקר שוחחה סגנית שר החוץ ציפי חוטבלי עם השגרירה עינת שליין ועודכנה ממנה במצב שם. שליין הבהירה היום כי לא תעזוב את השגרירות ללא איש האבטחה, זאת על אף שהירדנים אינם מתנגדים ליציאה של הגורמים הדיפלומטיים לישראל.

חוטובלי בזמן השיחה עם שליין. צילום: דוברות
חוטובלי בזמן השיחה עם שליין. צילום: דוברות

אתמול (א') במהלך חילופי ריהוט שבוצע במגורי השליחים הסמוכים לשגרירות בעמאן, התגנב אחד הפועלים מאחורי איש האבטחה והחל לדקור אותו עם מברג. איש האבטחה, שנפגע באורח קל, תקף בחזרה כהגנה עצמית. במקום נכחו איש אבטחה, בעל הבית ועוד שני פועלים. הפועל נהרג, במהלך האירוע נפצע גם בעל הבית, שלאחר מכן מת מפצעיו. עם תום התקרית שוחח איש האבטחה עם משפחתו ודיווח להם כי הוא בסדר.

כאמור, למרות שלפי אמנת וינה איש האבטחה חסין מחקירה וממעצר, השלטונות הירדנים רוצים לחקור את איש הביטחון. מנגד, בשלב זה ישראל מתעקשת שלא להפריד בין אנשי הצוות השונים ולהותיר חלק מאחור במדינה ההאשמית.

במקביל, התפרסמו הבוקר פרטים נוספים על הירדני הראשון שנהרג, מוחמד אל-ג'וואודה בן ה- 17. אביו פלסטיני ומשפחתו במקור מחברון. יש לו 8 אחים. לפי דיווחים בממלכה ייתכן והתקרית החלה עקב וויכוח על כסף בגלל מחיר רהיטים שהוביל למקום.

שגרירות ישראל בעמאן. צילום: רויטרס
ישראל בעמאן. צילום: רויטרס

רה"מ נתניהו שוחח הלילה בטלפון עם שגרירת ישראל בעמאן, עינת שלין, ועם איש הביטחון. משרד החוץ וגורמי הביטחון פועלים בערוצים שונים מול ממשלת . הקבינט דן בנושא זה ובנושא הר הבית וישוב לדון בנושא במהלך היום.

אלירן טל
כתב בדסק המדיני של ערוץ 20

רוצים להישאר מעודכנים? הצטרפו לקבוצת וואטסאפ או טלגרם שלנו.